« Powrót do artykułu

Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej. Sprawdź, co się zmieni od 1 stycznia 2019

Dokumentacja pracownicza, sposób wypłaty wynagrodzenia i świadectwa pracy – to najważniejsze elementy, które w 2019 roku ulegną zmianie w Kodeksie pracy. Zobacz, na co musisz się przygotować.

paragraf, prawo

żródło: ShutterStock

Od 1 stycznia pracodawcy otrzymują również możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Kunta kinte(2018-11-21 13:36) Zgłoś naruszenie 191

  Rewolucji w kodeksie nie było, nie ma i nie będzie, bo wybory się zbliżają. Który głupek zagłosuje na partie, która domaga się przepadku urlopu albo niewolniczego wyznaczenia terminu urlopu przez pracodawcę ???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • as(2018-11-21 07:59) Zgłoś naruszenie 103

  Nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... nowe obowiązki.... To są te deklarowane "ułatwienia" dla firm!

  Odpowiedz
 • Matkapolka(2018-11-21 20:48) Zgłoś naruszenie 84

  A PO CO KOMU TEN KODEKS PRACY I JEGO NIBY ZMIANY JAK WIĘKSZOŚĆ LUDZI NA PROWINCJI I W POLSCE B PRACUJE NADAL NA SMIECIOWYCH UMOWACH-ZLECENIACH!!!A TO SĄ UMOWY CYWILNOPRAWNE KTÓRE NIE PODLEGAJA POD TEN BUBEL -KODEKS PRACY!!!!PRZECIEŻ POLSKA NADAL W UNII NIECHLUBNIE PRZODUJE W ILOŚCI TYCH UMÓW!!!A TERAZ TO NAWET PRACODAWCY WYPYCHAJA NA SILE PRACOWNIKOW NA SAMOZATRUDNIENIE.I TO TEŻ NIE PODLEGA POD TEN KODEKS!!MAMY W POLSCE LUDZI PRACY NADAL PIERWSZY I DRUGI SORT.

  Odpowiedz
 • Do autora, mała korekta (2018-11-21 16:22) Zgłoś naruszenie 61

  Od 1 stycznia ulegnie także skróceniu ( NIE WYDŁUŻENIU) okres przechowywania dokumentacji pracowniczej po ustaniu zatrudnienia. Będzie on wynosić 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie. Ale "Zostanie on wydłużony w przypadku, gdy dokumentacja będzie stanowić dowód w postępowaniu lub dokumentacja ta być może będzie stanowiła dowód w postępowaniu."

  Odpowiedz
 • j.(2018-11-21 18:14) Zgłoś naruszenie 61

  No i po jaką cholerę zmienia się się zasady dokonywania wypłat wynagrodzeń? Przecież ten, kto będzie chciał „do rąk własnych”, to i tak dostanie, ale teraz trzeba wszystkich biorących gotówkę poinformować, że muszą złożyć „specjalny wiosek”, a jak nie złożą to... patrz przepisy przejściowe, niektórzy biorą częściowo na konto (np. 1000 zł.), a resztę gotówką, to teraz trzeba odwrotnie, bo zasadą jest przelew na konto, być może trzeba będzie zmieniać program komputerowy do naliczania płac, bo tam jest opcja, żeby wstawić stałą kwotę do przelewu, niektórzy będą się buntować, bo im pasuje, żeby stała kwota była przekazywana na konto, a teraz mogą złożyć oświadczenie, że chcą częściowo gotówkę, a jak nie złożą, albo będą się dochodzić to co..., a jak złożą po wypłacie to co... , a jak nie będą chcieli... itp. itd. Ja już wiem, że w styczniu będzie wielkie zamieszanie ze zmianą zasad wypłacania wynagrodzeń, a skutek będzie taki, że CI, KTÓRZY CHCĄ GOTÓWKĘ TO I TAK DOSTANĄ GOTÓWKĘ, A CI, KTÓRZY CHCĄ NA KONTO, TO I TAK DOSTANĄ NA KONTO! Nic się nie zmieni, nic się nie uprości, a tylko będzie w styczniu mnóstwo dodatkowej pracy, jakby jej w firmie było mało. To kolejne pseudouproszczenie, a tak naprawdę to dołożenie wszystkim roboty. No, ale sorry, takiego mamy ustawodawcę... Rządzą nami ludzie, którzy chyba nie mają pojęcia, jakie pasztety nam raz po raz gotują i jeszcze się tym chwalą! Obrzydliwość!!!

  Odpowiedz
 • obywatel dalej BIEDNY(2018-11-22 15:53) Zgłoś naruszenie 31

  kodeks pracy???? dla kogo? nikt nie przestrzega to....Polski nie ma....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!