Prezenty od szefa: zobacz, kiedy przysługuje trzynastka i premia

Nagrody, prezenty i dodatkowe pensje – w ten sposób pracodawca może zmotywować podwładnych do pracy. Cześć finansowych bonusów jest przyznawana ustawowo, inne zależą od dobrej woli szefa.

 • <b>Premia regulaminowa</b>
<br>
<br>
Przede wszystkim - oprócz podstawowego wynagrodzenia - pracownik może otrzymać od firmy premię regulaminową.
<br>
<br>
Co ważne, pracodawca ma obowiązek dokładnie określić w przepisach obowiązujących w firmie zasady wypłacania i kryteria wypłaty premii. Może to być regulamin wynagradzania lub premiowania, układ zbiorowy czy umowa o pracę. Zasady przyznawania premii mogą też wynikać z przepisów prawa.
<br>
<br>
Jej wysokość może być określana w sposób stały poprzez podanie kwoty pieniężnej, jako procent od wynagrodzenia lub poprzez oznaczenie minimalnej i maksymalnej kwoty w formie tzw. widełek.
<br>
<br>
Niezależnie od sposobu wypłaty premii, pracownik powinien wiedzieć, po spełnieniu jakich przesłanek premia zostanie mu (lub nie) wypłacona. W regulaminie premiowania lub innym dozwolonym dokumencie muszą być więc zawarte przesłanki pozytywne i negatywne otrzymania dodatkowych pieniędzy. Do czynników, dzięki którym dana osoba nabywa prawo do premii, można między innymi zaliczyć brak nagan czy upomnień w ciągu roku pracy czy też sprzedaż w wyznaczonym terminie określonej liczby produktów. Przesłanki negatywne z kolei obniżają lub w ogóle pozbawiają pracownika premii i należą do nich na przykład spóźnienia czy nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. 
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/824781,premia-nie-jest-uznaniowa-zobacz-zasady-jej-wyplacania.html" title=""><font color="#C9C9C9">Premia nie jest uznaniowa - zobacz zasady jej wypłacania>></font></a>
 • <b>Premia uznaniowa, czyli nagroda</b>
<br>
<br>
Pracownik może otrzymać także premię uznaniową, która nie jest jednak tak naprawdę regulaminową premią (nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę), ale po prostu nagrodą pieniężną.
<br>
<br>
O ile otrzymanie premii wymaga więc spełnienia przez pracownika określonych przesłanek zawartych w umowie o prace czy regulaminie, to nagroda jest świadczeniem uznaniowym, którego wypłata zależy od uznania bezpośredniego przełożonego czy szefa firmy.
<br>
<br>
Pracodawca ma więc swobodę w wypłacaniu nagrody, co oznacza, że podwładny nie może się jej na przykład domagać.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/824781,premia-nie-jest-uznaniowa-zobacz-zasady-jej-wyplacania.html" title=""><font color="#C9C9C9">Premia nie jest uznaniowa - zobacz zasady jej wypłacania>></font></a>
 • <b>Prezent od pracodawcy</b>
<br>
<br>
Oprócz nagród pracodawca może też z okazji świąt zdecydować się na prezenty dla swoich pracowników. Gwarancję uzyskania pomocy przedświątecznej daje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - świadczenie świąteczne trzeba wskazać jako cel socjalny.
<br>
<br>
Pracodawcy na prezent mogą wybrać: bony (talony) do zrealizowania w wyznaczonych punktach, upominki rzeczowe, świadczenia pieniężne wypłacane w gotówce bądź w postaci kart przedpłaconych.
<br>
<br>
Wysokość świadczenia zależy od woli pracodawcy i jego kondycji finansowej. 
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/poradnik-konsumenta/artykuly/832612,bozonarodzeniowy-prezent-dla-konsumentow-i-dodatkowe-klopoty.html" title=""><font color="#C9C9C9">Bożonarodzeniowy prezent dla konsumentów. I dodatkowe kłopoty>></font></a>
 • <b>Nagroda jubileuszowa</b>
<br>
<br>
W przeciwieństwie do uznaniowych nagród od pracodawcy, prawnie uregulowane są natomiast zasady przyznawania nagrody jubileuszowej. Nie są one co prawda ujęte w Kodeksie pracy (nagroda ta nie należy się więc wszystkim pracownikom), ale zasady wypłacania tej formy wsparcia pracowników określają akty wykonawcze do ustaw obejmujących określone grupy zawodowe.
<br>
<br>
Przyznawanie nagród jubileuszowych przewiduje m.in. ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, ustawa o służbie cywilnej, ustawa o pracownikach samorządowych, ustawa o pracownikach urzędów skarbowych i Karta nauczyciela. Na podstawie rozporządzeń do nagród mają prawo również m.in. górnicy, pracownicy bibliotek czy osoby zatrudnione w instytucjach kultury. Inni pracodawcy mogą oczywiście wprowadzić własne rozwiązania w zakresie przyznawania nagrody jubileuszowej, określone w wewnętrznych regulaminach wynagradzania.
<br>
<br>
Nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikom w związku z osiągnięciem określonego stażu pracy i co do zasady jest wypłacana z dniem, w którym nabywa on do niej prawo. Jej wysokość zależy także właśnie od stażu i poszczególnych grup zawodowych.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/789830,kiedy-i-komu-przysluguje-nagroda-jubileuszowa.html" title=""><font color="#C9C9C9">Kiedy i komu przysługuje nagroda jubileuszowa?>></font></a>
 • <b>Trzynastka</b>
<br>
<br>
Pracownikom sfery budżetowej przysługuje również obowiązkowo trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne zwane również trzynastym wynagrodzeniem.
<br>
Do trzynastego wynagrodzenia pracownik nabywa prawo po przepracowaniu u pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeżeli jest to krótszy okres, ale przekraczający sześć miesięcy, prawo do dodatkowego wynagrodzenia pracownik nabywa w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.
<br>
<br>
Trzynastka musi zostać wypłacona nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. 
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/779379,w-jakich-sytuacjach-urzednik-ma-prawo-do-trzynastki.html" title=""><font color="#C9C9C9">W jakich sytuacjach urzędnik ma prawo do trzynastki>></font></a>
 • <b>Czternastka</b>
<br>
<br>
W niektórych branżach zdarza się, że pracownikom w lutym wypłacana jest tzw. czternasta pensja, która może wynikać na przykład z układów zbiorowych. Tak jest w górnictwie - w Katowickim Holdingu Węglowym czternasta pensja stanowi element wynagrodzenia wynikający z holdingowej umowy zbiorowej.
<br>
<br>
Dodatkową pensję dostają także nauczyciele, jeżeli gmina w danym roku nie zapewnieni im pensji gwarantowanych przez Kartę nauczyciela. Specjalne wyrównanie należy się przy tym wszystkim, bez względu na jakość pracy. 
<br>
<br>
<a href="http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/587485,nauczyciele_dobijaja_gminy_czternasta_pensja.html" title=""><font color="#C9C9C9">Nauczyciele dobijają gminy czternastą pensją>></font></a>
statystyki

