5 zmian w umowach o pracę, jakie czekają nas w 2015 roku

Rok 2015 przyniesie najprawdopodobniej szereg zmian w prawie pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o umowy o pracę. Już w życie weszło ozusowanie śmieciówek, a jeśli uda się przeforsować kolejną nowelizację Kodeksu pracy, to między innymi maksymalny okres zatrudnienia terminowego u danego pracodawcy będzie wynosił 33 miesiące. Dowiedz się więcej o tych zmianach.

 • <b>Śmieciówki ozusowane</b>
<br>
<br>
Od 2015 roku w życie zaczęły wchodzić rządowe przepisy ograniczające liczbę umów śmieciowych w Polsce. Na początek ozusowane zostały dochody członków rad nadzorczych wszystkich osób prawnych (spółki, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia) bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu bądź też pobieranie emerytury lub renty. Podstawę wymiaru składek stanowi od początku roku przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia tej funkcji. Obowiązek ubezpieczenia ma dotyczyć członków rad nadzorczych wszystkich osób prawnych (spółki, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia) bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu bądź też pobieranie emerytury lub renty.
<br>
<br>
Natomiast dopiero od 1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli zarobki ubezpieczonego nie przekroczą wysokości minimalnego wynagrodzenia, będzie musiał zgłosić do ZUS drugą i kolejne umowy aż do osiągnięcia tego limitu. Przy czym oskładkowaniu będzie podlegać pełna kwota wynagrodzenia.
<br>
<br>
Zablokowana została więc możliwość stosowania podwójnych umów. Według obowiązujących dzisiaj przepisów, jeżeli pracownik ma podpisane dwie umowy zlecenia, to podlega ubezpieczeniom tylko z jednej z nich (wybranej przez siebie), niezależnie od kwoty wynagrodzenia. Powszechne jest więc, że firma podpisuje z daną osobą dwie umowy: jedną na kwotę 50 i drugą na 3000 złotych. Składki musi płacić tylko od pierwszej, a druga już oskładkowaniu nie podlega. W najbliższym czasie ma się to zmienić.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/835330,koszty-ozusowania-smieciowek-czyli-ile-zaplaci-za-zmiany-pracownik.html" title=""><font color="#C9C9C9"> Koszty ozusowania śmieciówek, czyli ile zapłaci za zmiany pracownik>></font></a>
 • <b>Limitowanie terminowych umów o pracę</b>
<br>
<br>
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało też projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma szanse wejść w życie w 2015 roku, a ma on na celu ograniczyć nieuzasadnione wykorzystywanie umów o pracę na czas określony.
<br>
<br>
Nowelizacja zakłada, że obecną zasadę, która przewiduje, że trzecia umowa na czas określony zawarta z tym samym pracodawcą przekształca się w umowę na czas nieokreślony, zastąpi przepis, zgodnie z którym maksymalny okres zatrudnienia terminowego wynosi 33 miesiące. Ponadto w tym czasie będzie można zawrzeć maksymalnie trzy takie umowy.
<br>
<br>
Projekt określa też skutki przekroczenia okresu 33 miesięcy oraz przekroczenia limitu liczby umów. A mianowicie, czwarty kontrakt lub kontynuowanie pracy po upływie określonego terminu będzie traktowany już jako stałe zatrudnienie, czyli pracownik będzie traktowany jak zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/839369,osoby-chronione-przed-zwolnieniem-dluzej-poczekaja-na-umowe-bezterminowa.html" title=""><font color="#C9C9C9"> Osoby chronione przed zwolnieniem dłużej poczekają na umowę bezterminową>></font></a>
 • <b>Zmiany długości okresu wypowiedzenia</b>
<br>
<br>
Projekt zakłada również, że długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony ma być uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (tak jak w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony).
<br>
<br>
Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony i na czas nieokreślony wynosiłyby:
<br>
- 2 tygodnie - w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres krótszy niż 6 miesięcy;
<br>
- 1 miesiąc - w przypadku zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy;
<br>
- 3 miesiące - w przypadku zatrudnienia okresu co najmniej 3 lat.
 • <b>Zwolnienie ze świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia prawnie uregulowane</b>
<br>
<br>
Przepisy proponowane przez resort pracy miałyby także uściślić pewne kwestie - nowelizacja ustawy wprowadza między innymi możliwość zwolnienia pracownika przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy. Jest to rozwiązanie często stosowane w praktyce, jednak do tej pory brak było w tej sprawie wyraźnych przepisów.
<br>
<br>
Teraz pracodawca otrzymałby możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od jej rodzaju. Byłoby to więc możliwe zarówno w przypadku umowy na czas nieokreślony, jak i na czas określony czy na okres próbny. Pracodawca musiałby przy tym wypłacić pracownikowi wynagrodzenie, jakie ten by otrzymał, gdyby pracował.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/838443,chcesz-odejsc-z-pracy-lub-zostales-zwolniony-oto-5-rzeczy-do-ktorych-masz-prawo.html" title=""><font color="#C9C9C9"> Chcesz odejść z pracy lub zostałeś zwolniony? Oto 5 rzeczy, do których masz prawo>></font></a>
 • <b>Mniej umów o pracę, ale wyraźnie określonych</b>
<br>
<br>
MPiPS chciałoby także zlikwidować umowę na czas wykonania określonej pracy. Zostałyby więc tylko trzy rodzaje umów o pracę: umowa o pracę na czas nieokreślony oraz umowa o pracę na czas określony, a także umowa o pracę na okres próbny.
<br>
<br>

