Kto może liczyć na podwyżki: nauczyciele, mundurowi czy wykładowcy?

Kryzys gospodarczy w Polsce (i na świecie) spowodował zamrożenie wynagrodzeń pracowników budżetówki. I pomimo zapewnień rządzących - w tym premiera Donalda Tuska - o bliskim "odmrożeniu" płac dla niektórych grup pracowniczych i podwyżkach dla kolejnych, płace uległy (lub ulegną) zwiększeniu tylko w nielicznych przypadkach, a czasami dodatkowe pieniądze stanowią niewielkie sumy. Dlatego niezadowoleni są niemal wszyscy, a poszkodowani zapowiadają walkę o wyższe pensje. Zobacz, komu już udało się je zdobyć, a kto czeka w kolejce po podwyżki.

 • <b>Kadra akademicka doczekała się podwyżek</b>
<br>
<br>
Najlepiej powiodło się wykładowcom. Rząd na akademickie podwyżki przeznaczył łącznie 5,8 mld zł, z czego 907 mln zł zostało przelanych na uczelniane konta pod koniec maja 2013 r. W 2014 ma to być 1,9 mld zł, a w 2015 jeszcze 3 mld zł. 
<br>
<br>
Postulowany od dawna wzrost wynagrodzeń odczuli nie tylko nauczyciele akademiccy, ale także pozostali pracownicy wszystkich 132 uczelni publicznych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szacuje, że przeciętnie wzrost uposażenia wśród ich pracowników wyniesie 30 proc. Dla przykładu wynagrodzenie profesora w 2012 r. wynosiło 4145 zł, zaś w 2015 r. osiągnie poziom 5390 zł brutto.
<br>
<br>
Podwyżki czekają też na pracowników naukowych niższych stopniem, wciąż jednak nie będą to wielkie sumy: w 2012 r. asystent zarabiał 1885 zł, zaś trzy lata później jego wynagrodzenie wyniesie 2450 zł.
 • <b>Dyplomaci z większymi wynagrodzeniami</b>
<br>
<br>
Resort spraw zagranicznych zdecydował się też na podwyższenie dodatku służby zagranicznej dla osób, które otrzymują stopień dyplomatyczny. Wzrośnie on maksymalnie o blisko 600 zł i wyniesie ponad 1030 zł. Najniższy jego wymiar pozostanie bez zmian i będzie na poziomie 337 zł. 
<br>
<br>
Jeśli dyplomaci posiadają też status urzędnika służby cywilnej, otrzymują jednocześnie dodatek służby cywilnej. A ten w zależności od stopnia waha się od 880 zł – do blisko 4966 zł. Oba te świadczenia są liczone na podstawie kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej (1 873,84 zł).
<br>
<br>
Po zmianach np. radca minister będzie otrzymywał 918 zł dodatku służby zagranicznej (obecnie 412 zł). Jego wysokość nie zmieni się tylko na najniższym stanowisku – attaché. Najwyższa stawka jest przewidziana dla ambasadora tytularnego. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/810510,beda-podwyzki-dla-dyplomatow.html"><font color="#C9C9C9">Więcej o tej sprawie przeczytasz tutaj>></font></a>
 • <b>Bez podwyżek dla urzędników</b>
<br>
<br>
Na podwyżki nie mają natomiast co liczyć urzędnicy. Premier wielokrotnie obiecywał odchudzanie administracji. Mimo to kadry urzędnicze nie tylko nie zostały odchudzone, ale - według różnych danych - liczba urzędników zwiększyła się nawet o 100 tysięcy. Za wzrostem liczby urzędników nie poszedł jednak wzrost zarobków.
<br>
<br>
Co więcej, jak wynika z przyjętego przez Radę Ministrów Wieloletniego Planu Finansowego na lata 2014-2017, wynagrodzenia urzędników zostaną zamrożone co najmniej do 31 grudnia 2014 roku. Natomiast płace w samorządach wzrosną jedynie o wskaźnik inflacji.
<br>
<br>
Płace urzędników mimo to minimalnie rosną - wynika to ze zwiększających się dodatków stażowych. Średnia pensja w korpusie służby cywilnej wzrosła więc o 41 zł (w 2013 roku średnia płaca w służbie cywilnej wyniosła 4,8 tys. zł).
 • <b>Niewielkie podwyżki dla emerytów i rencistów. OD 2015 roku będzie lepiej?</b>
<br>
<br>
Na równie niewielkie podwyżki mogli liczyć emeryci i renciści. W 2014 roku emerytury i renty z ZUS wzrosły o 1,6 procent. Jest to najniższa podwyżka od 2002 roku.
<br>
<br>
W 2015 roku nie będzie lepiej - jak wynika z przyjętego przez rząd propozycji zwiększenia wskaźnika waloryzacji w przyszłym roku świadczenia wzrosną o 2,02 proc.
<br>
<br>
