« Powrót do artykułu

Rzeczpospolita niskich płac: Coraz więcej osób pracuje za minimalne wynagrodzenie

W ciągu sześciu lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba pracowników, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie za pracę. Zdaniem ekspertów to efekt... podwyżek.

 • Osoby zatrudnione z co najwyżej minimalnym wynagrodzeniem
statystyki

Komentarze (46)

 • POlok(2015-02-21 15:56) Zgłoś naruszenie 30

  Na co starcza płaca minimalna Polska Oligarchio ? Przyjdzie czas na was - brzytwami wytniemy całe rodziny; za krzywdy za cierpienia garbate nosy.Ta niesprawiedliwość wynika z tolerancji zorganizowanej przestępczości,bo pojedynczy człowiek zostaję zaraz wyłączony ale jak dzieli się w sposób zorganizowany to yess biznes.Cygan kradnie co jest jego cnotą.Żyd kradnie i oszukuje to yess bizness.DLATEGO WAS TAK NIE LUBIMY!!! A JEDNAK GŁUPI POLAK GŁOSUJE NA TYCH SAMYCH JUŻ OD 25 LAT.

  Odpowiedz
 • pracujaca biedota(2015-02-22 08:02) Zgłoś naruszenie 20

  tak żle tym właścicielom firm, tylko, ze po 2-5 latach prowadzenia firm stać ich na samochody, domy, wczasy z rodzinami a ja *********** 36 lat i z tych moich 1300 zl jedynie na chleb i wodę i to bez rodziny, bez dzieci, bo nie stać mnie na na nie

  Odpowiedz
 • G_S(2015-02-20 09:16) Zgłoś naruszenie 20

  Na tym polega KAPITALIZM - twoja płaca zależy od rynku pracy . Jak się znajdzie ktoś , kto się zgodzi wykonywać pracę TANIEJ , to się bierze jego a ciebie wywala . Proste jak budowa cepa . A więc jak masz rodzinę na utrzymaniu to kogo to obchodzi - bezdzietny singiel albo singielka są TAŃSI i to ONI przejmą TWOJE stanowisko - chyba , że się zgodzisz na tak niskie zarobki jak oni . Kapitalista zapłaci TYLKO tyle ile MUSI a więc coraz więcej ludzi będzie się godzić na minimalne zarobki wystarczające tylko na przeżycie biologiczne .

  Odpowiedz
 • cosmopolitan(2015-02-21 22:02) Zgłoś naruszenie 10

  rada dla pracodawców, wynoście sie np. do danii , holandii, francji itp.i spróbujcie tam poniewierać pracowników...zobaczycie jak skończycie. PS polskim problemem jest PAZERNOŚĆ|Ć , CHCIWOŚĆ i UPAJANIE SIE KRZYWDĄ DRUGIEGO

  Odpowiedz
 • Józek(2015-02-17 13:09) Zgłoś naruszenie 10

  Jak doliczą jeszcze firmy poniżej 9 osób to w Polsce 2 miliony pracuje za mniej niż najniższa dochodzi jeszcze milion na zlecenie, Deflacja to także efekt niskich płac i wzrostu wydajności.

  Odpowiedz
 • NobodyR(2015-02-17 16:03) Zgłoś naruszenie 10

  nie widzę większej różnicy między minimalną płacą na poziomie 44 a 50% średniej, ważniejsze jest podniesienie kwoty wolnej od podatku.

  Odpowiedz
 • Koordynator "BYLY" OIUGZ(2015-02-17 15:26) Zgłoś naruszenie 10

  I znowu tylko polowa prawdy - a gdzie statystyka zarobkow po 3,00 zl / godzine - w Umowach Zlecenie - to jest skandal !!! Niby najnoizsza stawka to 1699 zl / miesiac a ilu ochraniarzy, kelnerow i tp pracuje ze te 3,00 zl/ godzine ???!! bo Polak potrafi !!! zagmatwac, i tworzyc rownych i rowniejszych ... Tak ja ze srednia placa w Polsce - GUS mowi ze jest to 3875 zl, a ilu jest takich co dostaja na reke 1200 zl ??? / wiec brutto 1800 zl - wiec gdzie im do sredniej !!??? Bo w POlsce zawsze sa dwa dna - jak z Kopalniami, Gwarancjami Zaplaty itp... Niestety nie nauczymy sie demokracji - bo prawda to jeden z elementow zycia demokratycznego !!!

