« Powrót do artykułu

Czy w Polsce opłaca się być księgowym?

Księgowy zarabia w Polsce średnio 3,4 tys. złotych brutto, a główny księgowy – 5,9 tys. zł brutto – wynika z XI ogólnopolskiego badania wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak w 2013 roku.

Księgowość, Podatki

żródło: ShutterStock

Księgowość, Podatki

statystyki

Komentarze (4)

 • były księgowy(2014-05-04 19:36) Zgłoś naruszenie 132

  Chyba ostatni zawód, jaki bym teraz wybrał, zwłaszcza mając na uwadze ogrom ciągle zmieniających się i kompletnie niejasnych przepisów np. podatkowych. Trzeba by chyba większość czasu poświęcać na pisanie wniosków o wydanie interpretacji, żeby mieć jako tako spokojną głowę. Poza tym, trzeba mieć poczucie sensu tego, co się robi, a jeśli taką ważną rzeczą jest rzetelne sporządzenie sprawozdania finansowego, a przepisy nie regulują wprost jak się np. ustala wynik finansowym, tylko nakazują sporządzenie tzw. "polityki rachunkowości", w której zawarte mają być między innymi zasady tworzenia rezerw, odpisów aktualizujących, rozliczeń międzyokresowych itp. no to gdyby tak sklonować jakąś spółkę i napisać dla tego klona inną "politykę" to mogłoby się zdarzyć, że dwie spółki które mają identyczny stan majątku i przeprowadziły w danym roku identyczne transakcje, mają zupełnie inne wyniki finansowe! Jaki to ma sens? Nie wiem i cieszę się, że już nie muszę wiedzieć, bo rozstałem się lata temu z tym zawodem i wracać do niego nie zamierzam!

  Odpowiedz
 • Capitol(2018-06-30 16:56) Zgłoś naruszenie 10

  Pracowałam w biurze rachunkowym, następnie w kancelarii doradztwa podatkowego, a teraz pracuję w firmie na stanowisku księgowa/kadrowa, więc mam rozeznanie w tym zakresie. Stanowczo mogę stwierdzić, iż najlepszą opcją z w/w jest bycie księgową zatrudnioną bezpośrednio w jednej firmie, a najgorszą w biurze rachunkowym, gdyż: 1) Zarobki są minimalne i zupełnie nieadekwatne do ogromu obowiązków, a ponadto brak perspektyw podwyżki lub awansowania w kolektywie jaki stanowi biuro rachunkowe. 2) Nieludzkie godziny pracy w okresie 15 - 25 dnia każdego miesiąca. 3) Za duża ilość firm do zaksięgowania nieadekwatna do ilości księgowych zatrudnionych w biurze rachunkowym (właściciel biura rachunkowego traktują pracowników jak koszt, a nie jako aktywa, przynoszące mu czysty zysk). 4) Brak prawidłowego przepływu informacji pomiędzy firmami a biurem rachunkowym (niedomówienia, niedociągnięcia). 5) Bieganie za prawie każdym klientem biura rachunkowego, któremu wydaje się, że jest on najważniejszy i że biuro rachunkowe księguje tylko jego firmę. 6) Klienci biur rachunkowych nie przynoszą dokumentów w prawidłowym terminie, a jeżeli już nawet przynoszą, to wybrakowane (np. nieopisane faktury) i/lub z błędami, podrzucają nam do wrzucenia w koszty faktury, które nigdy nie powinny znaleźć się w tymże rejestrze. 7) Przeskakiwanie z firmy do firmy (możliwość popełnienia błędu). 8) Rozmycie odpowiedzialności (zamiatanie błędów pod dywan, które i tak wypłyną choćby nawet dopiero po latach, co wiąże się z ogromnymi problemami przedsiębiorcy korzystającego z usług biura rachunkowego. 9) To bzdura że w biurze rachunkowym można się wiele nauczyć, a to dlatego, że za duży w nim bałagan wprost nie do ogarnięcia. 10) To dotyczy niemalże każdego biura rachunkowego w naszym kraju. 11) Zanim ktoś postanowi zaprotestować, ja pozwolę sobie uprzedzić go i zadać mu pytanie czy mam pójść do jego biura rachunkowego i zajrzeć wszędzie? Na pewno znajdę jakiś kardynalny błąd.

  Odpowiedz
 • Moni887(2017-07-25 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Praca księgowego nie jest taka zła wbrew wielu panującym stereotypom. Pracuję w dużej firmie zajmującej się outsourcingiem księgowości (Rödl & Partner) i jest ona dla mnie satysfakcjonująca. Dodatkowo większa odpowiedzialność wiąże się także z większymi zarobkami co może być dla wielu księgowych dodatkową motywacją.

  Odpowiedz
 • Arek(2017-05-09 10:46) Zgłoś naruszenie 03

  Zdecydowanie opłaca się otworzyć własne biuro rachunkowe jeśli jest się w tym dobrym. Widzę po moim księgowym z biura MG-Finanse w Gdańsku. Ma klientów bo jest dobry. Jak ma się klientów to i ma się zyski- to jak w każdym zawodzie. Wystarczy być dobrym w tym co się robi albo znaleźć niszę na rynku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!