10 zawodów cieszących się najwyższym zaufaniem społecznym

Czy są zawody, których przedstawiciele prezentują wyższy poziom etyczny niż większość z nas? Przynajmniej w teorii: tak. Instytut Gallupa przeprowadził w USA badanie, które pozwoliło wyłonić 10 najbardziej profesji, co do których istnieje przekonanie, że ich przedstawiciele postępują uczciwie i moralne. Oto one:

pielęgniarka, szpital, ochrona zdrowia, emeryt

żródło: ShutterStock

10. Pielęgniarki domowa

Ludzie muszą obdarzać zaufaniem pielęgniarki domowe, ponieważ wpuszczają je do swoich mieszkań i zostawiają z nimi najbliższe osoby. Wybór odpowiedniej pielęgniarki domowej przypomina trochę wybór opiekunki dla dziecka: w obu przypadkach chodzi o powierzenie opieki nad kimś bliskim obcej osobie. Pielęgniarka domowa, która na każdym kroku nie będzie wykazywać się kompetencjami, rzetelnością i odpowiedzialnością kariery w tym fachu raczej nie zrobi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (21)

 • ika(2014-08-05 21:26) Zgłoś naruszenie 325

  A gdzie strażacy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • vov(2014-08-04 18:38) Zgłoś naruszenie 3014

  wykreślcie - sędziów, duchownych i lekarzy

  Odpowiedz
 • Przemyśliciel(2014-08-06 09:52) Zgłoś naruszenie 221

  Zawsze strażacy byli na 1 miejscu wg badań CBOS, TNS OBOP, itd. To teraz nawet nie są w pierwszej 10tce? Profesor akademicki był również w top 3 a teraz...brak. Kto robił te badania?

  Odpowiedz
 • seba(2014-08-05 18:11) Zgłoś naruszenie 152

  a gdzie Ratownicy Medyczni...

  Odpowiedz
 • Mac(2014-08-15 11:30) Zgłoś naruszenie 121

  Gdzie strażacy? Ranking "byle tylko był". Ponadto dziwi mnie tak wysokie zaufanie do lekarzy, a i księża - nie na miejscu. Ogólnie fałsz, niereprezentatywni ankietowani.

  Odpowiedz
 • afik(2014-08-08 10:57) Zgłoś naruszenie 82

  Tak jasne pielegniarki jak zwykle najgorsze.. tylko kto sie opiekuje ludzmi w szpitalach

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aBitConcerned(2014-08-10 19:33) Zgłoś naruszenie 87

  A gdzie na tej liście psycholog???

  Odpowiedz
 • EwaKry(2014-08-07 14:00) Zgłoś naruszenie 66

  Pielęgniarka na pierwszym miejscu? Szkoda, że to zaufanie nie idzie w parze z wysoką pensją i szacunkiem do tego zawodu. Jestem pielęgniarką i właśnie z tego powodu wyjechałam z Polski. Pracuję w Szwajcarii gdzie ten zawód jest ceniony i ważny dla społeczeństwa. Miałam tez chwilowe doświadczenie pracując w polskim szpitalu i raczej nie wrócę tam ponownie, a jeśli ktoś chce odpowiednio zarabiać i pracować w normalnych warunkach i atmosferze, to też zachęcam do wyjazdu. Ja mogę polecić ze spokojną głową Curaswiss, to chyba jedyna firma, która organizuje wyjazdy pielęgniarek do pracy w Szwajcarii.Najpierw jest z nimi rozmowa telefoniczna w formie wywiadu. Potem test wiedzy w wersji online, a na koniec rozmowa rekrutacyjna z przedstawicielami firmy.

  Odpowiedz
 • alonzo(2014-08-04 18:53) Zgłoś naruszenie 62

  Do prawnick
  Aleś strzelił, jak kulą w płot. Gdyby adwokat był od tego, żeby pilnowac przestrzegania prawa, to by donosił organom ścigania o każdym przestępstwie swojego klienta - co z resztą powinien czynić, jeśli etyka to nie jest puste słowo. :))) Chyba jedna jest...
  Jeśli w interesie społecznym jest, żeby prawo było przestrzegane, to j.w.
  Piszesz, że >>gdyby adwokat nie był "zwolniony z informowania o innych zbrodniach" to by się o nich nie dowiadywał<<. No i dowiaduje się i jaka korzyść z tego dla społeczeństwa czy dbałość o przestrzegania przepisów prawa? Dowiaduje się, i nie informuje kogo trzeba, nie dbając jednak aby prawo było przestrzegane.

