10 zawodów cieszących się najwyższym zaufaniem społecznym

Czy są zawody, których przedstawiciele prezentują wyższy poziom etyczny niż większość z nas? Przynajmniej w teorii: tak. Instytut Gallupa przeprowadził w USA badanie, które pozwoliło wyłonić 10 najbardziej profesji, co do których istnieje przekonanie, że ich przedstawiciele postępują uczciwie i moralne. Oto one:

 • <b>10. Pielęgniarki domowa</b>
<br></br>
Ludzie muszą obdarzać zaufaniem pielęgniarki domowe, ponieważ wpuszczają je do swoich mieszkań i zostawiają z nimi najbliższe osoby. Wybór odpowiedniej pielęgniarki domowej przypomina trochę wybór opiekunki dla dziecka: w obu przypadkach chodzi o powierzenie opieki nad kimś bliskim obcej osobie. Pielęgniarka domowa, która na każdym kroku nie będzie wykazywać się kompetencjami, rzetelnością i odpowiedzialnością kariery w tym fachu raczej nie zrobi.
 • <b>9. Sędziowie</b>
<br><br/>
Istotą wykonywania tego zawodu jest bezstronność i niezależność. Sędziowie oceniając przedstawione dowody i wydając wyroki powinni się kierować wyłącznie przepisami prawa. By wzmocnić gwarancje uczciwości sędziów, sądy są oddzielone od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Sędzia nie może też wykonywać żadnej innej pracy, która kolidowałby z powagą jego zawodu. Nie może też należeć do partii politycznej. Dość wysokie uposażenie sędziów ma w zamyśle minimalizować szanse na skorumpowanie ich. Do tego dochodzi wymóg „nieskazitelnego charakteru” stawiany kandydatom na sędziów. To wszystko ma budować zaufanie obywateli do przedstawicieli tej grupy zawodowej. Co do zasady sądy się takim zaufaniem cieszą, choć wiele osób traci to przekonanie po osobistym kontakcie z wymiarem sprawiedliwości.
 • <b>8. Przedszkolanki</b>
<br><br/>
Dla rodziców ich dzieci to skarb. Oddanie swoich pociech pod opiekę obcych osób jest stresujące i rodzi liczne obawy. Dlatego zanim rodzic zdecyduje się powierzyć swoje dziecko opiece takiego lub innego przedszkola, sprawdza dokładnie jaką reputacją cieszy się dana placówka. Wiedzą o tym także same przedszkolanki, które mają świadomość, że pierwsze poważne zastrzeżenia co do ich pracy mogą być ostatnimi. Praca przedszkolanki jest dość stresująca i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego do tego zawodu trafiają niemal wyłącznie osoby, które bardzo lubią pracę z małymi dziećmi.
 • <b>7. Duchowni</b>
<br><br/>
Duchowny to nie tyle zawód, co pewien rodzaj misji i powołania. Wysokie standardy etyczne i moralne powinny charakteryzować każdego duchownego – dla wiernych są oni wszak przewodnikami duchowymi, którzy osobistym przykładem powinni demonstrować jak należy żyć w zgodzie z wyznawaną wiarą. Dlaczego więc duchowni nie znajdują się na szczycie tego zestawienia? Cóż dobrą opinię o księżach nadszarpnęły nagłaśniane skandale z wykorzystywaniem seksualnym dzieci oraz nieetyczne zachowania związane z kościelnymi finansami. Ponadto w czasach, gdy społeczeństwo oczekuje transparentności w życiu publicznym, Kościoły i związki religijne wciąż cenią wyżej dyskrecję niż jawność. Pomimo tego duchowni nadal cieszą się zaufaniem sporego grona wiernych.
 • <b>6. Policjanci</b>
<br><br/>
Stróże prawa z jednej strony muszą być gotowi na pracę w ciągłym stresie związanym z zagrożeniem zdrowia i życia, a z drugiej strony uczciwi obywatele oczekują od nich sprawiedliwego traktowania i opanowania w czasie interwencji. Wiele policyjnych akcji budzi jednak kontrowersje. Wiele osób ma też nienajlepsze, osobiste doświadczenia z policją. Pomimo wad niektórych policjantów ufamy jednak, że panowie i panie w niebieskich mundurach to osoby, do których można zwrócić się o pomoc. W Polsce duże znaczenie w poprawie wizerunku społecznego policjantów miało wprowadzenie działań z zakresu public relations (przy ważniejszych komendach zaczęto wyznaczać rzeczników prasowych).
