Nie tylko pensja. Zobacz, jakie dodatki przysługują ci do wynagrodzenia

Oprócz podstawowego wynagrodzenia pracownikowi często przysługują pieniężne dodatki, które możemy podzielić na dwie grupy. Dodatki obowiązkowe są przyznawane na podstawie przepisów Kodeksu pracy i innych ustaw, które regulują stosunek pracy. Z kolei świadczenia dodatkowe wynikają między innymi z układu zbiorowego pracy, z regulaminu o pracę lub samej umowy o pracę. Mogą być też przypisane do danego stanowiska pracy lub powierzonej funkcji, albo zależeć od spełnienia określonych przesłanek przez pracownika.

 • <b>Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych</b>
<br>
<br>
Do dodatków zaliczamy dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za pracę w niedzielę i święta oraz dodatki wyrównawcze.
<br>
<br>
Jeśli pracownik wykonuje pracę ponad obowiązujące go normy czasu pracy lub pracuje ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, jaki wynika z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, przysługuje mu prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
<br>
<br>
Zasadniczo pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50 proc. (głównie dni powszednie). W przypadku, gdy nadgodziny obejmują pracę w godzinach nocnych, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy lub w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, wówczas danej osobie przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.
 • <b>Dodatek za pracę w porze nocnej</b>
<br>
<br>
Za samą pracę w godzinach nocnych także przysługuje dodatek do wynagrodzenia - za każdą przepracowaną godzinę w porze nocnej - a wynosi on 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 • <b>Dodatek za pracę w niedziele i święta</b>
<br>
<br>
Za pracę w niedzielę i święta, nawet jeśli chodzi o pojedyncze godziny, pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym inny dzień wolny od pracy. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić, musi pracownikowi wypłacić dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.
 • <b>Dodatki wyrównawcze</b>
<br>
<br>
Niektórym pracownikom po przeniesieniu na inne stanowisko pracy przysługuje dodatek wyrównawczy do pensji. To forma rekompensaty dla pracownika, dla którego zmiana stanowiska pracy wiąże się z obniżeniem wynagrodzenia.
<br>
<br>
Chodzi głównie o pracownice w ciąży, której przysługują szczególne prawa: nie wolno jej zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, nie może też pracować dłużej niż 8 godzin i nie może pracować w nocy. Pracodawca musi w tym wypadku zmienić pracownicy godziny pracy, a jeżeli nie jest to możliwe, musi przenieść ją do pracy na inne stanowisko.Tak samo musi zachować się pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne. Pracownicy przysługuje wtedy dodatek wyrównawczy, o ile jej wynagrodzenie uległo zmniejszeniu. 
<br>
<br>
Także pracownik, u którego stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej lub chorobę zawodową, albo też stał się on niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy, może liczyć na dodatek wyrównawczy do pensji. Pracodawca jest wtedy zobowiązany przenieść pracownika do innej pracy nie narażającej go na działanie czynnika, który wywołał chorobę. Jeżeli pensja jest niższa, zatrudniony otrzyma dodatek wyrównawczy - jest on jednak wypłacany przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. 
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/802387,kiedy-pracownik-moze-liczyc-na-dodatek-wyrownawczy-do-pensji.html" title=""><font color="#C9C9C9">Więcej o dodatkach wyrównawczych przeczytasz tutaj>></font></a>
 • <b>Dodatek funkcyjny</b>
<br>
<br>
Do najpopularniejszych dodatków nieobowiązkowych zaliczamy: dodatek funkcyjny, stażowy (za wysługę lat), za szczególne umiejętności, zmianowy, za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, za niepalenie i za zdrowie.
<br>
<br>
Dodatek funkcyjny przysługuje osobom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich, które kierują zakładem pracy lub poszczególnymi komórkami organizacyjnymi. Dodatkowe pieniądze mają stanowić dla nich rekompensatę za większą odpowiedzialność, jak na nich spoczywa.
<br>
<br>
Może być obliczany procentowo lub kwotowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego. 
<br>
<br>
Ten typ dodatku jest obowiązkowy tylko w przypadku określonych grup pracowniczych - między innymi obejmuje pracowników samorządowych czy prokuratorów. Pozostali pracodawcy mogą jednak wprowadzić prawo do dodatku funkcyjnego w w regulaminie wynagradzania, w układzie zbiorowym pracy albo w umowie o pracę.
 • <b>Dodatek za wysługę lat</b>
<br>
<br>
Dodatek za wysługę lat, zwany też dodatkiem stażowym, przysługuje pracownikowi po przepracowaniu określonego czasu i od liczby przepracowanych lat zależy też jego wysokość - najczęściej określana procentowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego.
<br>
<br>
Podobnie jak w przypadku dodatku funkcyjnego, obowiązuje on w niektórych sferach sfery budżetowej, inni pracodawcy mogą go wprowadzić we własnym zakresie.
 • <b>Dodatek za pracę w szczególnych warunkach</b>
<br>
<br>
Przyznawany jest za wykonywanie pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach, jako rekompensata za ryzyko, że tego typu praca może obniżać sprawność fizyczną i psychiczną pracownika lub wywołać chorobę zawodową.
<br>
<br>
Ustalany jest zazwyczaj jako procent od stawki zaszeregowania w zależności od stopnia szkodliwości pracy.
 • <b>Dodatek zmianowy</b>
<br>
<br>
Dodatek ten przysługuje pracownikom, którzy są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej. Pracodawca rekompensuje w ten sposób pracę w różnych porach dnia i nocy. Zazwyczaj przyznawany jest za każdą godzinę pracy na drugiej lub trzeciej zmianie.
 • <b>Dodatek za szczególne umiejętności</b>
<br>
<br>
Otrzymują go pracownicy posiadający wysokie kwalifikacje zawodowe. Może na niego liczyć pracownik z tytułem naukowym, absolwent studiów podyplomowych lub pracownik posiadający dyplom lub zaświadczenie ukończenia specjalistycznych kursów.
<br>
<br>
Także za znajomość języków obcych, niezbędną do wykonywania codziennych obowiązków służbowych, pracownik może otrzymać dodatek, jeśli posiada certyfikat znajomości języka obcego (najczęściej wyższego stopnia). Jest on zazwyczaj określany jako stała stawka miesięczna.
 • <b>Dodatek za niepalenie i dodatek za zdrowie</b>
<br>
<br>
Pracodawca może w wewnętrznych przepisach przewidzieć specjalne bonusy dla podwładnych, którzy nie nie palą tytoniu.
<br>
<br>
Wyróżnieni mogą zostać także pracownicy, którzy nie korzystają ze zwolnień lekarskich.

