Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2015 r.: E-zwolnienia, zasiłek pogrzebowy i przekazywanie informacji ubezpieczonemu

Zasiłek pogrzebowy, e-zwolnienia i zmiany w przekazywaniu informacji ubezpieczonemu - takie zmiany wchodzą w życie w ubezpieczeniach społecznych w 2015 r. Zobacz, co jeszcze się zmieni.

Dokumenty

żródło: ShutterStock

Zmiana planowana

Obliczanie wysokości zasiłku dla osób, dla których podstawą wymiaru składek jest kwota deklarowana

Tak jest:

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Tak będzie:

W przypadku krótszego niż 12 miesięcy okresu ubezpieczenia chorobowego, proponuje się uśrednienie podstawy wymiaru składki, a w konsekwencji podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru składki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!