Jednak ostatnio pojawiły się propozycje, aby waloryzację procentową już od 2015 roku zastąpić waloryzacją kwotową. Projekt zmiany konstytucji, który zakłada jednakowe podwyżki świadczeń dla każdego, ma wstępne poparcie nie tylko PO, ale także PSL i PiS. Gdyby pomysł ten udało się zrealizować, w przyszłym roku każda emerytura i renta wzrosłaby o 37,25 zł. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/807446,waloryzacja-kwotowa-juz-od-2015-roku-emeryci-dostana-po-37-zl-wiecej.html"><font color="#C9C9C9">Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>></font></a>
 • <b>Nauczyciele też bez podwyżek</b>
<br>
<br>
Od 2008 do 2012 roku włącznie nauczyciele co roku mogli liczyć na podwyżki - w tym czasie ich średnie płace wzrosły o 50 proc. Ostatnia podwyżka wynegocjowana w 2011 r. weszła w życie rok później i wyniosła 3,8 proc. Od tej pory nie było już żadnych podwyżek – nawet o wskaźnik inflacji.
<br>
<br>
Nauczyciele nie mają co liczyć także na podwyżki od 1 września 2014 roku. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra edukacji, po wakacjach określona w ustawie budżetowej kwota bazowa, od której są liczone średnie płace pedagogów, wciąż będzie wynosić 2717,60 zł. W efekcie pensje zasadnicze nauczycieli pozostaną bez zmian. Stażysta z dyplomem magistra rozpoczynający karierę w szkole samorządowej zarobi 2265 zł, nauczyciel kontraktowy – 2331 zł, a mianowany – 2647 zł. Z kolei dyplomowany z najwyższym stopniem awansu będzie otrzymywał pensję zasadniczą w wysokości 3109 zł.
 • <b>Policjanci zapowiadają pozwy zbiorowe</b>
<br>
<br>
Podwyżek domagają się także policjanci. Ostatnie podwyżki - w wysokości 300 zł brutto miesięcznie - policjanci i żołnierze dostali w 2012 roku. W 2013 roku MSW wywalczyło podwyżkę w takiej samej wysokości dla strażaków, funkcjonariusze BOR, strażników granicznych i pracowników służby więziennej.
<br>
<br>
Po podwyżce w 2013 roku przeciętne uposażenie funkcjonariuszy służb mundurowych wynosiło: w Straży Granicznej - prawie 4,5 tys. zł, w Państwowej Straży Pożarnej - 4,2 tys. zł, w Biurze Ochrony Rządu - ponad 4,5 tys. zł.
<br>
<br>
Policjanci, strażacy, pogranicznicy i funkcjonariusze Służby Więziennej chcą teraz walczyć o waloryzację swoich wynagrodzeń, które są zamrożone od pięciu lat. Dlatego postanowili skorzystać z procedury pozwu zbiorowego. Łącznie może chodzić o 150 tys. mundurowych. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/810496,koniec-czekania-na-podwyzki-mundurowi-walcza-o-zaleglosci-w-sadach.html"><font color="#C9C9C9">Więcej o tym przeczytasz tutaj>></font></a>
 • <b>Radiolodzy pracują dłużej, ale za taką samą pensję</b>
<br>
<br>
Nawet interwencja RPO nie pomogła radiologom - pomimo dłuższego czasu pracy, nie będą zarabiać oni więcej.
<br>
<br>
Od 2 lipca zamiast dotychczasowych pięciu godzin muszą wykonywać oni swoje obowiązki przez 7 godzin i 35 minut. Szpitale w wielu przypadkach zredukowały etaty, a zatrudnionym zwiększają wymiar czasu pracy, ale bez wzrostu wynagrodzenia. Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, na podstawie której radiolodzy i inni pracownicy medyczni pracują dłużej, nie przewiduje bowiem podwyżek płac.
<br>
<br>
Profesor Irena Lipowicz w kwietniu zwróciła się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie nowych regulacji, jednak już w maju Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że nie zamierza nowelizować przepisów wydłużających o połowę czas pracy radiologów. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/799228,sluzba-zdrowia-radiolodzy-nie-otrzymaja-podwyzek.html"><font color="#C9C9C9">Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>></font></a>
statystyki

Komentarze (14)

 • szaraczek(2014-08-05 08:10) Zgłoś naruszenie 00

  cyt.
  " Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szacuje, że przeciętnie wzrost uposażenia wśród ich pracowników wyniesie 30 proc"
  Ministerstwo rzuciło kasę i nie interesuje się jak Rektorzy te pieniądze dzielą, więc niech Ministerstwo przestanie opowiadać głupoty.

  Odpowiedz
 • wykładowca(2014-08-06 06:53) Zgłoś naruszenie 00

  Wykładowca na uczelni zarabia 1500zł netto więc gdzie te podwyżki sie podziewają tak jest od kilku lat.Nauczyciel w podstawówce ma 3000zł,a uczelnie piszcza z biedy więc niech minister szkolnictwa wyższego w końcu zajmie sie sprawa a nie tylko pokazuje w tv.

