6 rzeczy, o jakich musisz pamiętać przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego

Termin urlopu pracownik ustala z pracodawcą, ale to szef ostatecznie decyduje, kiedy wyśle pracownika na wypoczynek.

kobieta, wakacje, turystyka

żródło: ShutterStock

Kiedy dostaniesz dopłatę do wakacji

Pracownik może wreszcie starać się o dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli tzw. wczasy pod gruszą - zazwyczaj pieniądze zatrudniony otrzyma już po urlopie, za 14 dni kalendarzowych, pokrywających się z wypoczynkiem pracownika.

Dofinansowanie przysługuje także członkom rodziny zatrudnionego, a dokładnie pracodawca może wspomóc finansowo wypoczynek letni lub zimowy w danym roku kalendarzowym każdemu z dzieci pracownika, jeśli nie ukończyły one jeszcze 18 lat.

Natomiast, jeśli w firmie nie działa fundusz świadczeń socjalnych, pracodawca może w zamian przyznać pracownikowi tzw. świadczenie urlopowe, także przyznawane za 14 dni urlopu. Podstawowe stawki świadczenia urlopowego od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku wynoszą:
- na pełnym etacie – 1 185,66 zł,
- na 3/4 etatu – 889,25 zł,
- na 1/2 etatu – 592,83 zł,
- na 1/4 etatu – 296,42 zł.

Świadczenie urlopowe musi być wypłacone nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie przez pracownika urlopu wypoczynkowego. Więcej o dopłatach do wakacji przeczytasz tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

  • kas(2017-08-16 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Urlop to trzeba najpierw dostać.

    Odpowiedz
  • magda(2017-08-17 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Trochę w tym prawdy ale nie do końca. Firmy wybierają jedną z dwóch opcji jak udzielić pracownikom urlop. Wszystko uzgadniają ze związkami zawodowymi. Udzielenie urlopu nie jest byle widzi mi się pracodawcy. Wszystko zależy od planu urlopów. Niemniej jednak do końca września pracodawca urlop wydać powinien.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!