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (10)

 • ss(2015-07-14 09:09) Zgłoś naruszenie 50

  za pensje na stanowisku "urzędniczym" nawet nie wystarcza na opłaty i życie, tylko ci na wyższych stanowiskach nabijają średnią

  Odpowiedz
 • gosc(2015-07-11 09:23) Zgłoś naruszenie 30

  nie wszyscy urzędnicy tylko z budzetowki

  Odpowiedz
 • bydlu nic sie nie nalezy(2014-11-10 17:59) Zgłoś naruszenie 33

  zarty jakies? niewolnikom nic nie przysluguje! W firmach prywatnych zatrundniajacych kilkaset osob nie wolno zalozyc zwiazkow zaowdowych ( umowy smieciowe lub na czas okreslony, za slowo o zwiazkach natychmiastowe zwolnienie z pracy bez podania przyczyny), nie ma funduszu swiadczen pracowniczych, nie ma zadnych dodatkowych swiadczen oprocz golej pensji, nie ma nic! Chyba ze Gazeta Prawna dzieli polakow na budzetowke i bydlo. To owszem, budzetówce wiele rzeczy przysluguje, nawet kilometrowki za samochod w czasie gdy pracownik leci tanimi liniami lotniczymi. Ale BYDLO jest do roboty a nie do zastanawiania sie co mu sie na lezy. BYDŁU nic sie nie nalezy. Najwyzej po robocie przyjsc do PANA i pocalowac go w reke.

