« Powrót do artykułu

Starość nie radość. Bo spada wydajność [OPINIA]

Kiedy Rolling Stonesi śpiewali „what a drag it is getting old”, na pewno nie był to komentarz gospodarczy, ale w dzisiejszych czasach wydaje się jak najbardziej na miejscu. Siła robocza się starzeje, czego niby wszyscy jesteśmy świadomi i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Po raz pierwszy w historii na świecie jest więcej osób powyżej 65. roku życia niż poniżej piątego.

praca, awans

żródło: ShutterStock

Do problemu niższej wydajności starszych społeczeństw można także podejść od innej strony: niższa wydajność pracowników skutkuje szybszym tempem automatyzacji. Daron Acemoglu (MIT) i Pascual Restrepo (Boston University) pokazali, że w gospodarkach odczuwających deficyt młodych pracowników firmy szybciej i częściej decydują się zastępować miejsca pracy automatyzacją.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • ANDRZEJ(2019-06-12 15:41) Zgłoś naruszenie 30

    podpowiedz od artykułu starość nie radość trzeba wreście by rząd oraz posłowie z PIS -u uchwalili ustawe emerytura stażowa by wrescie ci co zaczęli pracę od 15 roku życia mogli iść na emeryturę a nie harować do 65 roku zycia ja ustalił rząd ,pytam się gdzie tu jest PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ . POZDRAWIAM 44 LATA PRACY I DALEJ MUSZĘ HAROWAĆ .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!