« Powrót do artykułu

Ukryte monitorowanie pracowników czasem dopuszczalne

Uzasadnione podejrzenie poważnych uchybień pracowniczych oraz ryzyko dużych strat firmy w pewnych sytuacjach może usprawiedliwiać stosowanie ukrytego nadzoru za pomocą kamer wideo. Nie narusza to prawa do prywatności ani sprawiedliwego procesu. Tak uznała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w składzie 17 sędziów (głosami 14 sędziów przy trzech zdaniach odrębnych).

kamera monitoring

żródło: ShutterStock

Sędziowie podkreślili, że kwestia monitoringu pracowników była już rozpatrywana przez ETPC (wyrok z 5 września 2017 r. w sprawie Bărbulescu przeciwko Rumunii; w tym przypadku chodziło o monitoring służbowej poczty elektronicznej – wyrok był korzystny dla pracownika, ale warunki nadzoru były inne niż w omawianym postępowaniu).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy -czytaj to tak bo prawo jest równe(2019-10-21 17:42) Zgłoś naruszenie 00

    Uzasadnione podejrzenie poważnych uchybień w obec pracowników oraz ryzyko dużych Ich strat w pewnych sytuacjach może usprawiedliwiać stosowanie ukrytego nadzoru za pomocą kamer wideo. Nie narusza to prawa do prywatności ani sprawiedliwego procesu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!