« Powrót do artykułu

Szkolenia bhp tylko na papierze. Co szósty wypadek wynika z niewłaściwego przygotowania pracownika

Co szósty wypadek przy pracy wynika z niewłaściwego przygotowania i braku instruktażu. To skutek słabej jakości nauczania. Na dodatek zmiana przepisów może pogorszyć sytuację.

BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

żródło: ShutterStock

Co szósty wypadek przy pracy wynika z niewłaściwego przygotowania i braku instruktażu. To skutek słabej jakości nauczania. Na dodatek zmiana przepisów może pogorszyć sytuację.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • bhp(2019-11-27 09:42) Zgłoś naruszenie 160

  Pracownik podpisuje bo nie ma czasu na szkolenia i nie chce być szkolony.Ewentualnie w sporach liczy się tylko podpis.Podpisałeś- to byłeś szkolony.Trzeba było nie podpisywać.Powinno być tak jak w wielu innych krajach.Pracownik przed przystąpieniem do pracy składa oświadczenie ,że jest zdrowy i zna przepisy BHP.

  Odpowiedz
 • Krzysztof M.(2019-11-27 10:33) Zgłoś naruszenie 120

  Dodajmy niskie stawki bhp, uczciwie przeprowadzone szkolenie przy stawce 25-30 zł od głowy, przy małej firmie /np.1-2 pracowników szkolonych/ jest niewykonalne. Starczyłoby na ZUS, na jedzenie już nie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ass(2019-11-27 16:08) Zgłoś naruszenie 72

  To po jaką cholerę wymaga się w każdym przypadku zatrudnienia pracownika, także np. na stanowisku biurowym przeprowadzanie szkolenia ogólnego bhp i tzw. instruktażu stanowiskowego, który powinien trwać ileś tam godzin? Czego niby ma się uczyć pracownika? Jak się siedzi przy biurku? Jak posługiwać się np. myszką, żeby prąd nie poraził? Na dodatek dotyczy to także pracownika na wysokim stanowisku, który nie przy jednym biurku już siedział i nie chcę, żeby mu ktoś robił jakiś specjalny instruktaż! Dlatego chętnie podpisze papier, żeby mu dali spokój. Podobnie np. zatrudnianą sprzątaczkę należy uczyć, jak się bezpiecznie posługiwać szczotką i odkurzaczem podczas, gdy ona pewnie sama lepiej wie od tego szkolącego! Szkolenie bhp, zwłaszcza ten instruktaż, ma swój sens, jeśli się zatrudnia pracownika np. do obsługi jakiegoś urządzenia, którego na dodatek on nie zna. Wtedy należy go oczywiście nauczyć, jak się zachowywać, żeby zrobić robotę, a nie zrobić sobie krzywdy, ale nie w każdym przypadku. A więc tworzy się pewną fikcję, bo mamy durne przepisy, co dotyczy zresztą w dużej mierze także np. badań okresowych. Był kiedyś Projekt ich ograniczenia do wybranych zawodów, ale oczywiście przepadł. Może należałoby w wielu przypadkach poprzestać na oświadczeniu, że ktoś zna przepisy bhp, ale nie… my się lubimy bawić w różne ciuciubabki i dobrze nam jakoś z tym, że przepisy, nie tylko oczywiście prawa pracy, są często bardzo restrykcyjne, a przy tym panuje powszechne przyzwolenie na ich omijanie. Może byłoby normalniej, gdyby przepisy były bardziej ludzkie, za to, żeby normą było ich przestrzeganie? No nie, u nas się nie da! My uwielbiamy bawić się w ciuciubabkę i panuje niesłychany opór przed zmianami idącymi w takim kierunku! Vivat ciuciubabka! Ma być obowiązkowy instruktaż stanowiskowy w każdym przypadku, choć wszyscy wiedzą, że to jest fikcja! Vivat! Vivat! …

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wjw(2019-11-27 11:48) Zgłoś naruszenie 60

  To jest „tradycja” szkoleń jeszcze rodem z PRL...

  Odpowiedz
 • Sdg(2019-11-27 19:55) Zgłoś naruszenie 50

  Pracuje w polskiej firmie ok. 3000 pracowników. Niby wielkie szkolenia BHP ciągłe kontrole na produkcji. A warunki pracy dno. Lsto upały a my zapuerdalać, ergonomia - brak. Liczą się sztuki a pracownik i jego ************* warte.

  Odpowiedz
 • dt(2019-12-13 11:17) Zgłoś naruszenie 20

  Szkolenie wstępne dzieli się na dwie części. Ogólne i stanowiskowe. Czy te oceny dotyczą obu? A może by tak zwrócić uwagę na szkolenia stanowiskowe. One już zależy od tego, jaką wagę przywiązuje do nich pracodawca, jacy ludzie je prowadzą, jakie mają przygotowanie, itp.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!