Kto ma prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co więcej, jest to uprawnienie osobiste, którego pracownik nie może się zrzec. Są dwa rodzaje urlopów: podstawowe - przysługujące wszystkim pracownikom po ustalonym okresie zatrudnienia; oraz dodatkowe - przysługują niezależnie od urlopu podstawowego, a prawa do nich nabywa się ze względu na szczególny stan zdrowia, specyficzny rodzaj wykonywanej wcześniej działalności lub szczególny charakter wykonywanej obecnie pracy. Większości pracowników przysługuje więc 20 dni (dla zatrudnionych krócej niż 10 lat) lub 26 dni (dla zatrudnionych co najmniej 10 lat) urlopu wypoczynkowego. Długość prawa do dłuższego wypoczynku jest z kolei zróżnicowana zależności od kategorii pracowników.

 • <b>Nauczyciele</b>
<br>
<br>
Nauczyciele mają prawo do urlopu w okresie ferii szkolnych - letnich i zimowych. 
<br>
<br>
Jeżeli nauczyciel pracuje w szkole, w której nie przewidziano ferii szkolnych, przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
 • <b>Nauczyciele akademiccy</b>
<br>
<br>
Nauczycielom akademickim przysługuje w sumie 36 dni roboczych wypoczynku, które muszą wykorzystać w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.
 • <b>Sędziowie i prokuratorzy</b>
<br>
<br>
Oprócz urlopu wypoczynkowego w podstawowym wymiarze, sędziom oraz prokuratorom przysługuje corocznie urlop dodatkowy w wymiarze:
<br>
• 6 dni roboczych - po 10 latach pracy;
<br>
• 12 dni roboczych - po 15 latach pracy.
 • <b>Urzędnicy służby cywilnej </b>
<br>
<br>
Dodatkowy wypoczynek przysługuje urzędnikom służby cywilnej w wymiarze jednego dnia po 5 latach pracy w służbie cywilnej i wzrasta po każdym roku pracy w tej służbie aż do osiągnięcia 12 dni.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/730077,im-dluzszy-staz-w-sluzbie-cywilnej-tym-wiecej-urlopu-wypoczynkowego.html"><font color="#C9C9C9">O dłuższych urlopach dla urzędników służby cywilnej przeczytasz tutaj>></a>
 • <b>Pracownicy socjalni</b>
<br>
<br>
Pracownicy socjalni, którzy są zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej lub w powiatowych centrach pomocy rodzinie i do których obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, po przepracowaniu pełnych 5 lat nabywają prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu wypoczynkowego raz na dwa lata.
 • <b>Osoby niepełnosprawne</b>
<br>
<br>
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki. Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
<br>
<br>
Do dodatkowego urlopu stosuje się przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopów wypoczynkowych. Oznacza to między innymi, że musi być udzielony niepełnosprawnemu pracownikowi w naturze, a wypłata ekwiwalentu za urlop jest możliwa tylko wówczas, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
 • <b>Inwalidzi wojenni i kombatanci</b>
<br>
<br>
Kombatantom, inwalidom wojennym oraz osobom, które podlegały represjom wojennym i okresu powojennego - o ile pozostają w stosunku pracy - przysługuje dodatkowy, 10-dniowy urlop wypoczynkowy.
 • <b>Policjanci</b>
<br>
<br>
Szef MSW może wprowadzić płatne urlopy dodatkowe dla policjantów, w wymiarze do 13 dni roboczych rocznie, dla funkcjonariuszy, którzy:
<br>
• pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia,
<br>
• osiągnęli określony wiek lub staż służby,
<br>
• gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/777611,doswiadczeni-policjanci-zyskaja-dodatkowe-platne-urlopy.html"><font color="#C9C9C9">Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało nowy projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia płatnych urlopów dodatkowych dla policjantów. O dłuższych urlopach dla policjantów przeczytasz tutaj>></a>
 • <b>Żołnierze</b>
<br>
<br>
Poza urlopem podstawowym żołnierz zawodowy ma również prawo do urlopu dodatkowego. Może go otrzymać, jeżeli:
<br>
<br>
• pełni służbę wojskową w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia - w zależności od stopnia szkodliwości przysługuje mu wtedy 5, 7, 10 lub 15 dni dodatkowego wypoczynku;
<br>
<br>
• zajmowane przez niego stanowiska służbowe ma szczególne właściwości - 10 lub 15 dni;
<br>
<br>
• posiada odpowiedni staż w czynnej służbie wojskowej:
<br>
a) po piętnastu latach służby żołnierz otrzymuje 5 dni urlopu,
<br>
b) po dwudziestu latach służby żołnierz otrzymuje 10 dni urlopu,
<br>
c) po dwudziestu pięciu latach służby żołnierz otrzymuje 15 dni urlopu;
<br>
<br>
• zajmuje stanowisko służbowe sędziego wojskowego lub prokuratora wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury - tak jak w przypadku sędziów i prokuratorów;
<br>
<br>
• zajmuje stanowisko służbowe pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub badawczo-technicznego – przysługuje mu dodatkowy urlop w wymiarze 12 dni.
statystyki

Komentarze (4)

 • niewolnicy bez praw do dluzszego urlopu(2015-05-12 17:18) Zgłoś naruszenie 10

  praca w call-centre to praca w szczegolnych warunkach, ci ludzie powinni miec co trzy miesiace 2 obowiazkowo 2-3 tygodnie urlopu. Ale to sa stanowiska dla niewolnikow bo kasty uprzywilejowane siedza na kopalniach i na kombajnach :)

  Odpowiedz
 • Pozdro(2015-05-26 11:34) Zgłoś naruszenie 10

  O górnikach się nie wspomina, chyba tylko dlatego, że to oczywiste, że oni też mają. Ale dla porządku przypomnę, że tym którzy pracują pod ziemią przysługuje dodatkowe 5 dni kalendarzowych po 5 latach i 8 dni po 10 latach.

  Odpowiedz
 • niewolnik bez dodatkowych ulg(2015-05-26 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  O.K. Górnicy, policjanci - ci co pracują w szczególnych warunkach zagrażających życiu i zdrowiu - O.k. Ale reszta ??? Z jakiej okazji urzędnicy , prawnicy (siedzący na państwowych ciepłych posadkach = opłacanych naszymi pieniędzmi) maja te dodatkowe dni ??? Co to za kraj w którym toleruje się takie zwyczaje ??? Zgadzam się z przedmówcą o osobach z call-centre, paniach z supermarketów (uciążliwa praca w hałasie = zagraża zdrowiu ), pielęgniarkach i innych ciężko pracujących ludziach i w szczególności o kobietach, które pracują na 2 - 3 etaty ... Czy kiedyś obudzimy się w kraju , w którym szanuje się ciężką pracę , pracę kobiet ??? Brak słów na to wszystko..

  Odpowiedz
 • andrzej(2015-05-28 14:54) Zgłoś naruszenie 00

  jak czytam takich młotów jak nizej to wydaje mi sie ze urzednicy powinni dostawac dodatkowy urlop za obsługę ttych tzw nowobogackich co się wszystko nalezy. To jest prawdziwa kara i praca w bardzo ciezkich warunkach aby obsługiwac takich młotów czy słoików i w tym przypadku powiiny mieć dodatkowy urlop. Za co urlop nalezy sie nauczycielom akademickich i tak oni najmniej pracują wiec sie nie przemeczą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!