 • <b>5. Żołnierze</b>
<br><br/>
Budzą szacunek za gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w obronie pokoju i bezpieczeństwa reszty obywateli. Kiedy wracają z misji ranni: cieszą się społeczną estymą jako weterani. Kiedy giną: żegnani są z honorami, a ich bliscy otrzymują państwowe wsparcie. Wojna jest nie tylko związana z kwestią uzbrojenia, strategii i mierzenia sił – istotne jest również przekonanie społeczeństwa o słuszności prowadzenia działań zbrojnych, co przekłada się na morale wojska, które jest nie mniej ważne od stanu liczebnego armii. Żołnierze się są „maszynami” do zabijania wroga – na ich postawę i skuteczność ma wpływ etyczny kontekst działań.
 • <b>4. Lekarze</b>
<br><br/>
To jeden z zawodów zaufania publicznego, którego wykonywanie poprzedzone jest złożeniem przysięgi Hipokratesa. Reputacja jest dla lekarzy równie ważna jak dyplom studiów medycznych, a zasady etyki towarzyszą im w pracy codziennie. Pacjenci nie są w stanie ocenić postępowania medycznego z uwagi na brak wiedzy, dlatego cała relacja pacjent-lekarz oparta jest na zaufaniu, że lekarz dochowa wierności zasadom etycznym. Fakt, że mimo to nie wszyscy ufają lekarzom, wynika m.in. z ujawnionych błędów i zaniechań, które dodatkowo bywają tuszowane w ramach źle pojętej lojalności zawodowej.
 • <b>3. Nauczyciele</b>
<br><br/>
Są współodpowiedzialni za rozwój powierzonych im dzieci i zazwyczaj cieszą się szacunkiem społeczności lokalnej za systematyczną pracę jako wykonują w szkołach. Oczekiwania, by uczyć mogły tylko osoby spełniające określone standardy etyczne wynikają stąd, że podobnie jak w zawodzie przedszkolanek, w pod opiekę nauczycieli powierzane są dzieci.
 • <b>2.; Farmaceuci</b>
<br><br/>
Prestiż studiów farmaceutycznych i przysłowiowa aptekarska dokładność budzą respekt i zaufanie do porad udzielanych przez farmaceutów. W dobie ogromnych możliwości farmakoterapii, farmaceuci stali się niezbędnym i ważnym ogniwem w kontaktach pacjentów ze służbą zdrowia. Wykonywanie tego zawodu wymaga pełnego opanowania, dokładności i zdobycia sporej dawki wiedzy, dlatego w zawodzie odnajdują się tylko ci, którzy cenią rzetelność i przestrzeganie dobrych praktyk aptekarskich.
 • <b>1. Pielęgniarki</b>
<br><br/>
Na szczycie listy zawodów cieszących się zaufaniem opinii publicznej znalazły się pielęgniarki. Cieszą się one powszechnym uznaniem i szacunkiem - w Polsce ma to związek m.in. ze świadomością, że w stosunku do powierzonych im odpowiedzialnych zadań zarabiają bardzo niewiele. Praca pielęgniarek kojarzona jest z sumiennością, opiekuńczością i poświęceniem. Zawód jest niemal wyłącznie domeną kobiet, czemu trudno się dziwić, bo pielęgnacja i opieka nad chorymi od zawsze była zajęciem kobiecym. Pielęgniarki nierzadko wypełniają lukę pomiędzy zapracowanymi lekarzami a potrzebującymi opieki i rozmowy pacjentami.
statystyki

Komentarze (20)

 • ika(2014-08-05 21:26) Zgłoś naruszenie 295

  A gdzie strażacy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • vov(2014-08-04 18:38) Zgłoś naruszenie 2714

  wykreślcie - sędziów, duchownych i lekarzy

  Odpowiedz
 • Przemyśliciel(2014-08-06 09:52) Zgłoś naruszenie 201

  Zawsze strażacy byli na 1 miejscu wg badań CBOS, TNS OBOP, itd. To teraz nawet nie są w pierwszej 10tce? Profesor akademicki był również w top 3 a teraz...brak. Kto robił te badania?