  Odpowiedz
 • awo(2014-08-03 22:32) Zgłoś naruszenie 56

  lekarze i farmaceuci w ostatnich latach zauważalnie pracują na brak zaufania publicznego.No, nie wszyscy ale ta skomercjalizowana większość lekarzy i licencjaci farmacji wciskający nieświadomym staruszkom suplementowe badziewie.Dla 90 % polskich sędziów miejsce w n-tej setce, uczciwie na to zapracowali.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Anka(2015-01-31 21:45) Zgłoś naruszenie 41

  Kto przygotował ten artykuł? Żenada...

  Odpowiedz
 • gosc(2014-08-03 17:11) Zgłoś naruszenie 11

  Jakoś im nie ufam i jakoś im nie wierzę...

  Strażaków jednak zabrakło, a oni raczej cieszą się najwyższym zaufaniem.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-08-03 21:56) Zgłoś naruszenie 11

  Coś ten amerykański instytut zalatuje mi fundacją noblowską , że o tzw. Cebosie nie wspomnę .
  "1000 prawników na dnie morza , to dobry początek" , jak mawiają Amerykanie - i to jest , de facto , ich opinia o sędziach , którzy jednak na miano łańcuchowych nie zapracowali , bo nie mają tak komfortowych warunków , jakie panują w Polsce .
  A tak nawiasem , niejaki Komorowski , który na okrągło podpisuje mafijne ustawy - zwane następnie obowiązującym prawem - niezmiennie cieszy się miłością 70% narodu polskiego .
  Widać stąd , że Polak tak już ma - jak go nie okradną , to wpada w depresję .

  Odpowiedz
 • marcins(2014-09-17 09:40) Zgłoś naruszenie 13

  farmaceuci,lekarze i etyka hehehe widać że nie w Polsce. w wiekszości akwizytorzy firm a nie niezależni. żaden zawód powiązany z handlem i mający wpływ na wybór produktu nie jest etyczny. do tego lekarze ,prawnicy, w POlsce to sitwa więc z etyką też na bakier

  Odpowiedz
 • W tym kraju absurd goni absurd(2014-08-03 13:51) Zgłoś naruszenie 11

  Jak widać nie ma ani jednego zawodu, który się na to "zaufanie publiczne" czy "społeczne" powołuje. :)
  Tylko ktoś kompletnie "mądry inaczej" mógł wpaść na pomyśł, aby pełnomocnik prawny strony miał status osoby zaufania publicznego. Ktoś działający wyłącznie w interesie swojego klienta, z natury tego zobowiązania, nie może mieć przymiotu zaufania publicznego. Gdyż jak mawiają katolicy: "nie można służyć dwóm panom". W przypadku adwokatów albo radców prawnych - nie można służyć klientowi i społeczństwu, bo najczęściej interesy te są sprzeczne. Adwokat broniący Trynkiewicza działa przeciwko interesowi publicznemu, bowiem dla społeczeństwa najlepszym rozwiązaniem (z wielu względów, o których teraz nie bede pisał) byłaby fizyczna eksterminacja psychopaty. Tymczasem adwokat, nawet gdyby miał informacje o innych jeszcze zbrodniach, nie jest zobowiązany do ujawnienia tego przed sądem - czyli nie ujawnia tego społeczeństwu. Nieujawiniając - narusza interes społeczny. Czyli społeczeństwo musi mieć świadomość (i jak widać ma), że pełnomocnikom stron ufać nie można.

  Odpowiedz
 • doświadczony(2014-08-07 16:59) Zgłoś naruszenie 10

  Ale zdjęcie ładne. To matka z córką ? Mi nikt nie wmówi, że te dwie osoby to obce wzgędem siebie.

  Odpowiedz
 • 4all.pl(2016-10-19 18:24) Zgłoś naruszenie 02

  TO SA BADANIA Z USA !! CZYLI Z W MIARE NORMALNEGO KRAJU W TYM WZGLEDZIE CHOCIAZ !! POLSKA JEST KRAJEM TOTALITARNYM I TE STATYSTYKI SA INNE !! POZA TYM CO INNEGO KOMU LUDZIE WIERZA A CO INNEGO DO KOGO NAPRAWDE MOZNA MIEC ZAUFANIE !! http://4all.pl

  Odpowiedz
 • prawnick(2014-08-04 19:56) Zgłoś naruszenie 02

  Poczytaj etykę- stamtąd to wynika, więc to Ty strzeliłeś kulą w płot.

  Gdyby adwokat miał obowiązek informowania o przestępstwach to nikt by z ich usług nie korzystał i byłyby pozbawione sensu - a jednak każdemu należy się możliwość obrony. Nikt by też pełnomocnikowi się szczerze nie wyspowiadał a wiedza i tak pozostałaby tajemna.

  Doprawdy radzę pomyśleć o istocie zawodu adwokata.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!