  Odpowiedz
 • polak(2015-02-21 22:09) Zgłoś naruszenie 10

  rzygać się chce na wywody wszelkiej maści doradców , profesorów i badaczy. Czy nie macie odwagi powiedzieć że jest bezpośredni związek pomiędzy chciwością i pazernością pracodawcy a zarobkami pracowników...odwagi każdy pracownik to wie a tytuły profesorskie są ślepe

  Odpowiedz
 • zwykły pracownik(2015-02-17 12:44) Zgłoś naruszenie 10

  dopiero się obudzli te płace są od dawna,wiekszośc polaków pracuje za te nedzne wynagrodzenia już od dawna,

  Odpowiedz
 • barbi(2015-02-17 11:13) Zgłoś naruszenie 00

  "Gdyby zarabiali więcej, to również większa byłaby ich konsumpcja.(...)Skorzystaliby na tym również pracodawcy, bo zwiększyłby się popyt na ich produkty i usługi – twierdzi prof. Kabaj. Ale najwidoczniej, jak na razie, wielu przedsiębiorców tego nie dostrzega."
  No dobra. Powiedzmy, że produkuję zegarki. Dam swoim pracownikom więcej pieniędzy. Ci kupią więcej melka i mleczarz przyjdzie do mnie po zegarek, Jak ja na tym skorzystam? Przeiceż sam będę dotował mleczarzowi kupno mojego zegarka!! Równie dobrze mogę powiedzieć, że jak obniżę zarobki pracowników, to będę mógł taniej sprzedać zegarek. Mleczerz, który taniej kupi zegarek będzie mógł sprzedać taniej mleko i wtedy moich pracownków będzie stać na tanie mleko przy niskich zarobkach. Wychodzi przecież na to samo.

  Odpowiedz
 • Przytomny katolik(2015-07-30 09:02) Zgłoś naruszenie 00

  Niezależnie od dywagacji na temat związku między płacą minimalną, średnia i poziomem bezrobocia, brakuje mi w tym artykule kilku ważnych elementów.
  Najważniejszym wskaźnikiem w tym zagadnieniu ( wysokości płac) nie jest wskaźnik ilości zatrudnionych za najniższą krajową, ale odniesienie do poziomu ubóstwa i porównanie z innymi krajami w UE. Tego zabrakło mi w tym artykule.
  Ale sprawdziłem jak zmienił się poziom płacy minimalnej w tym okresie ( od 2009r.): wzrosła o 37% Wnioskuję z tego, że owe 220 tys. statystycznie najgorzej zarabiających z roku 2009 uzyskało podwyższenie wynagrodzeń o 37% (czyli 474 zł od poziomu 1276zł) w ciągu 6 lat. I to jest chyba właściwa miara zmian, które odczuwają pracownicy.
  A jeśli chodzi o liczbę najniżej wynagradzanych vs kraje UE to w 2005r.byliśmy w połowie stawki (może ktoś ma świeższe dane ?). Nawet przy wzroście tej grupy o 200 tys. nie osiągniemy poziomu 60% stawki unijnych krajów. Więc nie panikujmy :)

  Odpowiedz
 • Krisbat(2015-02-17 17:48) Zgłoś naruszenie 00

  Brednie z kosmosu. Większość, nie wszyscy, w tym pięknym kraju zarabiający minimalne dostają druga pensje pod stołem. Albo wiecznie pracują pierwszy dzień lub na umowie o dzieło od wczoraj. NIK NIE CHCE PLACIC ZUSOWI ale wszyscy chcieliby coś z niego dostać.

  Odpowiedz
 • senior(2015-02-20 13:20) Zgłoś naruszenie 00

  wystarczy wprowadzić politykę jakości gdzie oferta nie powinna odbiegać od kosztorysu inwestorskiego, bo gdy jest zbyt niska to by oznaczało, że robota będzie zrobiona byle jak bez zachowania procedur przez zwołanych naprędce podwykonawców z pracownikami o różnej wiedzy technicznej, często bez właściwego przygotowania.
  Polityka jakości wymaga ustanowienia fachowego nadzoru i wymusza prowadzenia prac zgodnie z procedurami, wiedzą techniczną itd. Takie wykonanie wydłuża czas, jego koszt jest zbliżony do kosztorysu inwestorskiego, wymaga lepszego przygotowania pracowników, a więc pracownicy stanowią kapitał firmy. Pracownik fachowiec zarabia więcej, większe od tego idą daniny do budżetu i do ZUS.

  Odpowiedz
 • cd.(2015-02-22 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  W wyniku prowadzenia polityki najniższej ceny na dużą skalę robimy dużo taniej bez przestrzegania procedur bo nie da się zrobić szybko, tanio i zgodnie z procedurami a więc możemy dużo więcej zamówień zrobić, więc co raz bardziej zaostrza się konkurencja na cenę a więc szuka się jeszcze skuteczniejszych obejść i coraz większa grupa jest po za obiegiem gospodarczym. Stąd tyle zamówień wykonanych a budżet i ZUS ma mniejsze wpływy a z drugiej strony aby wygrać wybory, bo to jest dla polityków rzecz najważniejsza, rozbudowuje się elektorat wyborczy poprzez zwiększanie zatrudnienia w administracji samorządowej, państwowej i prowadzi się politykę kolesi. Budżet z takimi wpływami przy takiej polityce najniższej ceny nie jest wstanie utrzymać takiego stanu zatrudnienia w administracji i zarządzaniu gdzie średni i wysoki management ma tak wysokie aspiracje płacowe jak prezes Zagórowski z JSW.
  Przez te koszty w administracji i zarządzaniu mamy tak niską wolną kwotę od podatku.
  Zły pieniądz wypiera dobry. Wskutek tego społeczeństwo się degeneruje oraz coraz większa część społeczeństwa przestaje czuć związek z państwem itd.
  Co do poziomu najniższego wynagrodzenia to lepiej podnieść wolną kwotę od podatku i wprowadzić politykę jakości, i zwiększyć odpowiedzialność nadzoru, którego rola kończy się na wybraniu oferty z najniższą ceną, co potrafi dziecko z podstawówki. Przez politykę najniższej ceny zanika wiedza techniczna i to jest także spory problem. Most Łazienkowski i inne przypadki wynikłe podczas budowania drugiej linii metra w Warszawie to jest tego efekt, ale na koniec roku nadzór znowu otrzyma wysokie nagrody.

