Jakie zawody są najbardziej zagrożone bezrobociem?

Martwisz się o swoją przyszłość zawodową? W czasach szybkich zmian trudno być pewnym, czy nasza profesja jest jeszcze przyszłościowa, czy może lata świetności ma już za sobą. Są jednak zawody, w których w przyszłości pracownicy będą częściej zwalniani niż zatrudniani.

Niemiecka fabryka w Monachium. Fot. Bloomberg

żródło: Bloomberg

Operator obrabiarek

Tokarki, frezarki, prasy, walcarki, wiertarki, strugarki – wszystkie te obrabiarki nie wyposażone w mikrokomputer łączy niemal całkowita zależność precyzji wykonania od wprawy ich operatora. Nietrudno zgadnąć, że owa precyzja wykonania ma znaczenie. Znaczenie ma również powtarzalność wykonywanych czynności oraz szybkość, która przekłada się na wydajność. Jak uzyskać przewagę nad konkurencją w branżach wymagających takiej precyzji? Odpowiedź brzmi: CNC. CNC to skrót oznaczający komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Wyraźna przewaga w precyzji wykonania i powtarzalności powoduje, że operatorzy CNC są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Tokarz, który zdecyduje się na opanowanie sterowania maszyną klasy CNC może więc spać spokojnie - jego przyszłość zawodowa jest niezagrożona. Operator obrabiarek bez takich kwalifikacji z każdym dniem ma coraz mniejsze szanse na znalezienie pracy w zawodzie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!