5 rodzajów zwolnień od pracy, jakie przysługują pracownikowi na dziecko

Młodym rodzicom ustawodawca przyznał szereg przywilejów - kobiety w ciąży mają między innymi zapewnioną gwarancję zatrudnienia i prawo do 8-godzinnego dnia pracy. Zarówno matce, jak i ojcu przysługuje też szereg dni wolnych od pracy związanych z opieką nad dzieckiem.

 • <b>Zwolnienia na badania lekarskie</b>
<br>
<br>
Już w czasie ciąży pracownicy przysługuje prawo do zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie w związku z ciążą, jeżeli nie można ich przeprowadzić poza godzinami pracy. Zwolnienie obejmuje czas przeprowadzenia samych badań, czas potrzebny na dojazd oraz inne czynności związane z badaniami.
<br>
<br>
<a href="http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/936249,duze-zdjecie,1,zasilek-alimenty-stypendium-pomoc-od-panstwa-na-dorosle-dziecko.html" title=""><font color="#C9C9C9">Zasiłek, alimenty i stypendium: Na jaką pomoc od państwa może liczyć dorosłe dziecko>></font></a> 
<br>
<br>
Za czas nieobecności w pracy kobiecie przysługuje prawo do wynagrodzenia, które wylicza się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
 • <b>Wolne godziny na karmienie</b>
<br>
<br>
Już po urodzeniu dziecka pracownica karmiąca jedno lub więcej dzieci ma prawo do przerw na karmienie wliczanych do czasu pracy - w wymiarze dwóch 30 minutowych przerw przy jednym dziecku lub dwóch 45 minut przerw przy większej liczbie dzieci.
<br>
<br>
Przerwy na wniosek pracownicy mogą być udzielane łącznie. Wynagrodzenie za przerwy jest liczone jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
<br>
<br>
<a href="http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/774335,duze-zdjecie,1,bieda-w-polsce-zasilki-i-swiadczenia-dla-ubogich-rodzin.html" title=""><font color="#C9C9C9">Zasiłki i świadczenia: Na jakie wsparcie od państwa można liczyć w Polsce>></font></a> 
<br>
<br>
Jeżeli jednak pracownica jest zatrudniona na czas krótszy niż 4 godziny dziennie to przerwy na karmienie jej nie przysługują, zaś w sytuacji, gdy ten wymiar przekracza, ale nie jest on dłuższy niż 6 godzin dziennie, pracownicy przysługuje tylko jedna przerwa na karmienie.
 • <b>Urlop okolicznościowy na urodzenie się dziecka</b>
<br>
<br>
Pracownikowi przysługuje też urlop okolicznościowy - czyli dodatkowe dni wolne, udzielane w związku z zaistnieniem szczególnych wydarzeń w życiu pracownika. Z okazji urodzenia się dziecka pracownik otrzyma 2 dni wolne.
<br>
<br>
Przepisy nie precyzują, kiedy dokładnie pracownik powinien skorzystać z przysługujących mu dni wolnych, ale termin powinien mieć bezpośredni związek z narodzinami dziecka - możliwe jest więc zajmowanie się formalnościami w inne dni, niż narodziny miały miejsce.
<br>
<br>
Za urlop okolicznościowy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, które jest liczone tak samo jak za urlop wypoczynkowy.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1039156,urlop-okolicznosciowy-urlop-na-zadanie-wolne-na-dziecko.html" title=""><font color="#C9C9C9">Jak jeszcze wziąć wolne w nagłym wypadku, dowiesz się tutaj>></font></a>
 • <b>2 dni wolne na dziecko</b>
<br>
<br>
Rodzice mają także prawo do 2 dni wolnych w ciągu roku kalendarzowego na dziecko w wieku do 14 lat, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia i niezależnie od indywidualnego wymiaru urlopu wypoczynkowego.
<br>
<br>
Mają do nich prawo rodzice i opiekunowie prawni bez względu na rodzaj umowy o pracę czy wymiar czasu pracy - także wtedy, gdy tylko matka lub ojciec jest zatrudniony. Mogą też z niego skorzystać zarówno ojciec, jak i matka, ale nie w tym samym terminie. Jednak mają je prawo wykorzystać jednorazowo lub każde z nich po jednym dniu.
<br>
<br>
Nie trzeba przy tym podawać dokładnej przyczyny nieobecności w pracy. Wystarczy złożyć wniosek u pracodawcy o udzielenie urlopu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/777656,urlop-wypoczynkowy-na-zadanie-zasady-udzielania.html" title=""><font color="#C9C9C9">Pracodawca może jednak odmówić, podając powody takie jak w przypadku, gdy odmawia urlopu wypoczynkowego>></font></a>
 • <b>Opieka nad chorym dzieckiem</b>
<br>
<br>
Rodzice mogą także otrzymać zwolnienie z pracy, aby sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Jeżeli nie ukończyło ono jeszcze 14 lat, pracownik ma prawo do 60 dni na opiekę w ciągu roku. Tylko 14 dni dostanie, jeśli dziecko jest starsze i pozostaje nadal we wspólnym gospodarstwie domowym z opiekunem.
<br>
<br>
Oprócz zwolnienia z pracy rodzic może też liczyć na zasiłek opiekuńczy z ZUS, chyba że poza pracownikiem w gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę choremu. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad dzieckiem w wieku do 2 lat - w takim wypadku zasiłek może zostać wypłacony także wtedy, gdy inny domownik mógłby się zająć się chorym.
<br>
<br>
Zasiłek jest wypłacany w wysokości 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała konieczność zapewnienia opieki. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także za pobyt dziecka w szpitalu.

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (3)

 • abc(2017-05-29 09:52) Zgłoś naruszenie 20

  Zapomnieliście dopisać , że 2 dni wolne przysługujące na opiekę na dziecko są dla wszystkich ,którzy mają 1 , 2 ,3 5, czy 10 dzieci... Ciągle to są tylko 2 dni . Jak to pogodzić ???? Szkoda, że gazeta jest tendencyjna i usuwa niektóre niewygodne komentarze do swoich artykułów... (jak t się ma do art 3 Konstytucji proszę Państwa?)

  Odpowiedz
 • rocznik 81(2017-05-31 10:51) Zgłoś naruszenie 10

  60 dni w roku ........ na dziecko do lat 14 - pożal się Panie Boże gdy nagle dziecko zaczyna chorować na chorobę np. nowotworową, nie wspominając o tym, że na dziecko 14+ należy się tylko 14 dni - jakby takie dziecko np. po wypadku, złamaniach czy czymkolwiek innym gdzie również wymaga stałej opieki różniło się od dziecka 10letniego. Równość traktowania zgodna z konstytucją? mam ku temu poważne zastrzeżenia.

  Odpowiedz
 • Nieznajoma(2017-06-08 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo do 8 godzin pracy?! A co z brzuchem ? Kregoslupem? Wszystko pod pracodawcow, nie dziwie sie kobietom ktore bede uciekaly od razu na l4

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!