Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2015 r.: E-zwolnienia, zasiłek pogrzebowy i przekazywanie informacji ubezpieczonemu

Zasiłek pogrzebowy, e-zwolnienia i zmiany w przekazywaniu informacji ubezpieczonemu - takie zmiany wchodzą w życie w ubezpieczeniach społecznych w 2015 r. Zobacz, co jeszcze się zmieni.

Dłużnik. Fot. Shutterstock

żródło: ShutterStock

Zmiana planowana

E - zwolnienia

Tak jest:

Obecnie pacjentowi wystawiane jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy – ZUS ZLA w formie papierowej. Lekarz wystawia je w trzech egzemplarzach: oryginał i dwie kopie. Oryginał jest wysyłany przez lekarza do ZUS. Jedną kopię otrzymuje chory, a druga jest przechowywana przez trzy lata przez lekarza.

Tak będzie:

Planuje się prowadzenie elektronicznego systemu zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. E-zwolnienia będą dostarczane do ZUS oraz płatnika składek bez konieczności przesyłania papierowych oryginałów tych dokumentów. Lekarze będą tworzyć swój profil informacyjny za pomocą systemu teleinformatycznego, bezpłatnie udostępnionego przez ZUS. Zwolnienie (wypełnione i podpisane) będzie przekazywane automatycznie na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Pacjent będzie mógł otrzymać wydruk e-zwolnienia zaopatrzony w podpis i pieczątkę lekarza.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!