5 rodzajów zwolnień od pracy, jakie przysługują pracownikowi na dziecko

Młodym rodzicom ustawodawca przyznał szereg przywilejów - kobiety w ciąży mają między innymi zapewnioną gwarancję zatrudnienia i prawo do 8-godzinnego dnia pracy. Zarówno matce, jak i ojcu przysługuje też szereg dni wolnych od pracy związanych z opieką nad dzieckiem.

chore dziecko

żródło: ShutterStock

2 dni wolne na dziecko

Rodzice mają także prawo do 2 dni wolnych w ciągu roku kalendarzowego na dziecko w wieku do 14 lat, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia i niezależnie od indywidualnego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Mają do nich prawo rodzice i opiekunowie prawni bez względu na rodzaj umowy o pracę czy wymiar czasu pracy - także wtedy, gdy tylko matka lub ojciec jest zatrudniony. Mogą też z niego skorzystać zarówno ojciec, jak i matka, ale nie w tym samym terminie. Jednak mają je prawo wykorzystać jednorazowo lub każde z nich po jednym dniu.

Nie trzeba przy tym podawać dokładnej przyczyny nieobecności w pracy. Wystarczy złożyć wniosek u pracodawcy o udzielenie urlopu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracodawca może jednak odmówić, podając powody takie jak w przypadku, gdy odmawia urlopu wypoczynkowego>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (3)

 • abc(2017-05-29 09:52) Zgłoś naruszenie 20

  Zapomnieliście dopisać , że 2 dni wolne przysługujące na opiekę na dziecko są dla wszystkich ,którzy mają 1 , 2 ,3 5, czy 10 dzieci... Ciągle to są tylko 2 dni . Jak to pogodzić ???? Szkoda, że gazeta jest tendencyjna i usuwa niektóre niewygodne komentarze do swoich artykułów... (jak t się ma do art 3 Konstytucji proszę Państwa?)

  Odpowiedz
 • rocznik 81(2017-05-31 10:51) Zgłoś naruszenie 10

  60 dni w roku ........ na dziecko do lat 14 - pożal się Panie Boże gdy nagle dziecko zaczyna chorować na chorobę np. nowotworową, nie wspominając o tym, że na dziecko 14+ należy się tylko 14 dni - jakby takie dziecko np. po wypadku, złamaniach czy czymkolwiek innym gdzie również wymaga stałej opieki różniło się od dziecka 10letniego. Równość traktowania zgodna z konstytucją? mam ku temu poważne zastrzeżenia.

  Odpowiedz
 • Nieznajoma(2017-06-08 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo do 8 godzin pracy?! A co z brzuchem ? Kregoslupem? Wszystko pod pracodawcow, nie dziwie sie kobietom ktore bede uciekaly od razu na l4

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!