5 zmian w umowach o pracę, jakie czekają nas w 2015 roku

Rok 2015 przyniesie najprawdopodobniej szereg zmian w prawie pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o umowy o pracę. Już w życie weszło ozusowanie śmieciówek, a jeśli uda się przeforsować kolejną nowelizację Kodeksu pracy, to między innymi maksymalny okres zatrudnienia terminowego u danego pracodawcy będzie wynosił 33 miesiące. Dowiedz się więcej o tych zmianach.

praca, biuro, firma

żródło: ShutterStock

Zwolnienie ze świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia prawnie uregulowane

Przepisy proponowane przez resort pracy miałyby także uściślić pewne kwestie - nowelizacja ustawy wprowadza między innymi możliwość zwolnienia pracownika przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy. Jest to rozwiązanie często stosowane w praktyce, jednak do tej pory brak było w tej sprawie wyraźnych przepisów.

Teraz pracodawca otrzymałby możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od jej rodzaju. Byłoby to więc możliwe zarówno w przypadku umowy na czas nieokreślony, jak i na czas określony czy na okres próbny. Pracodawca musiałby przy tym wypłacić pracownikowi wynagrodzenie, jakie ten by otrzymał, gdyby pracował.

Chcesz odejść z pracy lub zostałeś zwolniony? Oto 5 rzeczy, do których masz prawo>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (6)

 • Polski pracownik(2015-02-02 17:48) Zgłoś naruszenie 10

  jak słyszę pracodawcę co mi wmawia że śmieciówa to nie jest śmieciówa to mu się śmieję prosto w twarz. A jak jestem zmuszony na takiej pracować to nie mam żadnego szacunku do pracodawcy i jak mi co nie pasuje to bez słowa się nie pojawiam i tyle. Chcesz mieć szanującego cię pracownika? to zacznij od siebie i zaproponuj poważną umowę o pracę. Pracownik to doceni i będzie się starał pracę utrzymać, będzie spokojny o swój byt. A to najważniejsze żeby spokojnie i dobrze wykonywać swoje obowiązki.

  Odpowiedz
 • Krzyś(2015-02-03 08:28) Zgłoś naruszenie 00

  Wystarczyłoby przestrzegać art.22 k.p i zmiany nie były by potszebne . Inspekcja Pracy nic nie robi ! Jeśli nie zaczną kontrolować to zmiana przepisów nic nie pomoże

  Odpowiedz
 • Kamil(2015-02-02 21:10) Zgłoś naruszenie 00

  KP powinno zapisane ,, PRACODAWCY WRĘCZENIA NA PIŚMIE UMOWY O PRACĘ PRZED OPUSZCZENIEM PRACOWNIKA DO PRACY,,

  Odpowiedz
 • iga(2015-02-04 20:27) Zgłoś naruszenie 00

  Mnie czeka podstawowa zmiana- idę na swoje. Krety w getin banku dostałam, dofinansowanie też więc teraz zostało tylko wszystko podorywać.

  Odpowiedz
 • mis(2015-02-11 20:56) Zgłoś naruszenie 00

  czesc konczy mi sie umowa zlecenie czy pracodawca znowu moze mi dac umowe zlecenie czy powinienem dostac umowe jak to jest?

  Odpowiedz
 • Cogito(2015-02-02 10:43) Zgłoś naruszenie 01

  Używanie określeń - "śmieciówki" "umowy śmieciowe" to mowa nienawiści, podważanie polskiego prawa i nie może być stosowana w szanujących się mediach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!