Zakaz wykorzystywania urlopu i dodatek za mycie rąk - czyli dziwne przepisy prawa pracy

Demokratyczne państwa gwarantują pracownikom szereg praw - regulacji podlega między innymi czas pracy, wysokość najniższego wynagrodzenia czy liczba dni wolnych przysługujących pracownikowi. Oczywiście każdy kraj może swobodnie kształtować własne prawo pracy, a niektóre przepisy budzą zdziwienie nawet w państwach, w których obowiązują.

Wielka Brytania

żródło: ShutterStock

Prawa pracownicze w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w 2013 roku wszedł w życie przepis, zgodnie z którym pracownik, aby pozwać pracodawcę na drodze sądowej, musi najpierw uiścić specjalną opłatę w wysokości 1200 funtów. W efekcie decydują się na to tylko nieliczni.

Brytyjczycy starają się jednak walczyć z absurdalnymi przepisami. W Health and Safety Executive, urzędzie odpowiadającym za przepisy bezpieczeństwa pracy, powołano specjalny zespół mający za zadanie wyeliminować niepotrzebne przepisy bhp. Wśród nich znalazły się:
- zakaz wieszania dekoracji bożonarodzeniowych przez pracowników biurowych - aby nie urazić uczuć religijnych współpracowników;
- zakaz wieszania podwieszanych doniczek z kwiatami, ponieważ mogłyby one spowodować obrażenia głowy pracowników,
- zakaz noszenia klapek w miejscu pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Barbara Bartczak(2014-06-27 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    broda wąsy i inne włosy mogą sie zapalić, po za tym źle by maska przylegała..

    Odpowiedz
  • ... myślenie ponoć nie boli(2014-07-05 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Strażak w Polsce - nie absurd tylko rozsądek, a gdzie tu absurd w Niemczech odnośnie telefonów. Przecież jak ktoś skończył prace to skończył. Szefowie często dzwonią z pierdołami żeby tylko pokazać jacy są ważni. Poza tym pracownik ma zapłacone za pewien czas i to wszystko, no ja wiem niewolnictwo by paru osobom pasowało.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!