« Powrót do artykułu

PIP chce skuteczniejszych kontroli. Proponuje wcześniejszą rejestracją zatrudnienia w ZUS

Ewidencjonowanie czasu pracy zleceniobiorców i wcześniejsza rejestracja zatrudnienia w ZUS – wdrożenie tych postulatów miałoby ułatwić egzekwowanie prawa.

audyt kontrola

żródło: ShutterStock

Znacząco kontrole PIP utrudniają też obowiązki biurokratyczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • to wszystko to przekręt-Inspekto Pracy(2018-03-26 18:57) Zgłoś naruszenie 50

  ....W Polsce tzw system emerytalny nie istnieje i nie można go w ogóle popierać. Pieniądze z ZUSu idą ale na wczesnych górników którym Buzek sfinansował kiedyś 5 letnie urlopy,na rolników budżetowych w KRUSie czy może nawet Narodowe Stadiony PrzeciwPOwodziowe. Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. Liczy na to że wiekszość nie dozyje.Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe"Skoro można manipulować wiekiem to można wszystkim. „Udowodnijcie Mi że te dziedziczone pieniądze w OFE są Wasze” --D. Tusk.... . Nie nie panowie rządowi każdej opcji ,Żadnych pieniędzy dla was -lepiej przepić! To prawda -mafia istnieje ale największa mafia jest cały system. Każdy powinien mieć ścisłe"Bankowe" konto zdrowia i wykazywana każda składkę jaką wpłacił i każda poradę ,zabieg ,operacje z jakiego skorzystał. --taki bank zdrowia. Leki które przepisano Mi powinny być w dawce pilotażowej bo może są uczulające ,abym nie musiał wykupować całych opakowań które zalegały by w domu z do których rzekomo dopłaca budżet! . Składka na ZUS powinna być podstawowa i rozszerzona dobrowolnie przy udziale pracodawcy Który w ten sposób powinien rekompensować (zadośćuczynić) za szkodliwe warunki pracy itp itp . Inaczej nigdy nic nie zdziałacie a Politykom won od ZUSu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Społeczny Inspektor Pracy(2018-03-27 07:44) Zgłoś naruszenie 20

  do PiPu -czy Wy to wogóle kontrolujecie? ,,,,,,,,,,,,,Zaległy Urlop. ...Przed nowelizacją KP,za króla Kwaśniewskiego pierwszy Urlop pracowniczy należał sie po jednym roku pracy. Znana i powszechna wowczas regulacja prawna..........Ale uwaga, wg słusznego wówczas wyroku SN należał się ale za rok juz przepracowany gdyż nikt nie może pozbawić pracownika prawa do wypoczynku za przepracowany rok nawet ten pierwszy. Tak nadal zatrudnieni do dzisiaj pracownicy teraz dostają urlopy proporcjonalnie do pozostałych miesięcy w roku........a może zgodnie z KP art 300 powinni zaliczyć ostatni tak otrzymany urlop za najdalszą zaległość wg KC.,co dalej oznacza że pracodawca powinien dać tak zatrudnionym najpierw cały urlop za poprzedni/ostatni pełny i rok a dopiero później proporcjonalnie.

  Odpowiedz
 • Reliss(2018-03-26 13:45) Zgłoś naruszenie 23

  Brak przestrzegania prawa pracy nikogo nie dziwi zwłaszcza w małych miasteczkach, gdzie nie brakuje takich pseudo przedsiębiorców. Jeśli szukacie ofert pracy od sprawdzonych pracodawców, to np. na tym portalu http://lubelskie-praca.pl można znaleźć wiarygodne ogłoszenia

  Odpowiedz
 • księgowy (2018-03-27 08:53) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowni Państwo inspektorzy, zapraszam do USA gdzie w największej firmie spawalniczej nie ma kontraktów, obowiązkowych ubrań ( wydają tylko rękawice), wypłatę otrzymuję się na koniec tygodnia na podstawie wyliczonej liczby godzin i umówionej stawce, nie ma zbędnej 50 letniej dokumentacji, chorego naliczania zus za pracownika, do tego każdy kto przychodzi do pracy w budowlance przychodzi ze swoimi narzędziami i takie tam. A curiosum to kontrolowanie osób w jednoosobowych działalnościach i nakazywanie im okazania listy obecności. Pisałem wielokrotnie ,że jest to jedyna uczciwa forma zatrudnienia, dostajesz ile pracujesz, rozliczasz koszty dojazdy, chorobowe płaci ci zus, masz koszty związane z praca. Płacisz minimalny zus a reszta jak masz pod kopuła coś na konto bo tego przynajmniej ci nie zabiorą jak umrzesz, zostanie rodzinie. Nie potrzebuje minimalnych stawek, brak okresu składkowego przez 6 msc, to jest chore bo brak okresu składkowego to brak emerytury. Jak pracodawca ma płacić za urlop 26 dni , chorobowe 33 dni jak nie zarabia w tym czasie, powinien płacić zus lub ubezpieczalnia. Inspekcja pracy powinna kontrolować tylko warunki pracy i bezpieczeństwo pracowników.Można by długo ale nie czas jeszcze na to. W szkole nie uczą odpowiedzialności i brania spraw w swoje ręce.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!