Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2015 r.: E-zwolnienia, zasiłek pogrzebowy i przekazywanie informacji ubezpieczonemu

Zasiłek pogrzebowy, e-zwolnienia i zmiany w przekazywaniu informacji ubezpieczonemu - takie zmiany wchodzą w życie w ubezpieczeniach społecznych w 2015 r. Zobacz, co jeszcze się zmieni.

Dokumenty, umowa

żródło: ShutterStock

Przekazywanie informacji ubezpieczonemu

Tak było:

Płatnik zobowiązany był przedstawiać ubezpieczonemu informację o wysokości przekazanej składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z podziałem na poszczególne miesiące, nie później niż do 28 lutego następnego roku, a na żądanie ubezpieczonego – co miesiąc.

Tak jest:

Od 1 stycznia nie ma już obowiązku przedstawiania niektórym ubezpieczonym informacji o wysokości przekazanej składki zdrowotnej. Nowe przepisy wprowadzają generalną zasadę nieprzedstawiania informacji o składce zdrowotnej tej kategorii ubezpieczonych, chyba że zgłoszą, nie częściej niż raz na miesiąc, odpowiedni wniosek. Prawo żądania informacji nie dotyczy jednak emerytów i rencistów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!