Kilka sposobów, jak uniknąć zwolnienia z pracy

Trudna sytuacja na rynku powoduje, że pracownicy bronią swoich miejsc pracy, często poprzez unikanie momentu, w którym szef wręczy im wypowiedzenie. Z pomocą przychodzą im same przepisy prawa pracy oraz Kodeksu cywilnego, które przewidują szereg przypadków, gdy pracodawca nie może złożyć pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Oto kilka popularnych sposobów, które w ostateczności nie ochronią miejsca pracy, ale skutecznie - i całkowicie legalnie - pomogą odwlec moment zwolnienia ze stanowiska. 

Zwolnienie lekarskie

żródło: ShutterStock

Ucieczka na zwolnienie lekarskie

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę także pracownikowi będącemu niezdolnym do pracy w wyniku choroby, jest to bowiem usprawiedliwiona nieobecność w pracy.

Ochrona przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia niezdolności do pracy, wskazanemu w zaświadczeniu lekarskim. Pracownik, który uzyska zwolnienie od lekarza przed planowaną przez pracodawcę datą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, będzie chroniony pod pewnymi warunkami do końca tego zwolnienia.

Pracodawca może jednak skutecznie rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, jeżeli jego niezdolność do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Pracodawca może także skontrolować zwolnienie lekarskiego pracownika - samodzielnie lub przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto zwolnienie nie ochroni pracownika przed wypowiedzeniem w przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • kamil(2014-08-16 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  dobrze pracować o polecenie wykonanie to nie jest praca ,, stała,, Firma nie każdy kto ma szansa jako lubię jako fan lub kolegować to stała praca, A gdzie uczciwy newet nie kradzież i nie kłamie firma patrz jaki nie miła albo to jest duży ryzyk. nie ma szansa stała praca. Jak ma ogłoszenie pracy ,, wymaga uczciwy,, w czym różnicy. Człowiek to nie jest idol

  Odpowiedz
 • ola(2014-08-20 11:12) Zgłoś naruszenie 00

  Ja dzięki getin bankowi i kredytowi który od nich dostałam w końcy jestem swoim własnym pracodawcą dlatego nikt mnie zwolnić już nie może

  Odpowiedz
 • Tomasz(2014-08-13 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nawet dobry może być zwolniony, wystarczy, że pracodawcy łączą się nawzajem albo jeden wchłania drugiego i jakaś część załogi (nieważne czy dobra czy zła) staje się niepotrzebna dla firmy. Inna sytuacja, firma kiepsko przędzie, zarząd źle zarządza, nie ma zamówień itp, zwykle koszt tego stanu ponoszą pracownicy, bo tego kosztu najłatwiej się pozbyć. Choć oczywiście jak jest dobrze, to jest dobrze :).

  Odpowiedz
 • Ewa(2017-09-01 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  Co to znaczy, wg. Ciebie dobrze pracować?", czasem wystarczy być uległym.

  Odpowiedz
 • Krwiopijca Pracodawca(2014-08-11 09:10) Zgłoś naruszenie 04

  A może po prostu dobrze pracować. Dobrego pracownika nikt nie zwalnia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!