PIT, zmiany w umowach i zasiłkach. 5 rzeczy, o jakich musi pamiętać pracownik w 2015 roku

Najbliższe miesiące oznaczają dla pracowników oznacza przede wszystkim zmiany w prawie, które często wchodzą w życie w nowym roku oraz zbliżający się termin corocznego rozliczenia PIT. Zobacz, o czym musisz pamiętać na początku 2015 roku.

kredyt gotówkowy, pieniądze, złoty

żródło: ShutterStock

Specjalny zasiłek opiekuńczy dla większej liczby osób

Od 2015 roku wchodzą też nowe przepisy w sprawie zasiłków.

Teraz prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom innym niż te, które mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, a mianowicie osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Uprawnionymi do niego są także małżonkowie, którzy zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się:
- orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczeniem o niepełnosprawności, wobec której orzeczono też konieczność sprawowania stałej bądź długotrwałej opieki lub pomocy w związku z jej znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałego współdziałania na co dzień jej opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

I osoby te zachowają swoje uprawnienia, a ponadto od 1 stycznia 2015 roku o zasiłek będą mogły się starać nie tylko osoby, które w celu sprawowania opieki zrezygnowały z pracy, ale także te, które z powodu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. O specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogli ubiegać się również rolnicy, ich małżonkowie i domownicy.

O przyznaniu prawa do zasiłku będzie decydować nadal również kryterium dochodowe - łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie będzie mógł przekroczyć kwoty 664 zł (wysokość na okres od 1 listopada 2014 r. do 31 października 2015 r.). Jeżeli próg ten zostanie przekroczony, zasiłek będzie przysługiwał, jeżeli uprawniony dostawał go w poprzednim okresie zasiłkowym.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.

Od 2015 roku zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Zobacz, kto go dostanie>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

 • encik(2015-02-08 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  To furtka dla złodzieji bankierów (ekonomistów ) z POkradniemy

  Odpowiedz
 • dz(2015-02-07 16:35) Zgłoś naruszenie 00

  to jest patologia furtka w prawie goni furtkę
  ulgi, benefity itd... a może przejść do prostego rozliczania - każda praca podlega opodatkowaniu - nie ważne jaka umowa, można wprowadzić ewentualnie takie rozwiązania im bardziej umowa nie podlega regulacjom kodeksu pracy tym większe obciążenia fiskalne na pracodawcy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!