Kilka sposobów, jak uniknąć zwolnienia z pracy

Trudna sytuacja na rynku powoduje, że pracownicy bronią swoich miejsc pracy, często poprzez unikanie momentu, w którym szef wręczy im wypowiedzenie. Z pomocą przychodzą im same przepisy prawa pracy oraz Kodeksu cywilnego, które przewidują szereg przypadków, gdy pracodawca nie może złożyć pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Oto kilka popularnych sposobów, które w ostateczności nie ochronią miejsca pracy, ale skutecznie - i całkowicie legalnie - pomogą odwlec moment zwolnienia ze stanowiska. 

list, poczta, listy

żródło: ShutterStock

Pracownik nie odbiera zwolnienia

Pracownik może także odmówić w ogóle odebrania wypowiedzenia od pracodawcy. Dla skuteczności wypowiedzenia umowy o pracę nie jest przy tym ważne, czy pracownik rzeczywiście zapoznał się z treścią tego oświadczenia, ale czy miał możliwość zapoznania się z nią.

W przypadku, gdy pracodawca wysłał dokument na adres domowy pracownika, to za datę, kiedy miał on możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia, uważa się datę upływu terminu drugiego awizowania. Wypowiedzenie uważa się wtedy za doręczone, nawet jeżeli pracownik nie odebrał przesyłki.

Jeśli więc pracownik stanie się niezdolny do pracy (na przykład chory) przed datą upływu terminu drugiego awizowania, należy przyjąć, że wypowiedzenie zostało złożone bezskutecznie, gdyż nastąpiło w okresie, gdy pracownik był niezdolny do pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • kamil(2014-08-16 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  dobrze pracować o polecenie wykonanie to nie jest praca ,, stała,, Firma nie każdy kto ma szansa jako lubię jako fan lub kolegować to stała praca, A gdzie uczciwy newet nie kradzież i nie kłamie firma patrz jaki nie miła albo to jest duży ryzyk. nie ma szansa stała praca. Jak ma ogłoszenie pracy ,, wymaga uczciwy,, w czym różnicy. Człowiek to nie jest idol

  Odpowiedz
 • ola(2014-08-20 11:12) Zgłoś naruszenie 00

  Ja dzięki getin bankowi i kredytowi który od nich dostałam w końcy jestem swoim własnym pracodawcą dlatego nikt mnie zwolnić już nie może

  Odpowiedz
 • Tomasz(2014-08-13 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nawet dobry może być zwolniony, wystarczy, że pracodawcy łączą się nawzajem albo jeden wchłania drugiego i jakaś część załogi (nieważne czy dobra czy zła) staje się niepotrzebna dla firmy. Inna sytuacja, firma kiepsko przędzie, zarząd źle zarządza, nie ma zamówień itp, zwykle koszt tego stanu ponoszą pracownicy, bo tego kosztu najłatwiej się pozbyć. Choć oczywiście jak jest dobrze, to jest dobrze :).

  Odpowiedz
 • Ewa(2017-09-01 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  Co to znaczy, wg. Ciebie dobrze pracować?", czasem wystarczy być uległym.

  Odpowiedz
 • Krwiopijca Pracodawca(2014-08-11 09:10) Zgłoś naruszenie 04

  A może po prostu dobrze pracować. Dobrego pracownika nikt nie zwalnia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!