Jakie uprawnienia przysługują kobiecie w ciąży

Polskie prawo pracy w sposób szczególny chroni kobietę w ciąży. Część uprawnień nabywa ona już będąc w ciąży, inne przysługują jej dopiero po urodzeniu się dziecka. Zawsze jednak mają one charakter bezwzględnie obowiązujący, a to znaczy, że naruszenie ich przez pracodawcę jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny do 5000 zł. Pracownik może też z tego tytuły wystąpić o odszkodowanie. Jednak przepisy Kodeksu pracy, między innymi zakazujące rozwiązania stosunku pracy z kobietą w ciąży czy gwarantujące młodej matce urlop macierzyński, odnoszą się tylko do tych kobiet, które zawarły z pracodawcą umowę o pracę. Zasady te nie obowiązują natomiast w przypadku świadczenia pracy przez kobiety na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło czy innej umowy cywilnoprawnej.

Dziecko

żródło: ShutterStock

Prawo do urlopu macierzyńskiego

Od 17 czerwca 2013 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy o urlopach macierzyńskich. Podstawowy wymiar urlopu nie uległ jednak zmianie i wynosi kolejno:
– 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka, – 31 tygodni przy urodzeniu dwójki dzieci przy jednym porodzie, – 33 tygodnie przy urodzeniu trójki dzieci przy jednym porodzie, – 35 tygodni przy urodzeniu czwórki dzieci przy jednym porodzie, – 37 tygodni przy urodzeniu piątki lub większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Z podstawowych 20 tygodni 14 musi zostać wykorzystanych wyłącznie przez matkę, która po upływie tego czasu może wrócić do pracy pod warunkiem, że pozostałą część urlopu (czyli 6 tygodni) wykorzysta ojciec.

Nowa ustawa wydłużyła wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Teraz wynosi on 6 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka oraz 8 tygodni przy urodzeniu dwójki bądź większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Istotną zmianą jest to, że z wydłużonego, płatnego urlopu macierzyńskiego mogą korzystać - po spełnieniu określonych warunków - osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz pracujące na umowę zlecenie.

Nie zmienił się natomiast wymiar urlopu rodzicielskiego i nadal wynosi on 26 tygodni. Zarówno w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jak i urlopu rodzicielskiego skorzystać może z nich zarówno matka, jak i ojciec.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (4)

 • J 23(2017-04-19 19:32) Zgłoś naruszenie 26

  Są kobiety które wykorzystują pracodawców

  Odpowiedz
 • Magda(2017-03-21 11:10) Zgłoś naruszenie 10

  Witam W prawie pracy pisze ze kobieta w ciazy moze pracować tylko do 8 godzin a co zrobić w sytuacji gdy pracuje obecnie w gastronomii i pracuje po 13 godzin. A pracodawca nic z tym nie robi a ciąży wie

  Odpowiedz
 • A32(2017-04-22 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  Witam Piszę z zapytaniem odnośnie urlopu macierzyńskiego oraz umowy o pracę zawartej na początku kwietnia na okres próbny. Jestem w 7 tygodniu ciąży o której dowiedziałam się dość niedawno. Podpisałam umowę na okres próbny 3-ech miesięcy w dniu 03.04. Po 3-ech miesiącach podpisuję kolejną umowę na 7-em miesięcy. Moje pytanie to, czy po podpisaniu już 7-mio miesięcznej umowy i przejściu na zwolnienie lekarskie będzie przysługiwał mi po porodzie urlop macierzyński ? Pozdrawiam serdecznie A32

  Odpowiedz
 • Kaska(2018-05-04 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  I sa koniety jak ja ktore chca pracowac i pracodawca wyslal mnie na bezplatne na 1.5 miesiaca nie poszlam donsadu zagryzlam zeby wrocilam do pracy ...i po miesiacow znow kobieta cudowala bym odeszla...sugerujac ze jak mi sie nie podoba to moge sie zwolnic.jak tak mozna...teraz jestem na zwolnienu bo sytuacja przez stress sie pokaplikowala ale to szok...jak mozna matke zwalniac...gyby nie ciaza mozna szukac innej pracy a tak kto mnie z brzuchem wezmie...przeciez ciaza to okres gdzie kobieta powinna byc chroniona ja pracy sie nie boje wole miec tez doswiadczenie na dalsza przyszlosc...ale to nie zawsze ciezarne oszukuja...duzo pracodawcow nie szanuje kobiet w ciazy bo laczy sie to z dodatkowymi wydatkami...ale to ze kilka lat sie pracowalo oki to nie ma nic do rzeczy...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!