Urlopy i elastyczny czas pracy: Jak państwo pomaga wrócić rodzicom na rynek pracy

Rząd stara się aktywizować zawodowo opiekunów, którzy chcą wrócić na rynek pracy po narodzinach dziecka. Po skorzystaniu z rocznego urlopu macierzyńskiego mogą oni zostać objęci ruchomym czasem pracy, czyli rozpoczynać i kończyć swoje zadania w elastycznych godzinach. Na początku roku wprowadzono kolejne rozwiązania: świadczenie aktywizacyjne i grant na telepracę. Zobacz wszystkie rodzaje pomocy dla młodych rodziców.

Dziecko

żródło: ShutterStock

Urlop rodzicielski

Nowym rozwiązaniem prorodzinnym, które zostało wprowadzone w 2013 roku, jest urlop rodzicielski. Można z niego skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Prawo do urlopu mają obydwoje rodzice na takich samych zasadach, o ile mają opłacone ubezpieczenie chorobowe.

Niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, urlop rodzicielski wynosi do 26 tygodni. Nie musi być wykorzystany jednorazowo - można z niego skorzystać od razu w pełnym wymiarze lub podzielić go na maksymalnie trzy części. Muszą one jednak następować jedna po drugiej, a długość każdej z nich powinna wynosić nie mniej niż 8 tygodni, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

To o decyzji rodziców zależy, w jaki sposób podzielą się urlopem. Mogą z niego skorzystać jedno po drugim lub korzystać z niego jednocześnie - w obydwu przypadkach jego łączny wymiar nie może przekroczyć 26 tygodni, a wymiar przypadający na jednego rodzica to 13 tygodni.

W czasie urlopu rodzicielskiego rodzicom przysługuje zasiłek macierzyński, którego wysokość zależy od tego, kiedy zadeklarują oni, że chcą z tego urlopu skorzystać.

Jeżeli więc pracownik złoży wniosek na 14 dni przed planowaną datą porodu, otrzyma 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. W przypadku, gdy nie złoży takiej deklaracji, na czas urlopu rodzicielskiego będzie mu przysługiwać tylko 60 proc. podstawy.

Nowy pomysł MPiPS: Urlop rodzicielski połączony z wychowawczym>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • ezsel(2014-11-17 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    O czym w ogóle ta mowa? Jedyny sposób na rozwiązanie problemu rodzicielstwa, to jest praca za wynagrodzenie takie, które z jednej pensji pozwoli utrzymać rodzinę na poziomie wyższym niż wegetacja biologiczna.
    Kluczem do wszystkiego są normalne wynagrodzenia, bez których ani gospodarka nie działa, ani demografia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!