5 najważniejszych zmian w prawie pracy. Co czeka pracowników w 2015 roku?

W 2015 roku wejdą w życie zmiany w prawie pracy, korzystne zarówno dla pracodawców - chodzi o zwolnienia ze wstępnych badań lekarskich dla nowozatrudnianych - jak i dla pracowników, którzy powinni skorzystać za ozusowaniu śmieciówek. Także w przyszłym roku zapowiadana jest kolejna nowelizacja Kodeksu pracy, zgodnie z którą maksymalny okres zatrudnienia terminowego u danego pracodawcy miałby wynosi 33 miesiące. Dowiedz się więcej o tych zmianach.

Praca

żródło: ShutterStock

Śmieciówki ozusowane

Przyszły rok przyniesie jednak głównie zmiany mające być w założeniu korzystne dla pracowników.

Rząd zajął się wreszcie problemem śmieciówek, czyli nadużywania umów zlecenia i umów o dzieło, to znaczy zatrudniania pracowników na ich podstawie tak, jakby pracowali na etacie.

Zmiany zapowiedział jeszcze Donald Tusk, gdy w swoim tzw. drugim exposé ogłosił rok 2014 "początkiem końca śmieciówek". Walkę ze śmieciówkami rząd rozpoczął od oskładkowania umów-zleceń i zdołał przekonać do swojego projektu posłów - w październiku Sejm uchwalił przepisy w tej sprawie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2015 r. ozusowane zostaną dochody członków rad nadzorczych, a dopiero od 1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zablokowana została więc możliwość stosowania podwójnych umów. Według obowiązujących dzisiaj przepisów, jeżeli pracownik ma podpisane dwie umowy zlecenia, to podlega ubezpieczeniom tylko z jednej z nich (wybranej przez siebie), niezależnie od kwoty wynagrodzenia. Powszechne jest więc, że firma podpisuje z daną osobą dwie umowy: jedną na kwotę 50 i drugą na 3000 złotych. Składki musi płacić tylko od pierwszej, a druga już oskładkowaniu nie podlega. W najbliższym czasie ma się to zmienić.

Koszty ozusowania śmieciówek, czyli ile zapłaci za zmiany pracownik>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (14)

 • widelec(2015-07-06 08:43) Zgłoś naruszenie 50

  Warunki Zbieżne czy identyczne ??? Ale absurd. A badania środowiska pracy, ? Może tylko na stanowiskach biurowych, bo na stanowiskach robotniczych to hałas, oświetlenie, zapylenie, praca na wysokości , itp będą inne.

  Odpowiedz
 • Max(2015-01-16 22:17) Zgłoś naruszenie 41

  Praca w Polsce to wariactwo, bo to dziki kraj rzadzony przez bandytow.

  Odpowiedz
 • widelec(2015-07-06 08:46) Zgłoś naruszenie 30

  3 miesiące, Palatforma wydłuża okres wypowiedzenia dla siebie na max, bo jeszcze chcą dostawać kasę za nic nierobienie.

  Odpowiedz
 • praktyk(2014-12-05 09:25) Zgłoś naruszenie 30

  "Teraz nowy pracodawca nie będzie musiał już kierować każdego nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy, nie będą im podlegały osoby, które w ciągu 30 dni od zakończenia zatrudnienia w jednej firmie rozpoczną pracę w innym miejscu. Wystarczy, że przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę) stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy u byłego pracodawcy, a nowy potwierdzi, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego zakładu. " Zbieżne to pojęcie niedookreślone "

