Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2015 r.: E-zwolnienia, zasiłek pogrzebowy i przekazywanie informacji ubezpieczonemu

Zasiłek pogrzebowy, e-zwolnienia i zmiany w przekazywaniu informacji ubezpieczonemu - takie zmiany wchodzą w życie w ubezpieczeniach społecznych w 2015 r. Zobacz, co jeszcze się zmieni.

Dokumenty

żródło: ShutterStock

Katalog osób, po których przysługuje zasiłek pogrzebowy – wejście w życie 1 marca 2015 r.

Tak było:

Obecnie zasiłek przysługuje w razie śmierci: ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania, oraz członka rodziny ubezpieczonego albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę.

Tak jest:

Nowelizacja z 23 października 2014 r. do kręgu osób, po których przysługuje zasiłek pogrzebowy, włącza również dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej, dziadków oraz osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna. Wszystkie te osoby od 1 marca 2015 r. będą uznawane za członków rodziny, których śmierć uprawnia do uzyskania zasiłku pogrzebowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!