5 rodzajów zwolnień od pracy, jakie przysługują pracownikowi na dziecko

Młodym rodzicom ustawodawca przyznał szereg przywilejów - kobiety w ciąży mają między innymi zapewnioną gwarancję zatrudnienia i prawo do 8-godzinnego dnia pracy. Zarówno matce, jak i ojcu przysługuje też szereg dni wolnych od pracy związanych z opieką nad dzieckiem.

Matka karmiąca dziecko piersią

żródło: ShutterStock

Wolne godziny na karmienie

Już po urodzeniu dziecka pracownica karmiąca jedno lub więcej dzieci ma prawo do przerw na karmienie wliczanych do czasu pracy - w wymiarze dwóch 30 minutowych przerw przy jednym dziecku lub dwóch 45 minut przerw przy większej liczbie dzieci.

Przerwy na wniosek pracownicy mogą być udzielane łącznie. Wynagrodzenie za przerwy jest liczone jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Zasiłki i świadczenia: Na jakie wsparcie od państwa można liczyć w Polsce>>

Jeżeli jednak pracownica jest zatrudniona na czas krótszy niż 4 godziny dziennie to przerwy na karmienie jej nie przysługują, zaś w sytuacji, gdy ten wymiar przekracza, ale nie jest on dłuższy niż 6 godzin dziennie, pracownicy przysługuje tylko jedna przerwa na karmienie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (3)

 • abc(2017-05-29 09:52) Zgłoś naruszenie 20

  Zapomnieliście dopisać , że 2 dni wolne przysługujące na opiekę na dziecko są dla wszystkich ,którzy mają 1 , 2 ,3 5, czy 10 dzieci... Ciągle to są tylko 2 dni . Jak to pogodzić ???? Szkoda, że gazeta jest tendencyjna i usuwa niektóre niewygodne komentarze do swoich artykułów... (jak t się ma do art 3 Konstytucji proszę Państwa?)

  Odpowiedz
 • rocznik 81(2017-05-31 10:51) Zgłoś naruszenie 10

  60 dni w roku ........ na dziecko do lat 14 - pożal się Panie Boże gdy nagle dziecko zaczyna chorować na chorobę np. nowotworową, nie wspominając o tym, że na dziecko 14+ należy się tylko 14 dni - jakby takie dziecko np. po wypadku, złamaniach czy czymkolwiek innym gdzie również wymaga stałej opieki różniło się od dziecka 10letniego. Równość traktowania zgodna z konstytucją? mam ku temu poważne zastrzeżenia.

  Odpowiedz
 • Nieznajoma(2017-06-08 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo do 8 godzin pracy?! A co z brzuchem ? Kregoslupem? Wszystko pod pracodawcow, nie dziwie sie kobietom ktore bede uciekaly od razu na l4

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!