5 świadczeń jakie otrzyma kobieta w ciąży i matka na zleceniu

Kobieta w ciąży, zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, nie ma co prawda przywilejów gwarantowanych przez kodeks pracy, ale nie jest całkowicie pozbawiona uprawnień - także po urodzeniu się dziecka.

Poród

żródło: ShutterStock

Zasiłek macierzyński dla zleceniobiorcy

Kobieta na zleceniu otrzyma także zasiłek macierzyński, o ile była ubezpieczona (dobrowolnie) w dniu porodu, czyli była wtedy zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Jeśli umowa wygaśnie przed urodzeniem się dziecka, prawo nie chroni kobiety - nie przysługuje jej więc zasiłek. Natomiast jeżeli umowa wygaśnie już po urodzeniu dziecka - wypłatę świadczenia za pracodawcę przejmuje ZUS.

W tym wypadku nie ma okresu wyczekiwania - kobieta zatrudniona na zleceniu otrzyma zasiłek macierzyński od pierwszego dnia ubezpieczenia. A to oznacza, że wystarczy, aby osoba wykonująca pracę na podstawie umowy-zlecenia i zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko, a otrzyma zasiłek macierzyński bez względu na długość okresu, w jakim opłacała składki.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi średnia podstawa wymiaru składki chorobowej z 12 pełnych miesięcy poprzedzających miesiąc porodu, czyli średnie wynagrodzenie brutto z umowy zlecenia z ostatniego roku. Jeśli umowa trwała krócej niż rok, średnia uwzględnia tylko miesiące, gdy umowa była rzeczywiście wykonywana lub wynagrodzenie brutto z jednego miesiąca, gdy umowa zawarta została tylko miesiąc przed porodem.

Świadczenie jest wypłacane w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, 65 tygodni w przypadku dwójki dzieci, 67 tygodni - trójki, 69 tygodni - czwórki, a przy piątce i więcej - 71 tygodni.

Kobiecie na zleceniu nie przysługuje natomiast urlop macierzyński - zobacz, czym się różni zasiłek macierzyński od urlopu macierzyńskiego>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!