Zakaz wykorzystywania urlopu i dodatek za mycie rąk - czyli dziwne przepisy prawa pracy

Demokratyczne państwa gwarantują pracownikom szereg praw - regulacji podlega między innymi czas pracy, wysokość najniższego wynagrodzenia czy liczba dni wolnych przysługujących pracownikowi. Oczywiście każdy kraj może swobodnie kształtować własne prawo pracy, a niektóre przepisy budzą zdziwienie nawet w państwach, w których obowiązują.

Portugalia

żródło: ShutterStock

Prawa pracownicze w Portugalii

W Portugalii umowa na czas nieokreślony nie musi posiadać formy pisemnej - nie zmienia to jednak faktu, że jest wyjątkowo trwała. Pracodawca, który zawrze taką umowę z podwładnym nie ma bowiem możliwości zwolnienia pracownika - umowa na czas nieokreślony może zostać przerwana tylko za obopólną zgodą, z inicjatywy pracownika lub wreszcie przez pracodawcę, ale tylko z ważnych powodów, takich jak: 5-dniowa nieprzerwana i nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy lub często powtarzająca się nieusprawiedliwiona nieobecność, która osiągnęła 10 dni; zaniedbywanie obowiązków w pracy; przemoc stosowana w pracy czy działanie na niekorzyść firmy.

Ponadto zrywając umowę, pracodawca musi zaproponować odpowiednie „odchodne", a i tak nie pożegna się zbyt szybko z pracownikiem: okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi 90 dni dla większości pracowników, 180 dni dla pracowników wykwalifikowanych i 240 dni dla kadry kierowniczej oraz profesjonalistów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Barbara Bartczak(2014-06-27 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    broda wąsy i inne włosy mogą sie zapalić, po za tym źle by maska przylegała..

    Odpowiedz
  • ... myślenie ponoć nie boli(2014-07-05 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Strażak w Polsce - nie absurd tylko rozsądek, a gdzie tu absurd w Niemczech odnośnie telefonów. Przecież jak ktoś skończył prace to skończył. Szefowie często dzwonią z pierdołami żeby tylko pokazać jacy są ważni. Poza tym pracownik ma zapłacone za pewien czas i to wszystko, no ja wiem niewolnictwo by paru osobom pasowało.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!