  Odpowiedz
 • matka(2014-11-12 10:48) Zgłoś naruszenie 11

  Mam pytanie czy ktoś wie że w budżetówce-szkole pracują także sprzątaczki i zarabiają minimalną pensje.Ja mam 25lat pracy i 1800brutto więc jak tu żyć mam wykształcenie techn administr jednak o prace bez znajomości trudno .Więc myślcie też o tych na dole ,gdyż powinniśmy zarabiać netto 1600zł po 20latach pracy.

  Odpowiedz
 • gosc(2015-07-11 09:26) Zgłoś naruszenie 10

  nie wszystkie prace ktore powinny byc zaliczone do szczegolnych warunkow handel do lat 90 i szpitalni pracowniccy czyli sluzba zdrowia nfz

  Odpowiedz
 • budzetowy(2014-11-11 19:29) Zgłoś naruszenie 10

  właśnie widzę - same 100-dolarowki az mi się zazieleniło w oczach. Popieram Bydłu nic się nie należy

  Odpowiedz
 • niewolnik na umowie smieciowej(2015-07-25 19:49) Zgłoś naruszenie 11

  pracuje w prywatnej firmie 8 lat na umowy na czas okreslony, nie nalezy mi sie kompletnie nic, firma przeniosla moje miejsce pracy o 20 km ( 10 w jedna strone) dalej od miejsca w ktorym mnie zatrudniono, do innej gminy, nie nalezy mi sie nic, za to ze miesiecznie musze przejechac 400 km wiecej, Za to moge sobie odliczyc koszty dojazdow przy rozliczeniu podatku, ok 50 zł, czyli 5 zl miesiecznie... ( brak komunikacji, koniecznosc dojazdu samochodem), Polska to ch du i kamieni kupa. Kraj panow, kast urzprzywilejowanych i NIEWOLNIKOW.

  Odpowiedz
 • AXI(2019-06-05 15:57) Zgłoś naruszenie 01

  Proponuję wejść do (praktycznie) dowolnej firmy sprzątającej, lub (jeszcze zabawniej) ochroniarskiej. Inwalidzi z II grupą na baczność pod kamerami przez 12-16 godzin. Przerwy po 15 minut (zapomnij o przerwie dodatkowej).Ujęcia złodziei dziadzio lat 65 ,lub kaleka. Wyciąganie meneli gołymi rękami (ćpun= od żółtaczki po AIDS wszystko) -zerowe ryzyko równa się zerowe dodatki. Ludzie pracują po 400 i więcej godzin , ale jakiś dodatek zmianowy, za nadgodziny, za pracę w niedziele, święta...a nawet w nocy ...zapomnij. Wszyscy umundurowani, ale dodatku za pranie sortów mundurowych nikt nie widział... W naszej Konstytucji państwo sprawuje nadzór nad warunkami pracy. Tyle, że ktoś na umowie śmieciowej, to płatnik składek, a nie pracownik. Wg. Konstytucji państwo obiecuje cuda niepełnosprawnym...jak skończyli 6 lat i nadal wierzą w św. Mikołaja, to już ich problem. Tyle, że ta armia starców i kalek wypracowuje dochód narodowy, który budżetówka przejada. Przyjdzie taki dzień w którym jakiś premier, lub inny prezydent będzie czegoś od tych ludzi chciał...gdzie oni go poślą ???

  Odpowiedz
 • i(2015-07-11 09:31) Zgłoś naruszenie 01

  firmy tego nie uznają więc o co chodzi ze to .dotyczy sie Polaków nim starszy pracownik tym nizej postawiony bez zadnej ochrony i zzwalniany jest jak pojdzie na urlop wypoczynkowy czzy tez zderowotny bezplatny i najmniej zarabaia

  Odpowiedz
 • Piotr(2019-10-07 16:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nic się nie dowiedziałem

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!