« Powrót do artykułu

Policjanci doczekają się pieniędzy za niewykorzystany urlop

Niemal półtora roku po tym, jak Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niekorzystne zasady wyliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypłacany funkcjonariuszom odchodzącym ze służby, resort spraw wewnętrznych przygotował projekt, który umożliwi wypłatę wyrównań.

 • Przeciętne uposażenia w policji
 • Do czasu wejścia w życie nowych przepisów sytuacja funkcjonariuszy jest zróżnicowana.
statystyki

Komentarze (6)

 • ivo(2020-02-13 13:12) Zgłoś naruszenie 370

  Jest już paręset wyroków sądów administracyjnych o podobnej treści. Cytuję: "Mając na względzie powyższy sposób wyliczenia przyjęty przez Trybunał Konstytucyjny, Sąd stoi na stanowisku, że całkowite wyliczenie należnego skarżącemu ekwiwalentu za niewykorzystany w wysokości uwzględniającej treść wyroku TK dnia 30 października 2018 r. nie wymaga regulacji ustawowej, skoro Trybunał uznał, że świadczeniem ekwiwalentnym za dzień niewykorzystanego urlopu funkcjonariusza jest wynagrodzenie za jeden dzień roboczy. Ilość dni roboczych w każdym roku kalendarzowym jest natomiast okolicznością faktyczną, możliwą do ustalenia na podstawie kalendarza danego roku i ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U.2015.90). Z kolei wysokość wynagrodzenia pobieranego przez funkcjonariusza w danym roku kalendarzowym należy do danych posiadanych przez organ policyjny. W związku z powyższym za nieprawidłowe należy uznać stanowisko organu, że dopiero nowelizacja ustawy o Policji konkretyzująca wymiar części miesięcznego uposażenia z 1 dzień niewykorzystanego urlopu stworzy nowy stan prawny upoważniający organ do dokonania wypłaty "uzupełniającej".". Cytat z uzasadnienia wyroku WSA w Krakowie z 2020-01-28, sygn. akt: III SA/Kr 1242/19. Prośba o czytanie i nie upowszechnianie poglądów sprzecznych ze stanem faktycznym i jasną linią orzeczniczą. To jest oczywiste lekceważenie prawa, które nie powinno nigdy mieć miejsca w normalnym państwie aspirującym do miana demokratycznego państwa prawnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mac(2020-02-13 19:44) Zgłoś naruszenie 70

  Kto widział projekt tej ustawy ????? ....nikt !

  Odpowiedz
 • TOLEK(2020-02-13 08:50) Zgłoś naruszenie 523

  dac szanse wykorzystac urlop jesli nie to przepada jaki ekwiwalent chodzi o wyzsza emeryture tam jakos po chinsku naliczaja za ostatni miesiac a my sie dajemy oszukiwac to sa kulsony na nich trzeba uwazac

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!