Zawody przyszłości. Czy twój wnuk zostanie programistą inteligentnego kurzu?

Specjaliści rynku pracy przekonują, że zawody, które będziemy wykonywać za dwie, trzy dekady, w dużej mierze dziś... jeszcze nie istnieją. XXI wiek dopiero się rozpoczął i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dekadach czekają nas duże zmiany na rynku pracy. Sprawdźcie o jakie zawody mogą ubiegać się wasze dzieci i wnuki.

Wok Fot. Shutterstock

żródło: ST

Projektant żywności 3D

Rok 2050. Zamawiasz przez swój kieszonkowy smartblet kapsułki ze składnikami dania właśnie wybranego w twoim osobistym Google Cook i za 3 godziny znajdujesz je pod swoimi drzwiami. Teraz wkładasz kapsułki do Drukarki Dobrych Potraw, która już wie co wybrałeś - i klikasz „Przygotuj”. Po kwadransie czeka na ciebie ciepły, świeży i dobrze podany (wydrukowany) łosoś ze szpinakiem. Niemożliwe? Jeszcze nie.

Współczesne drukarki 3D bez problemu radzą sobie z drukiem superprecyzyjnego silnika odrzutowego dla NASA, dowolnej rzeczy plastikowej albo z wydrukowaniem… nerki do przeszczepienia (dokonali tego ostatnio japońscy chirurdzy w Kobe). Drukować na drukarkach 3D można więc naprawdę dosłownie wszystko - jedynym problemem jest jakość podanego materiału, z którego ma powstać element docelowy. Już teraz toczą się dyskusje na temat tego, jak zmieni się rynek producentów, jeśli każdy w domu z własnej drukarki będzie mógł sobie wydrukować zapisane w pliku dżinsy albo konsolę do gier.

Drukarki 3D mają wszelkie szanse, by stać się w XXI wieku tym, czym maszyna parowa była dla wieku XIX.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • magier(2018-01-19 09:54) Zgłoś naruszenie 10

    Uważam, że programowanie to jeden z pewniejszych zawodów jeśli chodzi o zarobki i zatrudnienie. Żałuję, że sam tak późno się za to wziąłem i dopiero po kilku latach zacząłem robić kursy na eduwebie żeby ogarnąć podstawy. Jestem dopiero juniorem a jakbym od razu po ogólniaku zaczął to dużo dalej bym zaszedł. No nic mówi sie trudno, lepiej późno niż wcale.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!