Kto ma prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co więcej, jest to uprawnienie osobiste, którego pracownik nie może się zrzec. Są dwa rodzaje urlopów: podstawowe - przysługujące wszystkim pracownikom po ustalonym okresie zatrudnienia; oraz dodatkowe - przysługują niezależnie od urlopu podstawowego, a prawa do nich nabywa się ze względu na szczególny stan zdrowia, specyficzny rodzaj wykonywanej wcześniej działalności lub szczególny charakter wykonywanej obecnie pracy. Większości pracowników przysługuje więc 20 dni (dla zatrudnionych krócej niż 10 lat) lub 26 dni (dla zatrudnionych co najmniej 10 lat) urlopu wypoczynkowego. Długość prawa do dłuższego wypoczynku jest z kolei zróżnicowana zależności od kategorii pracowników.

Szkoła

żródło: ShutterStock

Nauczyciele

Nauczyciele mają prawo do urlopu w okresie ferii szkolnych - letnich i zimowych.

Jeżeli nauczyciel pracuje w szkole, w której nie przewidziano ferii szkolnych, przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • niewolnicy bez praw do dluzszego urlopu(2015-05-12 17:18) Zgłoś naruszenie 10

  praca w call-centre to praca w szczegolnych warunkach, ci ludzie powinni miec co trzy miesiace 2 obowiazkowo 2-3 tygodnie urlopu. Ale to sa stanowiska dla niewolnikow bo kasty uprzywilejowane siedza na kopalniach i na kombajnach :)

  Odpowiedz
 • Pozdro(2015-05-26 11:34) Zgłoś naruszenie 10

  O górnikach się nie wspomina, chyba tylko dlatego, że to oczywiste, że oni też mają. Ale dla porządku przypomnę, że tym którzy pracują pod ziemią przysługuje dodatkowe 5 dni kalendarzowych po 5 latach i 8 dni po 10 latach.

  Odpowiedz
 • niewolnik bez dodatkowych ulg(2015-05-26 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  O.K. Górnicy, policjanci - ci co pracują w szczególnych warunkach zagrażających życiu i zdrowiu - O.k. Ale reszta ??? Z jakiej okazji urzędnicy , prawnicy (siedzący na państwowych ciepłych posadkach = opłacanych naszymi pieniędzmi) maja te dodatkowe dni ??? Co to za kraj w którym toleruje się takie zwyczaje ??? Zgadzam się z przedmówcą o osobach z call-centre, paniach z supermarketów (uciążliwa praca w hałasie = zagraża zdrowiu ), pielęgniarkach i innych ciężko pracujących ludziach i w szczególności o kobietach, które pracują na 2 - 3 etaty ... Czy kiedyś obudzimy się w kraju , w którym szanuje się ciężką pracę , pracę kobiet ??? Brak słów na to wszystko..

  Odpowiedz
 • andrzej(2015-05-28 14:54) Zgłoś naruszenie 00

  jak czytam takich młotów jak nizej to wydaje mi sie ze urzednicy powinni dostawac dodatkowy urlop za obsługę ttych tzw nowobogackich co się wszystko nalezy. To jest prawdziwa kara i praca w bardzo ciezkich warunkach aby obsługiwac takich młotów czy słoików i w tym przypadku powiiny mieć dodatkowy urlop. Za co urlop nalezy sie nauczycielom akademickich i tak oni najmniej pracują wiec sie nie przemeczą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!