Jakie zawody są najbardziej zagrożone bezrobociem?

Martwisz się o swoją przyszłość zawodową? W czasach szybkich zmian trudno być pewnym, czy nasza profesja jest jeszcze przyszłościowa, czy może lata świetności ma już za sobą. Są jednak zawody, w których w przyszłości pracownicy będą częściej zwalniani niż zatrudniani.

kwiaty, florystyka

żródło: ShutterStock

Florystka

Zamiłowanie do florystyki przejawiają pracownicy urzędów pracy, którzy szukającym nowych kwalifikacji proponują kursy obsługi wózka widłowego lub właśnie florystyki. Florystka (lub florysta, choć to zawód zdominowany przez kobiety) komponuje i wykonuje bukiety, wiązanki, dekoracje kwiatowe i oprawy z roślin ozdobnych miejsc i wydarzeń. Naturalnym miejscem pracy w tym zawodzie są kwiaciarnie oraz firmy, które zajmują się oprawą wydarzeń. Dochody florystkom zapewniają śluby, rocznice, jubileusze, pogrzeby oraz wszelkie inne uroczystości rodzinne i firmowe.

Zmiany na rynku nie wróżą jednak dobrze temu zawodowi. Sieci sklepów spożywczych coraz częściej dodają do swoich ofert masowo wytwarzane kompozycje kwiatowe oraz kwiaty cięte i sztuczne. Masowy klient zaspokajany jest masową produkcją.

Alternatywą dla osób, które zajmują się zawodowo florystyką, jest zdobycie umiejętności, które pozwolą realizować dla klientów zróżnicowane projekty dekoracji wnętrz. Szczególnie obiecująca jest branża lokali użytkowych oraz szeroko pojęty biznes. Wnętrza salonów, sklepów, ale także stoiska targowe i tym podobne przedsięwzięcia handlowe wymagają zaprojektowania dekoracji ścian, okien i wszelkich innych elementów, które rzucają się w oczy klientom.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!