Zakaz wykorzystywania urlopu i dodatek za mycie rąk - czyli dziwne przepisy prawa pracy

Demokratyczne państwa gwarantują pracownikom szereg praw - regulacji podlega między innymi czas pracy, wysokość najniższego wynagrodzenia czy liczba dni wolnych przysługujących pracownikowi. Oczywiście każdy kraj może swobodnie kształtować własne prawo pracy, a niektóre przepisy budzą zdziwienie nawet w państwach, w których obowiązują.

japonia

żródło: ShutterStock

Prawa pracownicze w Japonii

Z kolei japońskie władze, w trosce o zdrowie pracujących obywateli, dla wszystkich pracowników w wieku 40-75 lat wprowadziły... maksymalny dopuszczalny obwód w pasie. Kobiety po czterdziestce powinny mieć w talii nie więcej niż 90 centymetrów, mężczyźni - maksymalnie 85. Obwód jest mierzony co roku podczas badań lekarskich. Osobom, u których obwód przekroczy dopuszczalną normę, oferowana jest pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

O odpowiednią wagę zatrudnionych dbają zresztą same firmy, bowiem te przedsiębiorstwa, które nie zmniejszą liczby otyłych pracowników o co najmniej 10 procent w ciągu dwóch lat, muszą się liczyć z płaceniem wyższych składek na fundusz zdrowia dla osób starszych. Dlatego firmy oferują pracownikom zniżki na karnety do klubów sportowych oraz specjalne plany dietetyczne.

W Japonii obowiązuje także zakaz wykorzystywania przez pracowników wszystkich dostępnych dni urlopu, aby nie budzić powszechnego zgorszenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Barbara Bartczak(2014-06-27 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    broda wąsy i inne włosy mogą sie zapalić, po za tym źle by maska przylegała..

    Odpowiedz
  • ... myślenie ponoć nie boli(2014-07-05 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Strażak w Polsce - nie absurd tylko rozsądek, a gdzie tu absurd w Niemczech odnośnie telefonów. Przecież jak ktoś skończył prace to skończył. Szefowie często dzwonią z pierdołami żeby tylko pokazać jacy są ważni. Poza tym pracownik ma zapłacone za pewien czas i to wszystko, no ja wiem niewolnictwo by paru osobom pasowało.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!