  Odpowiedz
 • seba(2014-08-05 18:11) Zgłoś naruszenie 141

  a gdzie Ratownicy Medyczni...

  Odpowiedz
 • Mac(2014-08-15 11:30) Zgłoś naruszenie 101

  Gdzie strażacy? Ranking "byle tylko był". Ponadto dziwi mnie tak wysokie zaufanie do lekarzy, a i księża - nie na miejscu. Ogólnie fałsz, niereprezentatywni ankietowani.

  Odpowiedz
 • afik(2014-08-08 10:57) Zgłoś naruszenie 82

  Tak jasne pielegniarki jak zwykle najgorsze.. tylko kto sie opiekuje ludzmi w szpitalach

  Odpowiedz
 • aBitConcerned(2014-08-10 19:33) Zgłoś naruszenie 77

  A gdzie na tej liście psycholog???

  Odpowiedz
 • EwaKry(2014-08-07 14:00) Zgłoś naruszenie 66

  Pielęgniarka na pierwszym miejscu? Szkoda, że to zaufanie nie idzie w parze z wysoką pensją i szacunkiem do tego zawodu. Jestem pielęgniarką i właśnie z tego powodu wyjechałam z Polski. Pracuję w Szwajcarii gdzie ten zawód jest ceniony i ważny dla społeczeństwa. Miałam tez chwilowe doświadczenie pracując w polskim szpitalu i raczej nie wrócę tam ponownie, a jeśli ktoś chce odpowiednio zarabiać i pracować w normalnych warunkach i atmosferze, to też zachęcam do wyjazdu. Ja mogę polecić ze spokojną głową Curaswiss, to chyba jedyna firma, która organizuje wyjazdy pielęgniarek do pracy w Szwajcarii.Najpierw jest z nimi rozmowa telefoniczna w formie wywiadu. Potem test wiedzy w wersji online, a na koniec rozmowa rekrutacyjna z przedstawicielami firmy.

  Odpowiedz
 • alonzo(2014-08-04 18:53) Zgłoś naruszenie 62

  Do prawnick
  Aleś strzelił, jak kulą w płot. Gdyby adwokat był od tego, żeby pilnowac przestrzegania prawa, to by donosił organom ścigania o każdym przestępstwie swojego klienta - co z resztą powinien czynić, jeśli etyka to nie jest puste słowo. :))) Chyba jedna jest...
  Jeśli w interesie społecznym jest, żeby prawo było przestrzegane, to j.w.
  Piszesz, że >>gdyby adwokat nie był "zwolniony z informowania o innych zbrodniach" to by się o nich nie dowiadywał<<. No i dowiaduje się i jaka korzyść z tego dla społeczeństwa czy dbałość o przestrzegania przepisów prawa? Dowiaduje się, i nie informuje kogo trzeba, nie dbając jednak aby prawo było przestrzegane.

  Odpowiedz
 • awo(2014-08-03 22:32) Zgłoś naruszenie 55

  lekarze i farmaceuci w ostatnich latach zauważalnie pracują na brak zaufania publicznego.No, nie wszyscy ale ta skomercjalizowana większość lekarzy i licencjaci farmacji wciskający nieświadomym staruszkom suplementowe badziewie.Dla 90 % polskich sędziów miejsce w n-tej setce, uczciwie na to zapracowali.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Anka(2015-01-31 21:45) Zgłoś naruszenie 41

  Kto przygotował ten artykuł? Żenada...

