Rok 2015 przyniesie najprawdopodobniej szereg zmian w prawie pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o umowy o pracę. Już w życie weszło ozusowanie śmieciówek, a jeśli uda się przeforsować kolejną nowelizację Kodeksu pracy, to między innymi maksymalny okres zatrudnienia terminowego u danego pracodawcy będzie wynosił 33 miesiące. Dowiedz się więcej o tych zmianach.
żródło: ShutterStock
Śmieciówki ozusowane
Od 2015 roku w życie zaczęły wchodzić rządowe przepisy ograniczające liczbę umów śmieciowych w Polsce. Na początek ozusowane zostały dochody członków rad nadzorczych wszystkich osób prawnych (spółki, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia) bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu bądź też pobieranie emerytury lub renty. Podstawę wymiaru składek stanowi od początku roku przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia tej funkcji. Obowiązek ubezpieczenia ma dotyczyć członków rad nadzorczych wszystkich osób prawnych (spółki, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia) bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu bądź też pobieranie emerytury lub renty.
Natomiast dopiero od 1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli zarobki ubezpieczonego nie przekroczą wysokości minimalnego wynagrodzenia, będzie musiał zgłosić do ZUS drugą i kolejne umowy aż do osiągnięcia tego limitu. Przy czym oskładkowaniu będzie podlegać pełna kwota wynagrodzenia.
Zablokowana została więc możliwość stosowania podwójnych umów. Według obowiązujących dzisiaj przepisów, jeżeli pracownik ma podpisane dwie umowy zlecenia, to podlega ubezpieczeniom tylko z jednej z nich (wybranej przez siebie), niezależnie od kwoty wynagrodzenia. Powszechne jest więc, że firma podpisuje z daną osobą dwie umowy: jedną na kwotę 50 i drugą na 3000 złotych. Składki musi płacić tylko od pierwszej, a druga już oskładkowaniu nie podlega. W najbliższym czasie ma się to zmienić.
Koszty ozusowania śmieciówek, czyli ile zapłaci za zmiany pracownik>>
Polski pracownik(2015-02-02 17:48) Zgłoś naruszenie 10
jak słyszę pracodawcę co mi wmawia że śmieciówa to nie jest śmieciówa to mu się śmieję prosto w twarz. A jak jestem zmuszony na takiej pracować to nie mam żadnego szacunku do pracodawcy i jak mi co nie pasuje to bez słowa się nie pojawiam i tyle. Chcesz mieć szanującego cię pracownika? to zacznij od siebie i zaproponuj poważną umowę o pracę. Pracownik to doceni i będzie się starał pracę utrzymać, będzie spokojny o swój byt. A to najważniejsze żeby spokojnie i dobrze wykonywać swoje obowiązki.
OdpowiedzKrzyś(2015-02-03 08:28) Zgłoś naruszenie 00
Wystarczyłoby przestrzegać art.22 k.p i zmiany nie były by potszebne . Inspekcja Pracy nic nie robi ! Jeśli nie zaczną kontrolować to zmiana przepisów nic nie pomoże
OdpowiedzKamil(2015-02-02 21:10) Zgłoś naruszenie 00
KP powinno zapisane ,, PRACODAWCY WRĘCZENIA NA PIŚMIE UMOWY O PRACĘ PRZED OPUSZCZENIEM PRACOWNIKA DO PRACY,,
Odpowiedziga(2015-02-04 20:27) Zgłoś naruszenie 00
Mnie czeka podstawowa zmiana- idę na swoje. Krety w getin banku dostałam, dofinansowanie też więc teraz zostało tylko wszystko podorywać.
Odpowiedzmis(2015-02-11 20:56) Zgłoś naruszenie 00
czesc konczy mi sie umowa zlecenie czy pracodawca znowu moze mi dac umowe zlecenie czy powinienem dostac umowe jak to jest?
OdpowiedzCogito(2015-02-02 10:43) Zgłoś naruszenie 01
Używanie określeń - "śmieciówki" "umowy śmieciowe" to mowa nienawiści, podważanie polskiego prawa i nie może być stosowana w szanujących się mediach.
Odpowiedz