Urlopy i elastyczny czas pracy: Jak państwo pomaga wrócić rodzicom na rynek pracy

Rząd stara się aktywizować zawodowo opiekunów, którzy chcą wrócić na rynek pracy po narodzinach dziecka. Po skorzystaniu z rocznego urlopu macierzyńskiego mogą oni zostać objęci ruchomym czasem pracy, czyli rozpoczynać i kończyć swoje zadania w elastycznych godzinach. Na początku roku wprowadzono kolejne rozwiązania: świadczenie aktywizacyjne i grant na telepracę. Zobacz wszystkie rodzaje pomocy dla młodych rodziców.

Rodzina

żródło: ShutterStock

Urlop macierzyński - podstawowy i dodatkowy

Przede wszystkim rząd dokonuje regularnych zmian w urlopach na opiekę nad dzieckiem. Obecnie rodzice mają prawo do pięciu tego typu urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Różnią się one między innymi długością, zasadami korzystania oraz tym, czy są płatne.

Od 2013 roku wydłużony został wymiar urlopu macierzyńskiego. Teraz przysługuje on kobiecie zatrudnionej na umowie o pracę, która urodziła lub adoptowała dziecko, oraz częściowo ojcu dziecka.

Podstawowy urlop macierzyński trwa w sumie 20 tygodni, jednak 14 z nich przysługuje tylko matce dziecka - jest on przy tym obligatoryjny, jeżeli więc matka zdecyduje się wrócić do pracy, pozostałe 6 tygodni urlopu wykorzystuje ojciec dziecka. Urlop macierzyński można wykorzystać także częściowo przed przewidywaną datą porodu – co najmniej 2 tygodnie przed terminem i w sumie nie więcej niż 6 tygodni samego urlopu macierzyńskiego.

Bezpośrednio po wykorzystaniu dwudziestu tygodni urlopu macierzyńskiego, ojciec albo matka mają prawo do dodatkowego, dobrowolnego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni. Może być on wykorzystany w całości przez matkę lub rodzice mogą się nim podzielić na dwie części, przypadające bezpośrednio jedna po drugiej w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Jeżeli kobieta rodzi więcej dzieci, wymiar urlopu się zwiększa.

Czym różni się urlop macierzyński od zasiłku macierzyńskiego>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • ezsel(2014-11-17 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    O czym w ogóle ta mowa? Jedyny sposób na rozwiązanie problemu rodzicielstwa, to jest praca za wynagrodzenie takie, które z jednej pensji pozwoli utrzymać rodzinę na poziomie wyższym niż wegetacja biologiczna.
    Kluczem do wszystkiego są normalne wynagrodzenia, bez których ani gospodarka nie działa, ani demografia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!