« Powrót do artykułu

Fundusz socjalny dla mundurowych bez zmian

Resort obrony nie planuje modyfikacji sposobu wsparcia z funduszu socjalnego przyznawanego byłym żołnierzom oraz rodzinom zmarłych mundurowych. Tak więc o formie i wysokości świadczeń nadal będą decydować dyrektorzy zakładów emerytalnych.

Wojsko

żródło: ShutterStock

Wojsko

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • xyz(2014-06-13 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Gazeta Podatkowa nr 5 (942) z dnia 17.01.2013
    Przyznawanie niepełnoetatowcom świadczeń z ZFŚS
    W zakładzie jest zatrudnionych kilku pracowników, którym zostały obniżone wymiary etatów. Czy z tego powodu świadczenia przyznawane pracownikom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy ustalać w wielkości proporcjonalnej do wymiarów ich etatów?

    NIE. Osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (Funduszu) są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie Funduszu prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu. Taką regulację zawiera art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.).

    Podstawową zasadą, w oparciu o którą przyznawane są ulgowe usługi i świadczenia oraz dopłaty z Funduszu, jest kryterium socjalne. Przewiduje ona uzależnienie przyznawania wymienionych świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS). Przy czym zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej pracodawca powinien określić w regulaminie ZFŚS.

    Wymiar etatu, w jakim jest zatrudniony pracownik, nie ma wpływu na przyznawanie świadczeń z Funduszu. Dlatego też pracodawca nie może w regulaminie ZFŚS ani w praktyce wprowadzić zasady ustalania wysokości przyznawanych świadczeń proporcjonalnie do wielkości etatu danego pracownika. Przepisy tego regulaminu nie mogą być dla osób uprawnionych mniej korzystne niż przepisy ustawy. Stąd jedynie dochody pracownika (jego rodziny), a także sytuacja życiowa i rodzinna powinna mieć wpływ na wysokość przyznanych mu świadczeń socjalnych.

    A jak interpretują przepisy w wojsku. U mnie mówi się że jak mamy dwa dochody w sumie 3000 zł ,to otrzymamy 50 zł z funduszu socjalnego. Tego przepisu nie stosuje się,a jeszcze straszy się. Może co Napisze Gazeta Prawna!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!