  Odpowiedz
 • niewolnik firmy IMPEL(2015-06-26 03:42) Zgłoś naruszenie 32

  ustawa o zmianie Kodeksu pracy dotycząca ograniczenia umów na czas określony to kolejna sciema PO
  mydlenie oczu ,udawanie że coś się robi , Jestem od kilku lat pracownikiem firmy IMPEL .
  Niestety jestem zmuszany co jkilka miesięcy do podpisywania kolejnej umowy z kolejna firma prosze sprawdzic pod tym adresem ile firm ukrywa sie pod znana ogólnopolska firma IMPEL .
  Obsido .sp.z.o.o - Ozon security sp.z.o.o . - Lernen - . 2K JOB sp z.o.o - Pjk security .- team security sp z.o.o - Impel Provider security security partner sp z.o.o - Impel security Ile czasu zajmie mi zmiana umowy pracujac po 33 miesiace w kazdej firmie ??na koniec pochwale sie ze firma za cały rok 1014 zapłaciła za mnie składki w zusie na kwote 16 zł slownie szesnascie mam to na PIT 11

  Odpowiedz
 • JACEK(2016-01-05 21:18) Zgłoś naruszenie 20

  Wszystko ściema przed upływem 33 miesięcy będą zwalniać brakuje 3 miesięcy do pełnych świadczeń i tak wyjdą na plus bo w tym okresie nie należy ci się urlop i inne świadczenia np.urlop macierzyński ITP.

  Odpowiedz
 • noris1225(2016-01-17 12:15) Zgłoś naruszenie 20

  lipa nic nowego nadal zyskuja pracodawcy jak do debaty o zmianie kp sa zaproszeni tylko pracodawcy a gdzie pracownicy tych sie nie słucha

  Odpowiedz
 • trol(2015-01-21 12:19) Zgłoś naruszenie 20

  praca ,/w tym kraju trzeba odbudowac POLSKI przemysl a nie sciagac chlam z azii stworzyc takie przepisy prawne aby obie strony pracodawca i pracownik byly zadowolone

  Odpowiedz
 • KUNTA KINTE(2014-12-31 18:31) Zgłoś naruszenie 22

  NIECH ZLIKWIDUJA UMOWY ZLECENIA BO JA NAWET NIE ZARABIAM NAJNI,ZSZEJ KRAJOWEJ NIECH DADZA LUDZI.A UMOWY O PRACE...

  Odpowiedz
 • pp.(2014-12-05 15:06) Zgłoś naruszenie 20

  A poco te badania w ogole sa robione na zachodzie jak ktos jest chory idzie do lekarza a pracodawcy to nie obchodzi ,nabijanie lekarzom kasy a badania to fikcja.

  Odpowiedz
 • JACEK(2016-01-05 21:12) Zgłoś naruszenie 11

  wszystko ściema przed upływem 33 miesięcy będą zwalniać brakuje 3 miesięcy do pełnych świadczeń i tak wyjdą na plus bo w tym okresie nie należy ci się urlop i inne świadczenia np.urlop macierzyński ITP.

  Odpowiedz
 • deltaaaa(2015-01-06 19:21) Zgłoś naruszenie 10

  A teraz takie pytanie, niby wszystko fajnie ale wystarczy mieć wieksza rodzine i kazda osoba zakłada własną działalność w tym samym budynku itp. Przerzucają pracowników przed upłynięciem 33 miesięcy do kolejnej firmy i od nowa okres umowy się liczy. Tak mozna w kolko czy dopiero gdy skończą się firmy córki?

  Odpowiedz
 • Ochroniarz (2017-07-21 19:03) Zgłoś naruszenie 01

  ZATRUDNIŁEM SIĘ W FIRMIE IMPEL W SKLEPIE JAKO OCHRONA ALE DO TEJ PORY NIE OTRZYMAŁEM ŻADNEJ UMOWY. PRZEDSTAWICIEL FIRMY OBEJMUJE 14ZŁ BRUTTO NA GODZINĘ. ALE TO SĄ TYLKO OBIECANKI.NIE WIERZCIE TO KŁAMSTWO.

  Odpowiedz
 • pola(2014-12-05 19:26) Zgłoś naruszenie 02

  Mnie czeka wiele pracy, bo zdecydowałam się na kredyt w getin banku i otworzenie własnego biznesu Zawsze o tym marzyłam a teraz uwaam, ze jest czas na realizację tego marzenia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!