Urlopy i elastyczny czas pracy: Jak państwo pomaga wrócić rodzicom na rynek pracy

Rząd stara się aktywizować zawodowo opiekunów, którzy chcą wrócić na rynek pracy po narodzinach dziecka. Po skorzystaniu z rocznego urlopu macierzyńskiego mogą oni zostać objęci ruchomym czasem pracy, czyli rozpoczynać i kończyć swoje zadania w elastycznych godzinach. Na początku roku wprowadzono kolejne rozwiązania: świadczenie aktywizacyjne i grant na telepracę. Zobacz wszystkie rodzaje pomocy dla młodych rodziców.

Matka, dziecko

żródło: ShutterStock

Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale wszystkim podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu.

W zależności od terminu złożenia wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński wynosi przy tym:

- 60 proc. podstawy wymiaru - gdy wniosek o przyznanie urlopu rodzicielskiego zostanie złożony w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; zasiłek macierzyński wynosi wtedy 100 proc. podstawy wymiaru przez podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński, a 60 proc. przez urlop rodzicielski;
- 80 proc. podstawy wymiaru - jeżeli pracownica w terminie 14 dni po porodzie wystąpi z wnioskiem o skorzystanie z pełnego wymiaru przysługujących jej urlopów z tytułu macierzyństwa, czyli bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzysta dodatkowy urlop macierzyński, a następnie zaraz po nim urlop rodzicielski; zasiłek macierzyński wynosi wtedy 80 proc. podstawy wymiaru przez wszystkie rodzaje urlopów;
- 100 proc. podstawy wymiaru - w przypadku braku wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego; 100 proc. zasiłek macierzyński obowiązuje wówczas przez cały okres trwania podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego posiada ojciec dziecka przez okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także okres urlopu rodzicielskiego pod warunkiem jednak, że to on, a nie matka dziecka korzysta z urlopu.

Tymczasem rząd planuje jeszcze bardziej wydłużyć urlopy rodzicielskie>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • ezsel(2014-11-17 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    O czym w ogóle ta mowa? Jedyny sposób na rozwiązanie problemu rodzicielstwa, to jest praca za wynagrodzenie takie, które z jednej pensji pozwoli utrzymać rodzinę na poziomie wyższym niż wegetacja biologiczna.
    Kluczem do wszystkiego są normalne wynagrodzenia, bez których ani gospodarka nie działa, ani demografia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!