  Odpowiedz
 • skarbona(2014-08-06 07:11) Zgłoś naruszenie 00

  Premier wielokrotnie obiecywał też realny wzrost płacy w budżetówce.
  I gdzie ten wzrost. Nawet rewaloryzacji o wskaźnik inflacji nie robią (choć niski).

  "Nasi wybrańcy" na obiad ośmiorniczki i comber zajęczy, a my szczaw i mirabelki?

  Odpowiedz
 • tutejszy(2014-08-06 07:29) Zgłoś naruszenie 00

  Dobrze wam tak idioci. W dooopę do roboty i na szczaw. I czekajcie na Andersa na białym koniu. Na pewno sie doczekacie.

  Odpowiedz
 • pracującą biedota(2014-08-09 08:34) Zgłoś naruszenie 00

  najlepiej niech zrobią tak jak hitler, pod ścianę a pieniądze zostaną dla nich, będą mieć na żarcie wino, wódę, cholerny rząd

  Odpowiedz
 • dd(2014-08-08 09:51) Zgłoś naruszenie 00

  nauczyciele nic nie robią a zarabiają kokosy taka jest prawda

  Odpowiedz
 • dyskryminacja(2014-08-06 09:12) Zgłoś naruszenie 00

  W urzędach państwowych od 7 lat nie było nawet REWALORYZACJI. Co miesiąc zarabiamy mniej.
  Dla jednych nie ma pieniędzy, żeby mogli się utrzymać nawet na jednym poziomie, dla drugich są pieniądze na podwyżki.

  Odpowiedz
 • M(2014-08-07 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  Mundurowi,bo wykladowcy akademiccy sa przyczyna bezrobocia i zanizenia poziomu wyksztalcenia.Nie jest tak jak podaje GW,ze najnizsze bezrobocie jest w krajach gdzie wyksztalcenie magisterskie nie jest tytulem zawodowym,np.Czechy,to znaczy zalezy od widzi-misie uczelni.Tam jest najwyzsze bzrobocie i najznizsze zarobki,podobnie jak w w Polsce.Przeciez nigdy zarobki nie osiagna takiego pulapu jak w wolnych od kadry profesorskiej Niemczech,Francji,Austrii-zdominowanych przez egz.panstwowe.

  Przeciez oczywiste jest,ze tytul adwokat,lekarz= dr nauk.Taki jest przelicznik,nawet ten spoleczny w doborze par malzenskich.Czyli trzeba miec doktorat zeby sie ozenic z adwokatem-adwokatką/lekarzem-lekarką .I tak jest wszedzie.choc te grupy zawodowe rzadko lacza sie w pary z przedstawiecielami innych zawodow.

  Zaniżanie prestiżu zawodowego i zarobkow adwokatom,sedziom,prokuratorom,lekarzom to specjalizacja wrecz kadry akademickiej,ktorej osobiscie nie darze zaufaniem .

  Rozdzial rynku pracy od jakiegokolwiek wpywu kadry wykladowczej jest krokiem naprzod ku lepszej Polsce!

  Odpowiedz
 • zgroza co oni robia(2014-08-05 15:47) Zgłoś naruszenie 00

  ale nas oszukują, sanepidy od 5 lat ani grosza podwyżki i dalej tak ma być, praca za najniższą krajową, wykonuję tą pracę z wielkim obrzydzeniem, przymusem, bo z niewolnika nie ma pracownika, dziurę budżetową łatają tymi na dole, lepiej niech zrobią tak jak hitler, pod ścianę i nie będą musieli płacić wynagrodzenia

  Odpowiedz
 • karramba(2014-08-05 16:43) Zgłoś naruszenie 00

  Spokojnie - rząd się wyżywi, a że dla budżetówki nie wystarczy? Ośmiorniczki na kolację kosztują - skądś te pieniądze trzeba brać.

  Odpowiedz
 • wera(2014-08-06 11:49) Zgłoś naruszenie 00

  by szlag trafił tych co nas okradają

  Odpowiedz
 • zdolowana(2014-08-09 12:21) Zgłoś naruszenie 00

  pieprzony rząd, skłócił tylko ludzi w zakładach pracy, bo zarabiają grosze, a jak są jakieś pieniądze (zwolnienia itp.) to dyrektorz dają swoim pupilkom za nic nie robienie i już kłótnie gotowe. Zgroza co oni z nami wyczyniają.

  Odpowiedz
 • Ant(2014-08-10 10:37) Zgłoś naruszenie 00

  Kurde, to zdjęcie z tablicą mnie rozwala - takiej właśnie takiej matmy nauczyciele powinni uczyć za pieniądze, które dostają. Cena za jakość :)

  Odpowiedz
 • aekielski(2014-08-07 21:32) Zgłoś naruszenie 00

  Stawiam na wykładowców styropianu i posadzki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!