« Powrót do artykułu

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę lub ZUS, czyli czego powinien obawiać się chory pracownik

Pracownik na zwolnieniu lekarskim może zostać skontrolowany przez pracodawcę lub ZUS. Jeśli okaże się, iż zwolnienie jest niewłaściwie wykorzystywane, ubezpieczonemu grozi nie tylko utrata prawa do świadczenia chorobowego - firma może także rozwiązać z nim umowę. Zwolnić z pracy można także pracownika, który choruje zbyt długo.

Pracownik, choroba

żródło: ShutterStock

Po kontroli ZUS lub pracodawcy należy sporządzić protokół.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (10)

 • Ola(2014-11-26 11:28) Zgłoś naruszenie 41

  I właśnie dlatego pracuje na czarno ,nie place ZUSu oraz mam w dupie POdat pisze znajomy.
  Oni chca inaksować składke co miesiąc a Mi nie wolno raz na kwartał zachorować!
  A poco -Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka.Dowód : --emerytury nie dostaniesz bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów okradli ZUS jak On okradł POlitycznie zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy siebie i kolesiów nie ruszając z żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się

  Kontroli z ZUS mogą obawiać się zwłaszcza osoby, które:

  często korzystają z krótkotrwałych zwolnień lekarskich,
  kolejne zaświadczenia uzyskują od innych lekarzy,
  korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych,
  wcześniej były pozbawione prawa do wynagrodzenia za czas choroby w związku z niewłaściwym wykorzystanie zwolnień lekarskich,
  wcześniej składały zaświadczenie lekarskie po wyznaczonym terminie.

  Odpowiedz
 • Marek(2014-12-06 04:28) Zgłoś naruszenie 20

  A Ja mam zarejestrowaną firme w Angli i Zus oraz skarbówka mnie nie rusza.Mam ich w d..., Otrzymuje wszystkie świadczenia i jeszcze będe miał lepszą emeryture w funtach, a opłata angielskiego odpowiednika Zus wynosi 50 funtów na PÓŁ ROKU. Wyobrażacie to sobie, w polsce składfki na ZUS to patologia. Naprodukowali młodych policyjnych i wojskowych emerytów i teraz zwykli ludzie muszą na nich płacić. Uciekajcie ze składkami do Angli, to się naprawde opłaca !!!

  Odpowiedz
 • anglik(2014-11-26 12:46) Zgłoś naruszenie 20

  Wprowadzmy do Poski taki kodeks pracy jaki jest w Anglii

  Odpowiedz
 • obserwator(2014-11-26 08:12) Zgłoś naruszenie 21

  To znaczy pracownik ma opłacać ZUS , ale żadnych praw nie ma.
  Czy to jest moralne , żeby pracownika na chorobowym kontrolować i jeszcze jedynego żywiciela rodziny zwolnić pozostawić bez środków do życia.
  Opłacając składki na ZUS pracownicy oczekują innego podejścia i traktowania.
  Chorzy sami nie wypisują sobie zwolnienia .Nie macie zaufania do lekarzy Państwowej Służby Zdrowia to wasz problem. Kontrolować służbę zdrowia , czy faktycznie leczy , czy nie leczy . Natomiast zainteresować się chorymi pracownikami i odwiedzać ich w domach lub zawezwać na KOMISJE ZUSOWSKĄ W CELU UDZIELENIA RAD I POMOCY w rekonwalenstencji pomoc w otrzymaniu sanatorium , w rehabilitacji pomoc wykupie lekarstw ,udzielić pomocy medycznej przez zatrudnionych na etatach lekarzy specjalistów zusowskich i porad prawnych w sprawach kadrowych , chronić pracowników przed zwolnieniami.

  Odpowiedz
 • edwin(2014-11-26 11:46) Zgłoś naruszenie 12

  I PO co było zmieniac ustroj Teraz tylko prywata. Czas by wrócil socjalializm a prywtane zaklady nalezy znacjonalizować

  Odpowiedz
 • 1!(2014-11-26 18:44) Zgłoś naruszenie 11

  Kontroli z ZUS mogą obawiać się tylko Ci pracownicy, którzy symulują choroby i wykorzystują zwolnienia lekarskie. Tyle w temacie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Grzegorz(2014-11-26 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  Kontrola pracownika to jest podważenie lekarza.Czy to jest demokracja?A co ze służba zdrowia jak pół roku i dłużej czeka się na specjalistę ,to nikogo nie interesuje i taka jest pomoc dla zwykłego człowieka poza sejmem ,wymiarem sprawiedliwości sędziami,prokuratorami to jest
  spółka" senatem i rządem Ci to maj raj na ziemi !ich nikt nie kontroluje i nie podważa zawszę maja rację

  Odpowiedz
 • Kuba(2014-12-02 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  do 6 -a ZUS powinien obawiać sie ,że ludzie wolą pracować na czarno i nie chcieć od Nich żadnych świadczeń zdrowotnych których i tak bez łapowek nie dostaniesz.

  Odpowiedz
 • Amigo(2014-12-05 16:45) Zgłoś naruszenie 00

  PO co płacić ZUS?
  Żeby żyło sie lepiej...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!