« Powrót do artykułu

Koniec monopolu związkowego w policji. Mundurowy sam wybierze związek zawodowy

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o nowelizacji ustaw: o Policji, Straży Granicznej oraz Służbie Więziennej. Dokument ten ma wprowadzić pluralizm związkowy do tych ustaw pragmatycznych. Zgodnie z art. 67 ust. 2 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 161 ze zm.) w tej formacji może działać tylko jeden związek zawodowy. Podobne zasady obowiązują w Straży Granicznej oraz w Służbie Więziennej.

Radiowóz, polska policja

żródło: ShutterStock

Prezydencki projekt zakłada, że „policjant będzie mógł wybierać związek zawodowy, w którym zamierza się zrzeszać”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Eco(2019-06-20 16:29) Zgłoś naruszenie 83

  To rozwiązanie zmierza w kierunku sytuacji nauczycieli. W razie konfliktu, niewielki związek zawodowy np. "prorządowej S" podpisze porozumienie z rządem poniżej oczekiwań protestujących i pozamuatane. I ot chodzi panie dzieju, żeby nie było jednolitego frontu. Sprytne trzeba przyznać,

  Odpowiedz
 • xyz(2019-06-20 00:15) Zgłoś naruszenie 48

  Najgłośniej w tej sprawie protestuje podinsp. Andrzej Szary v-ce przewodniczący NSZZ Policjantów i szef NSZZ Policjantów KWP w Poznaniu. Pan ten rozpoczął pracę w głębokim PRL-u i nigdy nie splamił się solidną uczciwą pracą. Stworzyła się w policyjnym związku klika - sitwa funkcyjnych działaczy, którzy dbali głównie o własne interesy. W odczuciu szeregowych policjantów nie było przeświadczenia że związek im pomaga i jest pomocny w rozwiązywaniu problemów.

  Odpowiedz
 • Psiak(2019-07-02 21:19) Zgłoś naruszenie 10

  Może potrzebujemy drugiego związku bo ten niewiele może. Do tej pory nie wywalczyli jednolitego systemu emerytalnego dla WSZYSTKICH. Nie ma doliczanie lat pracy z cywila do emerytury, nie wyjaśnili kwestii BEZPŁĄTNYCH dyżurów pod telefonem, nie unormowali polityki przyznawania grup i dodatków, nie ma waloryzacji świadczeń itd. Za to koniecznie chcą wprowadzić dodatek dla "zasłużonych" którego nie było wśród postulatów w listopadzie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!