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-08-03 21:56) Zgłoś naruszenie 11

  Coś ten amerykański instytut zalatuje mi fundacją noblowską , że o tzw. Cebosie nie wspomnę .
  "1000 prawników na dnie morza , to dobry początek" , jak mawiają Amerykanie - i to jest , de facto , ich opinia o sędziach , którzy jednak na miano łańcuchowych nie zapracowali , bo nie mają tak komfortowych warunków , jakie panują w Polsce .
  A tak nawiasem , niejaki Komorowski , który na okrągło podpisuje mafijne ustawy - zwane następnie obowiązującym prawem - niezmiennie cieszy się miłością 70% narodu polskiego .
  Widać stąd , że Polak tak już ma - jak go nie okradną , to wpada w depresję .

  Odpowiedz
 • gosc(2014-08-03 17:11) Zgłoś naruszenie 11

  Jakoś im nie ufam i jakoś im nie wierzę...

  Strażaków jednak zabrakło, a oni raczej cieszą się najwyższym zaufaniem.

  Odpowiedz
 • marcins(2014-09-17 09:40) Zgłoś naruszenie 13

  farmaceuci,lekarze i etyka hehehe widać że nie w Polsce. w wiekszości akwizytorzy firm a nie niezależni. żaden zawód powiązany z handlem i mający wpływ na wybór produktu nie jest etyczny. do tego lekarze ,prawnicy, w POlsce to sitwa więc z etyką też na bakier

  Odpowiedz
 • W tym kraju absurd goni absurd(2014-08-03 13:51) Zgłoś naruszenie 11

  Jak widać nie ma ani jednego zawodu, który się na to "zaufanie publiczne" czy "społeczne" powołuje. :)
  Tylko ktoś kompletnie "mądry inaczej" mógł wpaść na pomyśł, aby pełnomocnik prawny strony miał status osoby zaufania publicznego. Ktoś działający wyłącznie w interesie swojego klienta, z natury tego zobowiązania, nie może mieć przymiotu zaufania publicznego. Gdyż jak mawiają katolicy: "nie można służyć dwóm panom". W przypadku adwokatów albo radców prawnych - nie można służyć klientowi i społeczństwu, bo najczęściej interesy te są sprzeczne. Adwokat broniący Trynkiewicza działa przeciwko interesowi publicznemu, bowiem dla społeczeństwa najlepszym rozwiązaniem (z wielu względów, o których teraz nie bede pisał) byłaby fizyczna eksterminacja psychopaty. Tymczasem adwokat, nawet gdyby miał informacje o innych jeszcze zbrodniach, nie jest zobowiązany do ujawnienia tego przed sądem - czyli nie ujawnia tego społeczeństwu. Nieujawiniając - narusza interes społeczny. Czyli społeczeństwo musi mieć świadomość (i jak widać ma), że pełnomocnikom stron ufać nie można.

  Odpowiedz
 • doświadczony(2014-08-07 16:59) Zgłoś naruszenie 10

  Ale zdjęcie ładne. To matka z córką ? Mi nikt nie wmówi, że te dwie osoby to obce wzgędem siebie.

  Odpowiedz
 • prawnick(2014-08-04 19:56) Zgłoś naruszenie 02

  Poczytaj etykę- stamtąd to wynika, więc to Ty strzeliłeś kulą w płot.

  Gdyby adwokat miał obowiązek informowania o przestępstwach to nikt by z ich usług nie korzystał i byłyby pozbawione sensu - a jednak każdemu należy się możliwość obrony. Nikt by też pełnomocnikowi się szczerze nie wyspowiadał a wiedza i tak pozostałaby tajemna.

  Doprawdy radzę pomyśleć o istocie zawodu adwokata.

  Odpowiedz
 • 4all.pl(2016-10-19 18:24) Zgłoś naruszenie 02

  TO SA BADANIA Z USA !! CZYLI Z W MIARE NORMALNEGO KRAJU W TYM WZGLEDZIE CHOCIAZ !! POLSKA JEST KRAJEM TOTALITARNYM I TE STATYSTYKI SA INNE !! POZA TYM CO INNEGO KOMU LUDZIE WIERZA A CO INNEGO DO KOGO NAPRAWDE MOZNA MIEC ZAUFANIE !! http://4all.pl

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!