« Powrót do artykułu

Akta elektroniczne i poszerzone. Firmy muszą też gromadzić listy obecności czy wnioski urlopowe

Firmy mają gromadzić m.in. wnioski urlopowe i informacje o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy przez zatrudnionego w danym dniu. Jeśli chcą, mogą zdigitalizować ich papierową wersję.

biznes praca podatki

żródło: ShutterStock

Nowe zasady prowadzenia dokumentacji obejmują obowiązkowo jedynie nowo zatrudnionych pracowników, czyli przyjętych od 1 stycznia 2019 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • zzz(2019-01-02 10:11) Zgłoś naruszenie 53

  Firma monterska : zatrudniona 1 osoba. Trzeba chyba zatrudnić księgową w 2019 r. na pełny etat. Brawo PIS !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mifin@wp.pl(2019-01-02 10:44) Zgłoś naruszenie 30

  Brawo sąd! Firma nie potrafi udowodnić, że pracownik wystąpił o urlop bo brak wniosku urlopowego. Nic to, sąd w ogóle tej sytuacji nie rozpoznaje, bo - zdaniem pozwanej - wniosek nie stanowi uprawnienia do urlopu, więc Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście uważa, że pracownik urlop wziął. Pytanie: Czy gorszy jest sędzia sprzedajny, czy garkotłuk, któremu miano sędziego ktoś nadał?

  Odpowiedz
 • as(2019-01-03 11:16) Zgłoś naruszenie 10

  Ano, mamy po prostu kolejne "ułatwienia" dla przedsiębiorców i tyle!

  Odpowiedz
 • Jakub M(2019-01-02 13:31) Zgłoś naruszenie 10

  Radziłbym usunąć wypowiedź dr. Zwolińskiej na temat spójnika "lub", gdyż jest ona błędna. Spójnik "lub" w logice prawniczej oznacza alternatywę łączną, to jest sytuację, w której prawdziwe jest A, B lub A+B. W tym konkretnym przypadku, jasnym jest więc, że pracodawca może korzystać zarówno z (A) dokumentacji papierowej, (B) z dokumentacji elektronicznej oraz (A+B) z obydwu tych form jednocześnie. Nie są to jakieś specjalne arkana. Dla przykładu - wyrok NSA zajmujący się również tą materią: I OSK 2528/12.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!