Urlopy i elastyczny czas pracy: Jak państwo pomaga wrócić rodzicom na rynek pracy

Rząd stara się aktywizować zawodowo opiekunów, którzy chcą wrócić na rynek pracy po narodzinach dziecka. Po skorzystaniu z rocznego urlopu macierzyńskiego mogą oni zostać objęci ruchomym czasem pracy, czyli rozpoczynać i kończyć swoje zadania w elastycznych godzinach. Na początku roku wprowadzono kolejne rozwiązania: świadczenie aktywizacyjne i grant na telepracę. Zobacz wszystkie rodzaje pomocy dla młodych rodziców.

Dziecko ojciec

żródło: ShutterStock

Urlop ojcowski

Począwszy od 2012 roku mężczyźni mogą skorzystać z 2 tygodni urlopu ojcowskiego. Przysługuje on osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Co ważne, urlop można wykorzystać tylko do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Po tym czasie zatrudniony traci do niego prawo. Za cały okres urlopu rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Urlop ojcowski może być udzielany równolegle z urlopem macierzyńskim.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • ezsel(2014-11-17 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    O czym w ogóle ta mowa? Jedyny sposób na rozwiązanie problemu rodzicielstwa, to jest praca za wynagrodzenie takie, które z jednej pensji pozwoli utrzymać rodzinę na poziomie wyższym niż wegetacja biologiczna.
    Kluczem do wszystkiego są normalne wynagrodzenia, bez których ani gospodarka nie działa, ani demografia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!