Komentarze (3)

 • uprzywilejowni i bydlo(2014-11-07 01:52) Zgłoś naruszenie 00

  mam ponad 25 lat pracy i nigdy zadnej nagrody jubileuszowej... w polsce sa dwa systemy zatrudnienia - praca legalna w budzetowce i uprzywilejowanych ustawami grupach zawodowych oraz wydaje sie praca nielegalna, nieoficjalna, tzn zarejestrowana zeby pobierac wszystkie podatki, ale bez nagrod, premii, zadnych dodatkow... bydlo pracuje w firmach prywatnyh, uprzywilejowani w budzetowce i kilku wybranych grupach zawodowych

  Odpowiedz
 • alax(2014-11-07 14:17) Zgłoś naruszenie 00

  Zgadzam się w pełni z taką opinią.

  Odpowiedz
 • milanek(2015-06-13 23:53) Zgłoś naruszenie 00

  Jak sie dobrze przyjzec to slyszlem ze sporo posluw ma duzo firm wiec prawo ustawili pod siebie tak a zeby sie to krecilo to w uzedah dali inaczej by i tqmci sie nie buntowali bo wiesza jak jest u prywaciarzy i innyh padalcuw czerpiacyh zyski powinno byc krutko i na temat niewazne kto zatrudnia musi spelniac obowiazki a jie wykozystujom jak leci umowa na pul etatu i po 10-11-12 godzin robic do tego premia uznaniowa i wyhodzi ze masz np190 godzin pracy za to odciagna za to za tamto a to podaek itp jak masz premie to super jak byles na horobowym niezaleznie gdzie ci sie wypadek stal to jusz premia w plecy i dostajesz na reke 1400zl z czego nawet nie wyhodzi 10zl na czysto bez dodatkuw itp najlepiej phac sie do zadu guwno robic i trzepac kase ryja w tv wpychac jak sie trafi jakas afera zaslaniac sie imunitetem kase wziasc i nawiac proste jak by inaczej te swinie mogli by zrobic a nielepiej trohe zakasac rekawy i zrobic cos dla polski polakuw i miec czyste sumienie ze zrobilem cos ze ludzie sa dumni ze majom kogos kto robi cos dla niego a zapomialem czasy kazimieza wielkiego jusz sie skonczyly wiedzial jak zostawic polske murowanom a ci robia na odwrut sprzedacco sie da i narty radzcie se wogule czy ktos co obiecal w sejmie dotrzymal slowa zadko bardzo zadko na 10 obietmic moze 1 tak pisze bo nic mi nieprzyhodzi do glowy obiecane dotrzymane bez konsekwecji podatkowej itp he

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!