« Powrót do artykułu

Nauczyciel chroniony kodeksem? Wątpliwości wciąż przybywa

Dziś ponownie pochylamy się nad problemami z reformą systemu edukacji. Skupiamy się przy tym na art. 225 przepisów wprowadzających prawo oświatowe, który dotyczy wygaszania gimnazjów i związanych z tym rozwiązań kadrowych w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019. Przewiduje on trzy możliwości: przeniesienie w stan nieczynny, ograniczenie wymiaru etatu lub wypowiedzenie umowy (co warto podkreślić, art. 226 ustawy, który dotyczy likwidacji samodzielnego gimnazjum i będzie stosowany w trakcie roku szkolnego 2018/2019, przewiduje już tylko zwolnienia).

nauczyciel, tablica

żródło: ShutterStock

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy ochrona jest, czy jej nie ma

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

  • Mural(2017-05-26 19:38) Zgłoś naruszenie 150

    Od 1.01.2009 r. nie istnieją już możliwości odchodzenia na emeryturę wg Karty Nauczyciela. Ustawa z 1.01.2013 r. dodała wielu nauczycielom po kila/kilkanaście lat pracy dłużej. Teraz od 1.10.2017 r./dlaczego nie od stycznia, jak wcześniejsze???/ wszyscy mamy odchodzić na jednakowych zasadach. Wszelkie rekompensaty za utratę starych zasad/ kompensówki, stan nieczynny/ to chaotyczna próba zadośćuczynienia. Teraz jednak przez jednolite zasady nauczyciele powinni mieć też okres ochronny. Zabieranie dokonano błyskawicznie, niech teraz błyskawicznie to uchwalą. Skoro tak kochają zabierać wstecz.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zwolniony dzieki PiS !!!!(2017-05-26 14:30) Zgłoś naruszenie 80

    Ochrona przed zwolnieniem z pracy bedac czlonkiem zwiazkow zawodowych lub inna okreslona ustawowo np. kobiet w ciazy w dzisiejszych czasach to jest jedna wielka iluzja oraz fikcja. Wladza w sejmie przepchnie kazda ustawe gdzie mozna z dnia na dzien zwolnic kazdego pracownika z instytucji panstwowej lub spolki z udzialem skarbu panstwa. Jak jest dobry pracownik nawet nie partyjny albo z innej partii to czysty bruk zero sentymentow. Nie wazne czy to pracownik KAS, NAUCZYCIEL, URZEDNIK nawet zgodnie z prawem mozna nie wyplacic odprawy nawet jak zwolniona osoba ma w reku prawomocny wyrok. Takie mamy czasy a jak ktos ma swoja dzialalnosc gospodarcza to tak dobija podatek wladza, ze nie chce sie zyc w tym kraju. Wszystko zgodnie z prawem tylko suweren juz zaczyna nie wierzyc wlasnemu krajowi i zaczyna sie glosno z wszystkiego smiac. Wiem co pisze przezylem zwolnienie mojej osoby na wlasnej skorze dzieki PiS i jakos nie wierze w nasza wladze, ktora dziala w Polsce przeciwko swojemu suwerenowi. P.S. Mam nadzieje, ze mnie nie ocenzuruja administratorzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!