Resort chciałby wprowadzić takie zmiany, bowiem umowa na czas wykonania określonej pracy jest bardzo rzadko stosowana, poza tym często pokrywa się z umową na czas określony. Dlatego praktyce wystarczą tylko trzy rodzaje umowy o pracę.
<br>
<br>
Ponadto projekt ministerstwa zakłada wyraźne określenie celu zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny, co na razie można wnioskować tylko z jej nazwy. Mogłaby być więc zawarta w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju. Co do zasady pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na okres próbny tylko raz.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/832303,5-pomyslow-na-zmiane-prawa-pracy-zlikwiduja-place-minimalna-i-pieciodniowy-tydzien-pracy.html" title=""><font color="#C9C9C9"> 5 pomysłów na zmianę prawa pracy. Zlikwidują płacę minimalną i pięciodniowy tydzień pracy?>></font></a>

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (6)

 • Polski pracownik(2015-02-02 17:48) Zgłoś naruszenie 10

  jak słyszę pracodawcę co mi wmawia że śmieciówa to nie jest śmieciówa to mu się śmieję prosto w twarz. A jak jestem zmuszony na takiej pracować to nie mam żadnego szacunku do pracodawcy i jak mi co nie pasuje to bez słowa się nie pojawiam i tyle. Chcesz mieć szanującego cię pracownika? to zacznij od siebie i zaproponuj poważną umowę o pracę. Pracownik to doceni i będzie się starał pracę utrzymać, będzie spokojny o swój byt. A to najważniejsze żeby spokojnie i dobrze wykonywać swoje obowiązki.

  Odpowiedz
 • Krzyś(2015-02-03 08:28) Zgłoś naruszenie 00

  Wystarczyłoby przestrzegać art.22 k.p i zmiany nie były by potszebne . Inspekcja Pracy nic nie robi ! Jeśli nie zaczną kontrolować to zmiana przepisów nic nie pomoże

  Odpowiedz
 • Kamil(2015-02-02 21:10) Zgłoś naruszenie 00

  KP powinno zapisane ,, PRACODAWCY WRĘCZENIA NA PIŚMIE UMOWY O PRACĘ PRZED OPUSZCZENIEM PRACOWNIKA DO PRACY,,

  Odpowiedz
 • iga(2015-02-04 20:27) Zgłoś naruszenie 00

  Mnie czeka podstawowa zmiana- idę na swoje. Krety w getin banku dostałam, dofinansowanie też więc teraz zostało tylko wszystko podorywać.

  Odpowiedz
 • mis(2015-02-11 20:56) Zgłoś naruszenie 00

  czesc konczy mi sie umowa zlecenie czy pracodawca znowu moze mi dac umowe zlecenie czy powinienem dostac umowe jak to jest?

  Odpowiedz
 • Cogito(2015-02-02 10:43) Zgłoś naruszenie 01

  Używanie określeń - "śmieciówki" "umowy śmieciowe" to mowa nienawiści, podważanie polskiego prawa i nie może być stosowana w szanujących się mediach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!