6 rzeczy, o jakich musisz pamiętać przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego

Termin urlopu pracownik ustala z pracodawcą, ale to szef ostatecznie decyduje, kiedy wyśle pracownika na wypoczynek.

 • <b>Kiedy pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu</b>
<br>
<br>
Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego, którego długość zależy o stażu pracy - i wynosi 20 lub 26 dni roboczych.
<br>
<br>
Co do zasady pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym ten uzyskał do niego prawo. Jeżeli nie było to możliwe - powody przełożenia wypoczynku mogą leżeć zarówno po stronie pracownika (choroba lub urlop macierzyński), jak i pracodawcy (szczególne potrzeby firmy) - szef powinien wysłać podwładnego na wypoczynek najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1054623,zalegly-urlop-wypoczynkowy-trzeba-wykorzystac-do-30-wrzesnia.html"><font color="#C9C9C9">Więcej o zaległym urlopie wypoczynkowym przeczytasz tutaj>></font></a> 
<br>
<br>
Jeśli pracodawca nie chce więc udzielić pracownikowi zaległego urlopu, zatrudniony powinien poskarżyć się PIP, która ma prawo na pracodawcę nałożyć na pracodawcę mandat w wysokości od 1 tys. do 2 tys., a w przypadku tzw. recydywy - do 5 tys. zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.
 • <b>Kiedy pracodawca może przełożyć urlop</b>
<br>
<br>
Zasadniczo urlop jest udzielany w oparciu o plan urlopów, jednak ma on raczej charakter orientacyjny niż obligatoryjny. W efekcie ostatecznie to pracodawca decyduje o terminie urlopu pracownika - nawet jeśli pracownik miał wcześniej zaplanowany urlop i informował o tym, szef może się na urlop nie zgodzić. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/808334,czy-pracownik-moze-przesunac-termin-zaplanowanego-urlopu.html"><font color="#C9C9C9">Zobacz, kiedy to pracownik może przesunąć termin zaplanowanego urlopu>></font></a> 
<br>
<br>
Co więcej, szef ma prawo przełożyć urlop pracownika, a nawet przerwać już rozpoczęty wypoczynek w przypadku, gdy wystąpiły usprawiedliwione okoliczności, których pracodawca nie mógł przewidzieć w momencie rozpoczynania urlopu przez podwładnego. Chodzi o sytuacje, kiedy obecność konkretnego pracownika w pracy jest niezbędna, na przykład w razie kontroli w firmie, wystąpienia awarii, której nie jest w stanie usunąć inny pracownik czy choroby osoby na podobnym stanowisku, która miała zastępować pracownika w czasie jego urlopu.
 • <b>Gdy nagle potrzebne są dni wolne</b>
<br>
<br>
Jeśli pracownikowi zdarzył się nagły wyjazd, może skorzystać z urlopu na żądanie, czyli 4. dni wolnych przewidzianych na nagłe sytuacje życiowe zatrudnionego.
<br>
<br>
Jednak urlop na żądanie, pomimo że udzielany w szczególnym trybie, jest częścią urlopu wypoczynkowego i dlatego pracownik powinien zgłosić swoją nieobecność przed rozpoczęciem pracy, a najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia. Co ważne, pracownik nie może rozpocząć urlopu na żądanie bez zgody pracodawcy, a ten zasadniczo może odmówić pracownikowi. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/850082,czy-szef-moze-odmowic-urlopu-na-zadanie.html"><font color="#C9C9C9">Kiedy szef może odmówić urlopu na żądanie, dowiesz się tutaj>></font></a>
 • <b>Czy pracodawca może dzwonić do pracownika na urlopie</b>
<br>
<br>
Urlop pracownika powinien być niezakłócony, dlatego pracodawca nie ma prawa zmusić pracownika, aby na urlop zabrał ze sobą telefon komórkowy (prywatny lub służbowy). W związku z tym pracodawca nie może również wyciągać żadnych konsekwencji wobec pracowników, którzy podczas swojego wypoczynku nie odbierają od niego telefonów. Pozbawienie ich na przykład premii z takiego powodu jest więc działaniem sprzecznym z prawem.
<br>
<br>
Przepisy prawa pracy przewidują jeden przypadek, kiedy pracodawca jest uprawniony do kontaktowania się z pracownikiem podczas jego urlopu. Dzieje się tak wtedy, gdy trzeba odwołać pracownika z urlopu z powodu okoliczności, których nie można było przewidzieć przed urlopem, a które wymagają obecności podwładnego w miejscu pracy. <a href="http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/796330,pracodawca-moze-odwolac-pracownika-z-urlopu-wypoczynkowego.html" title=""><font color="#C9C9C9">Dokładnie kiedy można odwołać pracownika z urlop dowiesz się tutaj>></font></a>
 • <b>Kiedy dostaniesz dopłatę do wakacji</b>
<br>
<br>
Pracownik może wreszcie starać się o dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli tzw. wczasy pod gruszą - zazwyczaj pieniądze zatrudniony otrzyma już po urlopie, za 14 dni kalendarzowych, pokrywających się z wypoczynkiem pracownika.
<br>
<br>
Dofinansowanie przysługuje także członkom rodziny zatrudnionego, a dokładnie pracodawca może wspomóc finansowo wypoczynek letni lub zimowy w danym roku kalendarzowym każdemu z dzieci pracownika, jeśli nie ukończyły one jeszcze 18 lat.
<br>
<br>
Natomiast, jeśli w firmie nie działa fundusz świadczeń socjalnych, pracodawca może w zamian przyznać pracownikowi tzw. świadczenie urlopowe, także przyznawane za 14 dni urlopu. Podstawowe stawki świadczenia urlopowego od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku wynoszą:
<br>
- na pełnym etacie – 1 185,66 zł,
<br>
- na 3/4 etatu – 889,25 zł,
<br>
- na 1/2 etatu – 592,83 zł,
<br>
- na 1/4 etatu – 296,42 zł.
<br>
<br>
Świadczenie urlopowe musi być wypłacone nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie przez pracownika urlopu wypoczynkowego. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1062213,doplata-urlop-wczasy-pod-grusza-swiadczenie-urlopowe.html"<font color="#C9C9C9">Więcej o dopłatach do wakacji przeczytasz tutaj>></font></a>
statystyki

Komentarze (3)

 • kas(2017-08-16 07:41) Zgłoś naruszenie 00

  Urlop to trzeba najpierw dostać.

  Odpowiedz
 • magda(2017-08-17 12:24) Zgłoś naruszenie 00

  Trochę w tym prawdy ale nie do końca. Firmy wybierają jedną z dwóch opcji jak udzielić pracownikom urlop. Wszystko uzgadniają ze związkami zawodowymi. Udzielenie urlopu nie jest byle widzi mi się pracodawcy. Wszystko zależy od planu urlopów. Niemniej jednak do końca września pracodawca urlop wydać powinien.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!