5 najważniejszych zmian w prawie pracy. Co czeka pracowników w 2015 roku?

W 2015 roku wejdą w życie zmiany w prawie pracy, korzystne zarówno dla pracodawców - chodzi o zwolnienia ze wstępnych badań lekarskich dla nowozatrudnianych - jak i dla pracowników, którzy powinni skorzystać za ozusowaniu śmieciówek. Także w przyszłym roku zapowiadana jest kolejna nowelizacja Kodeksu pracy, zgodnie z którą maksymalny okres zatrudnienia terminowego u danego pracodawcy miałby wynosi 33 miesiące. Dowiedz się więcej o tych zmianach.

Praca

żródło: ShutterStock

Zmiana pracy bez wstępnych badań lekarskich

Rok 2015 przyniesie zmiany mające na celu ułatwienie prowadzenia firm - ze wstępnych badań lekarskich zostaną zwolnione osoby przyjmowanych do pracy u innego przedsiębiorcy.

Do tej pory każda osoba, zaczynająca pracę na podstawie umowy o pracę, musiała przedstawić nowemu pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające przeprowadzenie badań wstępnych. Zwolnione z tego obowiązku były tylko osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej.

Teraz nowy pracodawca nie będzie musiał już kierować każdego nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy, nie będą im podlegały osoby, które w ciągu 30 dni od zakończenia zatrudnienia w jednej firmie rozpoczną pracę w innym miejscu. Wystarczy, że przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę) stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy u byłego pracodawcy, a nowy potwierdzi, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego zakładu.

Ponadto od nowego roku przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku wobec ZUS - firmy nie będą musiały do 30 kwietnia następnego roku dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku kalendarzowego. Płatnik będzie miał jednak obowiązek potwierdzić ich zgodność ze stanem prawnym i faktycznym, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości firma złoży raport korygujący.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (14)

 • praktyk(2014-12-05 09:25) Zgłoś naruszenie 30

  "Teraz nowy pracodawca nie będzie musiał już kierować każdego nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy, nie będą im podlegały osoby, które w ciągu 30 dni od zakończenia zatrudnienia w jednej firmie rozpoczną pracę w innym miejscu. Wystarczy, że przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę) stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy u byłego pracodawcy, a nowy potwierdzi, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego zakładu. " Zbieżne to pojęcie niedookreślone "

  Odpowiedz
 • pp.(2014-12-05 15:06) Zgłoś naruszenie 20

  A poco te badania w ogole sa robione na zachodzie jak ktos jest chory idzie do lekarza a pracodawcy to nie obchodzi ,nabijanie lekarzom kasy a badania to fikcja.

  Odpowiedz
 • pola(2014-12-05 19:26) Zgłoś naruszenie 02

  Mnie czeka wiele pracy, bo zdecydowałam się na kredyt w getin banku i otworzenie własnego biznesu Zawsze o tym marzyłam a teraz uwaam, ze jest czas na realizację tego marzenia.

  Odpowiedz
 • KUNTA KINTE(2014-12-31 18:31) Zgłoś naruszenie 22

  NIECH ZLIKWIDUJA UMOWY ZLECENIA BO JA NAWET NIE ZARABIAM NAJNI,ZSZEJ KRAJOWEJ NIECH DADZA LUDZI.A UMOWY O PRACE...

  Odpowiedz
 • deltaaaa(2015-01-06 19:21) Zgłoś naruszenie 10

  A teraz takie pytanie, niby wszystko fajnie ale wystarczy mieć wieksza rodzine i kazda osoba zakłada własną działalność w tym samym budynku itp. Przerzucają pracowników przed upłynięciem 33 miesięcy do kolejnej firmy i od nowa okres umowy się liczy. Tak mozna w kolko czy dopiero gdy skończą się firmy córki?

  Odpowiedz
 • Max(2015-01-16 22:17) Zgłoś naruszenie 41

  Praca w Polsce to wariactwo, bo to dziki kraj rzadzony przez bandytow.

  Odpowiedz
 • trol(2015-01-21 12:19) Zgłoś naruszenie 20

  praca ,/w tym kraju trzeba odbudowac POLSKI przemysl a nie sciagac chlam z azii stworzyc takie przepisy prawne aby obie strony pracodawca i pracownik byly zadowolone

  Odpowiedz
 • niewolnik firmy IMPEL(2015-06-26 03:42) Zgłoś naruszenie 32

  ustawa o zmianie Kodeksu pracy dotycząca ograniczenia umów na czas określony to kolejna sciema PO
  mydlenie oczu ,udawanie że coś się robi , Jestem od kilku lat pracownikiem firmy IMPEL .
  Niestety jestem zmuszany co jkilka miesięcy do podpisywania kolejnej umowy z kolejna firma prosze sprawdzic pod tym adresem ile firm ukrywa sie pod znana ogólnopolska firma IMPEL .
  Obsido .sp.z.o.o - Ozon security sp.z.o.o . - Lernen - . 2K JOB sp z.o.o - Pjk security .- team security sp z.o.o - Impel Provider security security partner sp z.o.o - Impel security Ile czasu zajmie mi zmiana umowy pracujac po 33 miesiace w kazdej firmie ??na koniec pochwale sie ze firma za cały rok 1014 zapłaciła za mnie składki w zusie na kwote 16 zł slownie szesnascie mam to na PIT 11

  Odpowiedz
 • widelec(2015-07-06 08:43) Zgłoś naruszenie 50

  Warunki Zbieżne czy identyczne ??? Ale absurd. A badania środowiska pracy, ? Może tylko na stanowiskach biurowych, bo na stanowiskach robotniczych to hałas, oświetlenie, zapylenie, praca na wysokości , itp będą inne.

  Odpowiedz
 • widelec(2015-07-06 08:46) Zgłoś naruszenie 30

  3 miesiące, Palatforma wydłuża okres wypowiedzenia dla siebie na max, bo jeszcze chcą dostawać kasę za nic nierobienie.

  Odpowiedz
 • JACEK(2016-01-05 21:12) Zgłoś naruszenie 11

  wszystko ściema przed upływem 33 miesięcy będą zwalniać brakuje 3 miesięcy do pełnych świadczeń i tak wyjdą na plus bo w tym okresie nie należy ci się urlop i inne świadczenia np.urlop macierzyński ITP.

  Odpowiedz
 • JACEK(2016-01-05 21:18) Zgłoś naruszenie 20

  Wszystko ściema przed upływem 33 miesięcy będą zwalniać brakuje 3 miesięcy do pełnych świadczeń i tak wyjdą na plus bo w tym okresie nie należy ci się urlop i inne świadczenia np.urlop macierzyński ITP.

  Odpowiedz
 • noris1225(2016-01-17 12:15) Zgłoś naruszenie 20

  lipa nic nowego nadal zyskuja pracodawcy jak do debaty o zmianie kp sa zaproszeni tylko pracodawcy a gdzie pracownicy tych sie nie słucha

  Odpowiedz
 • Ochroniarz (2017-07-21 19:03) Zgłoś naruszenie 01

  ZATRUDNIŁEM SIĘ W FIRMIE IMPEL W SKLEPIE JAKO OCHRONA ALE DO TEJ PORY NIE OTRZYMAŁEM ŻADNEJ UMOWY. PRZEDSTAWICIEL FIRMY OBEJMUJE 14ZŁ BRUTTO NA GODZINĘ. ALE TO SĄ TYLKO OBIECANKI.NIE WIERZCIE TO KŁAMSTWO.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!