  Odpowiedz
 • NIE DAJMY SIE(2015-02-17 21:37) Zgłoś naruszenie 00

  wyjdźmy na ulice, dosyć tego poniżania nas,

  Odpowiedz
 • senior(2015-02-19 19:24) Zgłoś naruszenie 00

  Jak widać nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji prowadzenia polityki najniższej ceny, jaka na dobre zadomowiła się u nas przy ocenianiu ofert, czy też wybierania usługodawcy z wolnej ręki.
  Zamiast prowadzić politykę jakości, co wymaga inwestowania w siebie i pracowników, aby zlecenia wykonać na dobrym poziomie bez chachmęcenia u nas prowadzi się politykę najniższej ceny, która ma dużo głębsze konsekwencje niż tylko spartolenie zamówienia lub wydłużenia wykonania inwestycji.
  W konsekwencji stosowania polityki najniższej ceny, przedsiębiorcy, którzy zatrudniali pracowników na pełnym etacie i dbali o podnoszenie ich kwalifikacji zaczynają stosować takie same triki jak ich konkurenci, którzy nie mają skrupułów do stosowania wszelkich trików, aby obniżyć koszty pracy i koszty wykonania poprzez oszukiwanie i byle jakie wykonanie. Wskutek tego przestajemy inwestować w siebie, robimy byle jak, aby szybciej i uczymy tego praktykantów. Na dużą skalę w firmach, aby nie wypaść z takiego rynku "najniższej ceny" stosuje się triki, aby oddać mniej do budżetu i do ZUS a więc budżet i ZUS trzeba zadłużać, aby były wstanie pokryć swoje zobowiązania. W konsekwencji takiej polityki najniższej ceny obniża się poziom popytu, bo pracownik ma tylko na przeżycie i opłaty mieszkaniowe, a w pracy robi byle jak, bo jaka płaca taka praca.
  I prawdą jest, że płace są i będą coraz niższe gdyż nieuzasadnienie bogate, nieliczne warstwy społeczeństwa wyjmują pieniądz z obrotu gospodarczego i zamrażają go gdyż zwyczajnie mają go za dużo.
  Budżet i ZUS mają większe dochody jak mamy większy obrót pieniądza w gospodarce a nie gdy się go dławi poprzez politykę najniższej ceny przy której nie zwraca się uwagi na jakość tylko stosuje się tryki aby zaoferować jak najniższą ofertę.

  Odpowiedz
 • Józek(2015-03-07 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  Gdyby głupiec w firmie produkującej zegarki zarabiał więcej, to i więcej by wydał. Wydane pieniądze trafiły by do niego chociażby przez lepiej zrobione chodniki, drogi, sprawniejszą komunikację.
  Tak, tak barbi z IP: 83.4.14.* to do Ciebie.

  Odpowiedz
 • Jaworzno(2016-02-13 13:35) Zgłoś naruszenie 00

  To jest skandal ze minimalna w naszym kraju wynosi 1850zl .Minialna powinna być przynajmniej na poziomie 2500 Brutto.Po drugie w tym naszej ojczyznie jest takie zakłamanie myslą ze jak dadzą 500+na dzieci to ludzie będa chcieli miećdzieci.Najpierw praca za godną stawke dla młodych póżni myslenie odzieciach.Zniczego to nawet Salomon nie naleje

  Odpowiedz
 • PO+PSL=hipokryzja(2015-02-17 15:37) Zgłoś naruszenie 00

  Panie autorze trzeba w końcu nazwać problem po imieniu, płace są i będą coraz niższe gdyż nieuzasadnienie bogate, nieliczne warstwy społeczeństwa wyjmują pieniądz z obrotu gospodarczego i zamrażają go gdyż zwyczajnie mają go za dużo. Drugi czynnik to nadmierny fiskalizm państwa i ciągły wypływ pieniądza z kraju przez dziurawe fiskalnie sieci handlowe, banki i korporacje.

  Odpowiedz
 • wehikuł(2015-02-17 10:36) Zgłoś naruszenie 00

  Na co starcza płaca minimalna Polska Oligarchio ? Przyjdzie czas na was - brzytwami wytniemy całe rodziny; za krzywdy za cierpienia garbate nosy.Ta niesprawiedliwość wynika z tolerancji zorganizowanej przestępczości,bo pojedynczy człowiek zostaję zaraz wyłączony ale jak dzieli się w sposób zorganizowany to yess biznes.Cygan kradnie co jest jego cnotą.Żyd kradnie i oszukuje to yess bizness.DLATEGO WAS TAK NIE LUBIMY!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!