« Powrót do artykułu

Śliwińska: Powinny decydować kompetencje, a nie wiek. Także w urzędzie [OPINIA]

Emerytura nie jest obowiązkiem, ale prawem pracownika – tak w 2017 r. twierdziła ówczesna minister pracy Elżbieta Rafalska, uzasadniając obniżenie wieku emerytalnego. Ludzie powinni mieć wybór, kiedy zakończą aktywność zawodową – deklarował z kolei prezydent Andrzej Duda.

Joanna Śliwińska, fot. Wojtek Górski

autor: Wojtek Gorskiżródło: Dziennik Gazeta Prawna

Joanna Śliwińska, fot. Wojtek Górski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • Wprowadzic maksymalny wiek prawa do pracy(2020-09-10 13:22) Zgłoś naruszenie 75

  Polska powinna wzorem szwedzkim wprowadzic maksymalny wiek prawa dp zatrudnienia. Obecnie w Szwecji wiek przejscia na emeryturye zarowno dla kobiet jak i mezczyzn wynosi 62 lata, a maksymalny wiek prawa do pracy 68 lat i obydwa te wieki beda sukcesywnie podwyzszane. Szwecja podobnie jak Polska wprowadzila pod koniec lat 90. ubieglego wieku system skladki zdefiniowanej /ile odlozysz tyle masz/. ------- Co to znaczy maksymalny wiek prawa do pracy? To oznacza, ze mozna pracowac do 68 r. zycia nie pobierajac emerytury i po przejsciu na emeryture dorobic limitowana kwote. ------- Brak w naszym kraju maksymalnego wieku prawa do pracy , szczegolnie w budzetowce, w duzym stopniu przyczynil sie do emigracji Polakow do pracy za granica. ----- " Lesne Dziadki" powinny zwolnic etaty i posady dla mlodszych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mleko(2020-09-11 19:40) Zgłoś naruszenie 30

  A w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa to emeryci mogą zasiadać, czy należy ich pożegnać? Pytam dla kolegi.

  Odpowiedz
 • s-72 lata(2020-09-10 21:24) Zgłoś naruszenie 25

  Starszy człowiek w pracy jest przydatny w pracy do opowiadania kawałów oraz ..przeszkodach braku swojego awansu.

  Odpowiedz
 • Zmienic przepisy dotyczace renty rodzinnej(2020-09-12 14:31) Zgłoś naruszenie 10

  W polskim systemie emerytalnym powinno sie zmienic przepisy dotyczace renty rodzinnej. Kazda wdowa/wdowiec powinni zachowac swoja wypracowana emeryture oraz otrzymac Wdowia Rente naliczona z kwoty pozostajacej po wspolmalzonku. Szczegolnie jest to wazne w systemie skladki zdefiniowanej, w ktorym do swiadczenia emerytalnego nie przysluguje dodatek socjalny jako 24% z tzw. kwty bazowej, ktory obecnie wynosi okolo 1000 zl.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!